Partia Rosjan w Serbii

– Moja matka była Rosjanką. Chcemy zjednoczyć obywateli Serbii pochodzenia rosyjskiego (potomków imigrantów z Rosji, członków rodzin mieszanych) oraz tych, którzy troszczą się o zachowanie kultury rosyjskiej. Według naszych szacunków ich liczba w naszym kraju jest nie mniejsza niż 15 tysięcy obywateli – stwierdził lider nowej Partii Rosjan Dragan Cvetkovic. Jego obliczenia są zresztą zbyt ostrożne, bowiem spisy dowodzą, że w 7-milionowej Serbii jest co najmniej 300 tysięcy Rosjan i osób pochodzenia rosyjskiego. Na razie PR ma 1.850 członków (z tego 480 to osoby bez rosyjskich korzeni). Dla porównania – Serbska Partia Radykalna deklaruje 500.000 członków (czyli… 3-razy mniej niż otrzymała głosów w 2012 r.), Serbska Partia Postępowa – 300.000 członków, opozycyjna Demokratyczna Partia Serbii – 178.000. Inne – poniżej 50 tysięcy.

Partia lokuje się na centrolewicy sceny politycznej (sam Cvetkovic jest rozłamowcem z Demokratycznej Partii Serbii). Wśród celów programowych PR wymienia się rozwój współpracy z Rosją (szczególnie w sektorze ropy naftowej i gazu) oraz przyciąganie rosyjskich turystów do Serbii, a także przywrócić (utrzymać) lekcje języka rosyjskiego w szkołach publicznych. Formacja współpracuje blisko z Serbską Cerkwią Prawosławną. W budynkach kościelnych w Sremskim Karlowcu (symbolicznej stolicy jugosłowiańskich Rosjan, w której stoi pomnik barona Wrangla) mieści się nie tylko zarząd ugrupowania, ale mają też zostać utworzone nowe Centrum Kultury Rosyjskiej, redakcji rosyjsko-języcznych rozgłośni radiowej i telewizyjnej.

Partie etniczne to w Serbii żadna nowość. Istnieje aż 11 stronnictw serbskich muzułmanów, 6 ugrupowań węgierskich i 2 chorwackie. Losy rosyjskiej społeczność Serbii (w tym Jugosławii) wielokrotnie wiązały się tragicznie z historią tego kraju i narodów południowo-słowiańskich. Oddziały „białych” Rosjan podczas II wojny światowej brały udział m.in. w walkach z jugosłowiańskimi partyzantami. Wielu Rosjan walczyło też w wojnach po rozpadzie Federacji, oczywiście po stronie serbskiej. Środowisko to może dziś efektywnie działać stymulująco na zbliżenie serbsko-rosyjskie. To zaś jest koniecznością dla ratowania resztek geopolitycznego ładu w Europie Środkowej. Przede wszystkim przed Partią Rosjan w Serbii staje zadanie praktyczne. Ze względu na skupienie tej mniejszości w Wojwodinie – PR ma szansę uzyskać dobry wynik w wyborach do władz autonomii. A to mogłoby mieć znaczący wpływ na przyszłość tego regionu, dość wyraźnie przeznaczanego przez zachodnich decydentów do oderwania od Serbii.

Konrad Rękas

Artykuł ukazał się też na Geopolityka.org

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *