Pasterz nowego typu

Dziś krótki, niedzielny wpis pamiętnikarski. Uważam go jednak za wpis bardzo ważny. Ważny, bo pokazuję, że w polskim Kościele zachodzi pozytywna zmiana.

Kilka dni temu zmarł biskup pelpliński Jan Bernard Szlaga. Administratorem diecezji do czasu mianowania przez papieża nowego ordynariusza został, świeżo konsekrowany biskup pomocniczy, Wiesław Śmigiel. Po pogrzebie zmarłego pasterza wydał on do wiernych list pasterski, w którym dziękuje im za modlitwy w jego intencji. Jednocześnie zarządza też w całej decepcji modlitwę w intencji wyboru nowego biskupa diecezjalnego. I nie jest to tylko czyste zalecenie. To zalecenie ma wyraźnie formalny charakter. Otóż administrator prosi, aby w katedrze oraz we wszystkich innych kościołach w diecezji przynajmniej raz została odprawiona Masza Święta według formularza z Mszału Rzymskiego o wybór biskupa. Stosowny link do tej, podanej przez KAI informacji można znaleźć tutaj: (http://ekai.pl/diecezje/x54167/administrator-diecezji-dziekuje-za-modlitwy-w-intencji-bp-szlagi/ ).

Dość uważnie śledzę życie Kościoła. Także polskiego. Przyznam jednak, że do tej pory nie spotkałem się sytuacją, w której administrator diecezji występowałby taką inicjatywą i to do tego tak precyzyjnie określoną. Być może coś przeoczyłem, ale to pierwszy taki wypadek, jaki sobie przypominam. Jest on dla mnie dowodem – nie urażając nikogo – że w polskim Kościele zachodzi jednak istotna zmiana. Nie wiem jak ją nazwać, jakościową, pokoleniową, duchową czy jeszcze jakaś inną, ale zachodzi. Biskup Śmigiel zwrócił bowiem wiernym jasno uwagę, że nominacja nowego pasterza bardziej zależna jest od woli Bożej i papieskiej niźli konstelacji kościelnych układów personalnych.

I tylko przypomina mi się w tym kontekście znane już przemówienie byłego prefekta Kongregacji Doktryny Wiary Josepha Ratzingera, który na początku lat dziewięćdziesiątych mówił do biskupów chilijskich, że obecny kryzys Kościoła jest kryzysem biskupów. Widać Benedykt XVI wziął sobie tą diagnozę do serca i zaczyna stawiać na pasterzy nowego typu.

Jan Filip Libicki

www.facebook.com/libicki

aw

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *