Oświadczenie w sprawie obalenia rządów płk. Muammara Kaddafiego

Z przykrością przyjęliśmy do wiadomości fakt, że dzierżący w Libii od lat władzę płk Muammar Kaddafi został obalony w wyniku zbrojnej kampanii wymierzonej w jego rządy.

Nie wykazujemy jakiegoś specjalnego entuzjazmu dla sposobu w jaki sprawował rządy. Nie zmienia to jednak faktu, że – jakie te rządy nie były – to były to jednak rządy libijskie, kierujące się libijską racją stanu bez wpływu oficerów prowadzących obcych mocarstw i nacisku koncernów naftowych.

Napawa nas oburzeniem fakt, że legalny rząd libijski został obalony w wyniku rebelii sponsorowanej i zbrojonej przez niektóre kraje NATO, co stanowi zaprzeczenie litery i ducha rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ, która – przypomnijmy – zakazywała dostarczania broni obydwu walczącym stronom, nie wspominając o nalotach na pozycje jednej ze stron walczących. Jest to kolejny, po Serbii, przykład zbrojnej napaści państw demokratycznych i deklarujących pokojowe nastawienie na suwerenne państwo pod pretekstem „walki o demokrację i prawa człowieka”.

Jest to przede wszystkim niebezpieczny precedens lekceważenia prawa międzynarodowego i suwerenności niepodległego państwa. Obawiamy się, że wkrótce celem zbrojnego ataku świata zachodniego może stać się każde państwo, które przeszkadza w ustanowieniu „światowego rządu” wedle „zachodnich standardów”.

 Z zażenowaniem obserwowaliśmy przy okazji jak polscy tzw. legitymiści, z prof. Jackiem Bartyzelem na czele, kibicowali demokratycznym krajom w bezprzykładnym niszczeniu libijskiej państwowości w imię infantylnej demokratyczno-legitymistycznej doktryny odsunięcia od władzy „tyrana z grubą pałą” i restauracji w tym kraju monarchii.

Mamy w związku z tym kilka pytań do polskich tzw. legitymistów:

– Jak Państwo łączycie tradycyjne nauczanie Kościoła katolickiego – sformowane jeszcze w Średniowieczu przez Innocentego IV i ekipę wielkich kanonistów – że jedyną władzą prawowitą jest władza katolicka z poparciem dla libijskiego pretendenta do tronu, który jest praktykującym muzułmaninem?

– Czy w związku z tym wyznajecie Państwo tezę, że legitymizm władzy istnieje poza Kościołem katolickim i wspólną Christianitas? Czy istnieje więc np. legitymizm panowania pogańskich wodzów plemiennych na Papui-Nowej Gwinei lub w Kongu? Czy oddzieliliście legitymizm władzy od sankcji Kościoła katolickiego?

– Biorąc pod uwagę, że w Libii władzę przejęła junta zbuntowanych wojskowych i zapowiedziała przeprowadzenie za 8 miesięcy „demokratycznych wyborów”, mamy do naszych „legitymistów” pytanie: gdzie podziewa się wasz legitymistyczny islamski  pretendent?

– Czy zdajecie sobie Państwo sprawę, że swoim bajdurzeniem o „legitymizmie” w Libii pośrednio wsparliście zastąpienie w tym kraju rządów autorytarnych przez demokratyczne? Czy macie Państwo świadomość, że – używając barwnego języka prof. Bartyzela – „zatańczyliście na rurze” przed Nicolasem Sarkozym i Barackiem Obamą?

Redakcja portalu myśli konserwatywnej www.konserwatyzm.pl

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

0 thoughts on “Oświadczenie w sprawie obalenia rządów płk. Muammara Kaddafiego”

  1. Zgadzam sie, ze to byla zwykla agresja na suwerenny kraj i ze to jest bardzo niebezpieczny precedens. Przed ex.Libia prawdopodobnie otwiera sie perspektywa wewnetrznej krwawej lazni. Demoliberalizm=demonoliberalizm.

  2. Świetne wyśmianie Bartyzelowo-Dankowych „legitymistów” „de Mastrystów” i innych takich… zwłaszcza ten ” legitymistyczny islamski pretendent”… Z jednym wszakże zastrzeżeniem: formalnie to nie Kadafi sprawuje (sprawował?) funkcję gowy państwa w Libii lecz – Sekretarz Generalny Powszechnego Kongresu Ludowego (Parlamentu) – Mohamed Abdul Quasim al-Zwai….

  3. A od siebie dodam tylko pytanie o konsekwencje takiego wyboru. Zastanawiam się, czy legitymiści rozważyli probem chaosu, jaki teraz powstanie, a także możliwość zaistnienia na mapie kolejnego państwa pod rządami radykalnych muzułmanów (mam na myśli Bractwo Muzułmańskie, które jak narazie jest najpoważniejszym kandydatem do objęcia większosci wpływów z uwagi na poparcie społeczne). Kadafi skutecznie to blokował.

  4. Każda okazja dobra żeby obśmiać profesora Bartyzela, nawet taka. Całe to oświadczenie podchodzi pod pewne powiedzenie. Góra jęknęła (Libia świat) i ukazał się mysi ogon (oświadczenie redakcji). Dokopanie widać warte jest mysiego ogona .Może to jakieś kompleksy redakcji albo redaktora.

  5. @Mariusz_Matuszewski (…)” także możliwość zaistnienia na mapie kolejnego państwa pod rządami radykalnych muzułmanów”- co moze zdestabilizowac Algierie i Maroko. Wydaje sie, ze system swiatowy przystapil do ostatecznego ataku. We Francji wprowadzono specjalne nowe podatki dla”bogatych”( ci ludzie i tak juz oddawali socjalistycznemu molochowi ponad 50% swych dochodow)-decyzje podjeto w nastepstwie” prosby” niektorych „bogatych”-to sa metody sowieckie!, a napomina sie rowniez o wprowadzeniu wiekszego podatku dla osob o dochodach powyzej 80 tys.euro rocznie, a to nie tak duzo. Zrobila to tzw.”prawica”. Dotychczas tacy ludzie chronili sie czesto m.in. w Maroku, teraz po” przemianach demokratycznych” nie bedzie to juz mozliwe. Upadek Kddafiego jest powaznym ciosem dla wolnosci.Spowoduje fale nowej imigracji do Europy,zamieszanie we Wloszech i we Francji, nowe podatki, wieksze uprawnienia dla policji( ktora od niedawna ma juz prawo zabijac w trakcie zamieszek),nowe bezrobocie-dopiero za rok sie zorientujemy, jak wielki byl ogrom tej kleski. Normalnie sie wysmiewalem troche z tego, a teraz widze jasno, ze Kaddafi byl istotnie katechonem dla regionu. „Uchodzcy” libijscy dotra zreszta i do Polski.Mozna liczyc na PO.

  6. Dodam jeszcze ze od momentu, w ktorym nastapilo we Francji uderzenie w tzw.klasy posiadajace, przestalem uwazac NS za katechona. Jest on dla mnie odtad zwyklym trockista.

  7. @Antoine Ratnik „Demoliberalizm=demonoliberalizm.” To dobre porównanie. Parę lat temu na forum „prawy.pl” (kiedy można było komentować, i kiedy ten portal nie był tubą pisowsko-smoleńską) używałem określenia demo(no)krajcja. Argumentowałem poniekąd słusznie, że w tym systemie „demony nas okradają” dosłownie. Przecież demokracja to grabież Tradycji, i przy okazji grabież majątku narodowego w wykonaniu jej przedstawicieli. Pozdrawiam, PM

  8. Ja natomiast z zażenowaniem, i to wielkim przyjąłem to idiotyczne oświadczenie. I zastanawia mnie ta iście debilna skłonność niektórych do bronienia socjalistycznych zbrodniarzy i terrorystów.

  9. @Tomasz Dalecki: Ale chyba nie wierzy pan w świetlane cele przyświecające wywołaniu tej hucpy w Libii? Kredytowe interesy Sarkozy’ego i Berlusconiego (możliwość umorzenia długu jaki zaciągnęli u Pułkownika), zbiegły się z chęcią zażegnania widma kryzysu energetycznego i finansowego przez UE (możliwość przejęcia złóż ropy i aktywów bankowych Libii). Dlatego, za zgodą USA wywołano tę burdę. W jej wyniku zarośnięta dzicz wylazła na ulice i strzela. Efekt będzie taki, że Europa dostanie kolejną falę emigrantów, a Libia będzie znacząco gorszym miejscem niż była, tak jak jest nim Irak po inwazji sprzymierzonych.

  10. Odnoszę wrażenie, że dla Tomka Daleckiego jedynym kryterium jest to, czy dana władza buduje socjalizm czy liberalizm. A co mnie w ogóle obchodzi problem podatków w Libii? Patrzę na to z perspektywy polskich interesów. A te są proste: status quo ante było lepsze.

  11. @Adam Wielomski – Adamie, Ty sobie chyba jaja robisz. Jakie znaczenie dla polskich interesów ma to, czy w Libii rządzi Kaddafi czy nie ??? A biorąc pod uwagę informacje, że Polska sprzedawała broń libijskim powstancom to jasne jest, że to właśnie z nimi łączą nas jakieś interesy a nie z terrorystą Kaddafim. Więc jeśli juz piszesz o polskich interesach w tym kontekscie – to te raczej wskazują na powstańców.

  12. @Adam Wielomski – poza tym jesteś potwornie niekonsekwentny. Z jednej strony tak bardzo nie obchodzą Cię Libijczycy, że odmawiasz im nawet prawa do posiadania własnego króla. Z drugiej strony tak bardzo „troszczysz” się o to, że teraz ci paskudni Europejczycy i jeszcze paskudniejsi Amerykanie położą łapę na ich ropie… Mówisz o „legalnym rządzie libijskim” – co jest kompletnie bez sensu bo ani nie jest on legalny -doszedł do władzy w wyniku takiej samej rozróby jak obecna obalając naprawdę legalny rząd królewski a Kaddafi nie pełni ŻADNEJ funkcji państwowej! Z jednej strony nie obchodzi Cię, że mają tam socjalizm – z drugiej strony tak bardzo bolejesz nad demokratycznymi wyborami. Gdzie tu do jasnej cholery jakakolwiek elementarna logika???????

  13. @ Dalecki – Tomku, ja nie jestem autorem tego oświadczenia, lecz jeden z kolegów z Redakcji, więc nie jest ono odzwierciedleniem moich poglądów w 100%. Mój wkład w to oświadczenie to tylko małe retusze stylistyczne. Co do tego, że status quo było lepsze, to wynika z przekonania, że na Europę ruszą emigranci a islamiści przejmą władzę w Libii i będą stamtąd wysyłać terrorystów.

  14. @Tomasz Dalecki „Arabska wiosna” bedzie miala na dluzsza mete znaczenie co najmniej takie jak „upadek muru berlinskiego” i dzis jeszcze nie jestesmy w stanie docenic destrukcyjnego znaczenia tych” przemian demokratycznych”. Tu nie chodzi o milosc do Kaddafiego ale o milosc do Europy!

  15. @Tomasz Dalecki + Pewien analista francuski twierdzi, ze USA po prostu postanowily oddac czesc ropy libijskiej ( pol naftowych) nowemu Egiptowi w zamian za dalsze honorowanie przez ten ostatni ukladow z Camp David. Nie mam na ten temat zadnych elementow osobiscie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *