Oficjalna proklamacja utworzenia niepodległego państwa chorwackiego dokonana na falach radia Zagrzeb 10 kwietnia 1941.

a. me.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

0 thoughts on “Oficjalna proklamacja utworzenia niepodległego państwa chorwackiego dokonana na falach radia Zagrzeb 10 kwietnia 1941.”

  1. Nie bardzo rozumiem co ten film robi na tym portalu i w jakim charakterze został on umieszczony w kategorii „formacyjne”. NDH było zbrodniczym państwem dokonującym eksterminacji Serbów , Żydów a także Chorwatów – przeciwników kolaboracji z Niemcami. Równie dobrze można umieścić jakieś przemówienie tow. Pol Pota wodza Czerwonych Khmerów, kata Kambodży… W tych miesiącach mija 20 rocznica krwawego rozpadu Jugosławii który zaowocował wojnę serbsko-chorwacko-muzułmańską. Wtedy właśnie niezależna Chorwacja niestety nawiązała do tego haniebnego dziedzictwa. Bynajmniej nie jestem anty-chorwacki nawet niedawno wróciłem wróciłem z wycieczki do i Chorwacji gdzie miałem okazję podziwiać piękno nadmorskiego wybrzeża, licznych wysepek, ostatni błysk lata.. A Dobre imię Narodu Chorwackiego powinien ratować fakt że aż 30% partyzantów Tity stanowili Chorwaci ( Serbowie 40%). Zdecydowana większość Chorwatów poparła Titę, całe oddziały armii chorwackiej Pavelica przechodziły na jego stronę. Jednym z generałów Tity był Franjo Tudjman – 1. prezydent niepodległej Chorwacji.

  2. @Centerum Censeo To ja przyslalem ten dokument poniewaz interesuje sie historia.To jest dokument historyczny, dlatego jest w formacyjnych. Nie jestem ani pro-ani antychorwacki, tylko mnie interesuje chorwacki ruch niepodleglosciowy czesciowo mylnie zwany chorwackim nacjonalizmem. Wybrzeze i wysepki Chorwacji absolutnie mnie nie obchodza bo nigdy nie chodze na plaze. NDH byla fenomenem zlozonym.Wytworzony przez zydowskiego pochodzenia mysliciela Josipa Franka w warunkach austro-wegierskich chorwacki ruch narodowy (jeden z wielu nurtow chorwackiego zycia politycznego) przerodzil sie w czasie KSCHiS i potem I-szej Jugoslawii w baze niepodleglego panstwa w latach 1941-1945. Slavko Kvaternik jest postacia o tyle ciekawa, ze w pewnym momencie , w 1943 roku, rozszedl sie z Paveliciem, na ktorego niegdys mial ogromny wplyw. Tragedia NDH bylo zmuszenie ustaszy przez hitlerowcow do akcji anty-zydowskiej, podczas gdy nacjonalizm chorwacki byl skierowany ostrzem przeciw Serbii, nie byl antysemicki i byl po czesci dzielem Zydow. Etnicznie, w/g rasowych praw Izraela dzieci A.Pavelicia byly Zydami, gdyz ich matka byla Zydowka. Czekam na komentarze czytelnikow, ze jestem w zwiazku z tym na raz agentem zydowskim i nazistowskim. Ps.Nie ma nic gorszego niz przykladanie do dokumentow historycznych moralnych schematow. Czy z tego ze Hitler byl wrogiem Polski np. nalezy wywnioskowac, ze trzeba usunac z bibliotek wszystkie ksiazki historyczne na jego temat? Czy Pan jest za paleniem ksiazek?To jest terroryzm intelektualny. Ja przyslalem zrodlowy dokument historyczny, a Pan uprawia gloryfikacje zbrodni komunistycznych. Nawet w komunizujacej intelektualnie Francji nikt by sie dzis juz nie odwazyl gloryfikowac Tito! No i zapomnial Pan o Mihajloviciu. Radze lekture ksiazki Jana Nowaka-Jezioranskiego „Kurier z Warszawy” gdzie pisze on o tym co myslal o komunistach jugoslowianskich jeszcze w trakcie wojny.

  3. (…) Pavelić je oženio Mariju Lovrenčević.(..) koja je, s majčine strane, bila Židovka. Marija je bila kćer Martina Lovrenčevića, također člana Stranke prava i poznatog novinara. U braku su dobili troje djece, sina Velimira i kćeri Mirjanu i Višnju.- cytat z Wikipedii, wiec to musi byc prawda! (nieprawda?)

  4. @Kuba_9 Bylo zalezne od III Rzeszy tak mniej wiecej jak Ksiestwo Warszawskie od Napoleona. Dla Chorwatow niepodleglosc rownala sie niezaleznosci od Serbii. Tak jest do dzisiaj i stad w duzym stopniu zgoda Chorwatow na rozne eksperymenty demokratyczne obecnie, bo nie maja one zrodla w Serbii.Ten sam sposob myslenia co Polakow wobec Rosji.Dlatego m.in. sprawa chorwacka mnie interesuje.

  5. Swego czasu Chorwacja nie byla zagrozona germanizacja (jak Slowenia) i nie „serbizacja” ale madziaryzacja. Dlatego chyba nie bylo tam nigdy germanofobii, ani oddolnej ani odgornej. Ciekawe ze w Zagrzebiu na starym miescie sa zachowane stare dwujezyczne nazwy ulic, nie na metalowych tablicach, ale malowane na rogach kamienic. W Polsce cos takiego bylo nie do pomyslenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Prywatne: Oficjalna proklamacja utworzenia niepodległego państwa chorwackiego dokonana na falach radia Zagrzeb 10 kwietnia 1941.

a.me.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Prywatne: Oficjalna proklamacja utworzenia niepodległego państwa chorwackiego dokonana na falach radia Zagrzeb 10 kwietnia 1941.

a.me.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *