Patriarcha uczcił Męczenników

Modlitwa przy pomniku bł. Księdza Jerzego nie była przewidziana w oficjalnym programie wizyty i została odebrana jako szczególny gest czci wobec polskich ofiar zbrodni komunistycznych, które poniosły śmierć za wiarę. Z kolei św. Gabriel Zabłudowski to młodzianek zamordowany pod koniec XVII wieku przez miejscowych Żydów, czczony szczególnie poza Polską także na Białorusi w Rosji, jest patronem Bractwa Młodzieży Prawosławnej.

Zwracając się do wiernych obu wyznań w Białymstoku, Jego Świątobliwość Patriarcha Cyryl po raz kolejny wezwał do wzmożenia wspólnych starań katolików i prawosławnych, by w swych słusznych dążeniach do osiągnięcia postępu materialnego – jednocześnie dawali zdecydowane świadectwo, że nie zgodzą się na usunięcie Boga z przestrzeni publicznej.

(karo)

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

0 thoughts on “Patriarcha uczcił Męczenników”

  1. Aż niesmaczny jest ten zachwyt konserwatyzm.pl wizytą schizmatyka w Polsce. Rozumiem, że z przyczyn polityczno-historycznych jest ono powiedzmy nawet poprawne i dobre, ale prawda jest taka, że „autokefalie” nie mają zamiaru poddać się zwierzchnictwu temu, kogo poprawnie powinniśmy nazywać „Jego Świątobliwością” (z różnych przyczyn, najczęściej z powodu pychy). Tak jak protestancki pastor to przebieraniec bez święceń, a nie żaden „ksiądz” czy „biskup”. Tak jako katoliccy konserwatyści nie powinniśmy prawdziwych schizmatyków nazywać „Świątobliwością”. To ważnie wyświęceni duchowni, ale tacy jak to określił bodajże Pius IX mogą mieć problem z dopłynięciem do portu zbawienia.

  2. @foxmann Nikt nie popiera schizmy wschodniej ani moskiewskiego charakteru Cerkwii rosyjskiej.Podpisany dokument nie jest aktem” dialogu interreligijnego katolicko-prawoslawnego” tylko aktem majacym zapoczatkowac porozumienie ( lub wiecej, osobiscie mam nadzieje ze wiecej) miedzy naszymi bratnimi narodami.Schizma i stosunek Rosji do Unii to istotne trudnosci ze strony rosyjskiej.Nie przecze.Ale dzis nie tylko Polska potrzebuje Rosji ale i Rosja potrzebuje Polski.Po raz pierwszy od wiekow Rosja potrzebuje Polski!!!Nie wolno nam Rosjanom tej pomocy odmowic, a modlmy sie aby wrocili do jednosci.Z cala pewnoscia tej jednosci nie osiagnie sie jakas kolejna „komedia Plauta”.

  3. @Ratnik: czyżby nie jest aktem politycznym? Podpisuje to legalny zwierzchnik Kościoła w Polsce i schizmatyk, a nie katolicki biskup Moskwy? O jakim porozumieniu mówimy w konkretach? I dlaczego dokument dopiero na chwilę przed podpisaniem był jawny? W którym momencie Rosja potrzebuje Polski, bo odwrotnie to może tak jest. Póki co wszelkie projekty gospodarcze UE-Rosja omijają Polskę, a za energię płacimy sojuszniczo najwięcej ze wszystkich. Więc chyba coś spora asymetria jest w tej „przyjaźni”?

  4. Rozumiem, że również pojęcie takie jak sukcesja apostolska jest Panu obca? A „Sanctitas” jest zwrotem stosowanym wobec patriarchów.

  5. @foxmann „Przyjazn” sie moze istotnie rozmyc, jezeli Putin i Cerkiew nadal beda plakac, ze wyrok na bluzniercow byl za surowy.

  6. Rękas: Sukcesja jest w pełni „legalna” jeśli posiada mandat apostolski czyli zgodę papieża na święcenia. O ile wiadomo prawosławni nie pytają papieża czy mogą sobie kogoś wyświęcić na biskupa. Są zatem schizmatykami w ścisłym tego słowa znaczeniu i tworzą równoległą hierarchię. Legalnym arcybiskupem Moskwy obrządku rzymskiego jest JE abp Paolo Pezzi. Oczywiście należy wziąć też pod uwagę kontekst historyczny schizmy i to, że cerkiew jest dominująca w Rosji. Mimo wszystko niezdrowy zachwyt krótką wizytą schizmatyckiego hierarchy w Polsce jest u katolickiego konserwatysty przynajmniej niestosowny. @Ratnik: Trzeba być naiwnym, żeby wierzyć w to, że wyrok był podyktowany faktycznym i świadomym dbaniem o zachowanie cywilizacji chrześcijańskiej znając standardy prawne i upolitycznienie cerkwi w Rosji i byłym ZSRS.

  7. @foxmann Sukcesja apostolska jest zachowana i takie jest tradycyjnie-kanoniczne stanowisko Kosciola Rzymskiego.Konsultowalem to wczoraj z ksiedzem obrzadku lacinskiego.Problemem jest schizma i dlatego katolik, ktory by przyjal prawoslawie dokonalby aktu apostazji.Rowniez nie wolno nam uczestniczyc w obrzedach prawoslawnych.

  8. @Rękas: Czy ja coś mylę? Napisałem nawet, że prawosławni mają sukcesję, ale są schizmatykami i tyle. Nie jest nam z nimi kanonicznie, a także doktrynalnie po drodze, gdyż co autokefalia to nieco inna doktryna. Nie wiem czym się kierują „fani” rzekomego „pojednania”, bo to że Putin wsadził za kratki parę dziewczyn na pewno nie świadczy o jakieś obronie wartości chrześcijańskich, tylko jest to demonstracja siły i co typowe u Ruskich pokazaniu „kto tu rządzi”. Choć uważam, że z Rosją powinniśmy mieć możliwie dobre stosunki, tak jak z innymi sąsiadami nie mogę zrozumieć tego owczego pędu i radości z paru kurtuazyjnych gestów i zaślepienia, które przesłania potężną asymetrię w naszych stosunkach, „sojuszu” i „dialogu”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *