Organizacja al-Shabab zajęła dwa miasta w południowej Somalii

Ponadto zaatakowane zostały dwa wojskowe konwoje oraz jedna baza misji Unii Afrykańskiej w tym samym regionie. Wszystko miało mieć miejsce na południe od stolicy Mogadiszu, na drodze do ważnych dla Somalii portów nad Oceanem Indyjskim.

Misja pokojowa Unii Afrykańskiej działająca w ramach AMISON w 2014 r. zajęła znaczną część terytorium opanowanego przez islamską organizację al-Shabab. Jednakże najbardziej dotkliwa dla wspomnianej formacji była utrata miasta portowego Barawe w październiku 2014 r., przez który odbywał się transport broni spoza Somalii, a także przybywali ochotnicy z całego niemal świata. Port w Barawe był ostatnim, który kontrolowali bojownicy spod szyldu al-Shabab – porty w Kismayu i Barka zostały przez wspominaną organizację utracone w 2012 r. Po upadku Barawe fundamentaliści praktycznie stracili dostęp do Oceanu Indyjskiego.

Zajęcie miast przez członków al-Shabab nastąpiło w regionie Shabeellaha Hoose – jest to jeden z osiemnastu regionów administracyjnych, na które podzielona jest Somalia – a chodzi o małe miasta El Saliindi, które położone jest na drodze z Mogadiszu do portu Marka, oraz Kuntuwarey, które umiejscowione jest między stolicą a Barawe.

Agencja Reutera potwierdziła utratę przez somalijskie władze wspomnianych miast u gubernatora Shabeellaha Hoose, Ali Nura. Potwierdził on również, że siły Unii Afrykańskiej musiały wycofać się pod naporem atakujących fundamentalistów. Gubernator potwierdził, że zginęło kilku żołnierzy, lecz liczba ofiar nadal nie jest znana. Natomiast ataki na konwoje odbyły się z użyciem samochodów wypełnionych materiałami wybuchowymi. Miały to być ataki samobójcze niedaleko miast Marka i Janale. Według wojskowego rzecznika al-Shabab, Szejka Abdiasisa Abu Musaba, wiele pojazdów miało zostać zniszczonych, a liczba ofiar żołnierzy AMISON znaczna. Natomiast zdaniem Nura tylko jeden cywil miał zginąć. Atak na bazę sił Unii Afrykańskiej w Janale miał miejsce 1 września 2015 r. i oficjalnie zginęło 12 ugandyjskich żołnierzy. Zdaniem rzecznika al-Shabab liczba ofiar miała być o wiele wyższa.

Organizację al-Shabab (Harakat al-Shabaab al-Mujahideen, حركة الشباب المجاهدين‎) oskarża się o ścisłe relacje i powiązania z al-Kaidą (Al-Qaeda, القاعدة). Al-Shabab dosłownie z arabskiego oznacza „Młodzież”. Początkowo była to młodzieżowa radykalna frakcja w ramach Unii Trybunałów Islamskich (The Islamic Courts Union ICU, اتحاد المحاكم الإسلامية‎), która w 2006 r. zajęła Mogadisz. Po etiopskiej interwencji i wyparciu Unii, al-Shabab się wydzieliła i od tego czasu funkcjonuje samodzielnie. Oblicza się, że w jej skład może wchodzić od 7 do 9 tysięcy członków. Po operacji kenijskiej armii al-Shabab straciła kontrolę w miastach lecz nadal dominuje na obszarach wiejskich na południu Somalii. Organizacja w swoich celach ma wprowadzenie prawa islamskiego w fundamentalnej wersji znanej jako wahhabizm. Na czele grupy stał do niedawna Ahmed Abdi Godane znany jako Mukhtar Abu Zubair Moalim, ale on, jak i jego poprzednik, Aden Hashi Ayro zginęli w ataku lotniczym zorganizowanym przez Stany Zjednoczone. Śmierć Godane została oficjalnie potwierdzona na początku września 2014 r. Na następcę został obrany Ahmad Umar, znany jako Abu Ubaidach.

Siły stabilizacyjne AMISOM (The African Union Mission in Somalia) zostały stworzone przez Unię Afrykańską 19 stycznia 2007 r. i poparte rezolucją Rady Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych ONZ nr 1744 z 2007 r. Obecnie siły międzynarodowe liczą 21 586 żołnierzy i pochodzą z Ugandy, Burundi, Dżibuti, Sierra Leone, Etiopii oraz Kenii. Na czele stoi obecnie gen. Silas Ntigurirwa. Poza tym, w skład AMISOM wchodzi 560 policjantów.

Krystian Chołaszczyński

Źródło: Oficjalna strona internetowa AMISON, http://amisom-au.org/, [dostęp dn. 06.09.2015]; Regions of Somalia, http://www.statoids.com/uso.html, [dostęp dn. 06.09.2015]; A. Sheikh, F. Omar, Al Shabaab militants seize two towns in southern Somalia, 5 wrzesień 2015, http://www.reuters.com/article/2015/09/05/us-somalia-attack-idUSKCN0R50HX20150905, [dostęp dn. 06.09.2015].

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *