„Odcięte głowy władców”. Recenzja książki

Elwira Watała, Odcięte głowy władców, Oficyna Wydawnicza RYTM, Warszawa 2009, ss. 516

O seksie w każdym jego wydaniu i okrucieństwie posiadającym niejedno, lecz wiele obliczy, istniejących od starożytności, czasów zamierzchłych po współczesność dobrze znaną czytelnikowi, pisze intrygująco, fascynująco i wciągająco profesor Elwira Watała w książce pod tytułem „Odcięte głowy władców” z mrocznej, lecz rewelacyjnej serii wydawniczej „Skandale Historii” Oficyny Wydawniczej RYTM. A motywem przewodnim jej oryginalnych rozważań w tym obszarze jest – uwaga – ścinanie ludzkich głów i historie, w które było ono spowite.

            Zagadnienie ścinania głów, jak wskazuje autorka, jest dobrym tematem, kiedy sama seksualność jako przedmiot opowieści staje się nużąca, wszak: „Już nawet seks nieco się przejadł i zaczął być niczym jadło bez soli, bez której mdli. Ile można wyszukiwać perwersji seksualnych, aby apetyty czytelnika zadowolić? Sperma przecież również swoją miarę ma, wyczerpuje się od nadmiernego użytku. Żadne zboczenia już nie zadowolą wybrednego i obytego w tym temacie czytelnika”. Fikcji też mamy w nadmiarze, a że rzeczywistość jest w stanie zapewnić czytelnikom wystarczającą ilość wrażeń, zawsze będzie nad nią górowała. Tak jest i w przypadku tej książki. Elwira Watała zastrzega, że fikcji na kartach „Odciętych głów władców” odbiorca nie ujrzy ani nie doświadczy.

            Autorka bardzo barwnie opisuje motywy, tło ścinania głów, na przykład przy okazji opisu uśmiercenia kochanki Arakczajewa wspomina, że: „Tam nie tylko starcza ręka błądziła po waginach kobiet, lecz ciągle wtykano męski penis w najrozmaitsze dziurki, które bardzo przypominały męskie i damskie pośladki. Szczytem perwersji były scenki przedstawiające seks uprawiany w akrobatyczny sposób”. Przywołuje także opisy scen zoofilii, a także kwestie konserwacji w miodzie głowy polskiego króla Władysława III Jagiellończyka, odciętej w listopadzie 1444 roku pod Warną.

            Pomimo że jest to książka historyczna, została napisana niczym dobra powieść składająca się z licznych historii i anegdot – ale tylko tych, co trzeba podkreślić, prawdziwych. Traktują one między innymi o królu, który sam sobie kazał obciąć głowę, głowie, którą – choć odciętą – kat musiał ganiać po polu i jedenaście razy usiłować dobić, nieślubnej córce George Sand, kanonizowanej za to, dlaczego odrąbano jej dziewiczą główkę, o mniej profesjonalnych katach, po których trzeba było poprawiać robotę – nieraz nawet tępym kuchennym nożem i prawdziwych profesjonalistach, którzy byli gwarantami dostojnej śmierci, ale i również o tych, którzy umierali godnie lub tchórzliwie, szybko bądź po upływie ciągnących się w nieskończoność minut.

            Książka pod tytułem „Odcięte głowy władców” autorstwa Elwiry Watały do wyjątkowe kompendium wiedzy na temat ścinania ludzkich głów. Autorka doskonale ukazała w niej, co towarzyszyło tej czynności na przestrzeni dziejów, co było dla niej znamienne, jakie były przyczyny i konsekwencje. Wyeksponowała jak od starożytności po współczesność śmierć współistniała z seksem oraz jakie te zależności wywierały wpływy na bieg dziejów świata. Wszystkie te historie czyta się jednym tchem i są one tym bardziej pasjonujące, że faktycznie dotyczą losów ludzi, którzy niegdyś żyli, a ich perypetie rzeczywiście miały miejsce. Jest to zatem książka warta przeczytania! Gorąco polecam!

Krzysztof Wróblewski

 Książka jest dostępna na stronie Oficyny Wydawniczej RYTM: http://www.wydawnictworytm.pl/index.php?s=karta&id=409

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *