Patrick Pesnot, „Rosyjscy szpiedzy. Od Stalina do Putina”

Patrick Pesnot, Rosyjscy szpiedzy. Od Stalina do Putina, tłum. Janina Pałęcka, Barbara Walicka, MUZA SA, Warszawa 2013, ss. 303

Wybitny specjalista w zakresie sensacji historycznych, pisarz, dziennikarz, radiowiec – Patrick Pesnot, w swej książce pod tytułem „Rosyjscy szpiedzy. Od Stalina do Putina” odsłania kulisy upadku sowieckiego imperium. Wykorzystując fakt, iż w byłym Związku Radzieckim pomału udostępnia się archiwa umożliwiające identyfikację (czasami jedynie szczątkową i wymagającą żmudnych, dodatkowych badań) prawdy historycznej dotyczącej ważnych, głośnych wydarzeń, co do których przebiegu lub sensu historycy i politologowie wciąż mają wątpliwości, korzysta wprost ze źródeł. Owocem analiz autora – a także tajemniczego Pana X, bez którego zdaje się praca ta by w ogóle nie powstała – jest niniejsza, prezentowana czytelnikowi monografia zawierająca demaskację między innymi pilnie strzeżonych tajemnic KGB.

Docenić trzeba przede wszystkim fakt, iż książka ta jest pełna zaskakujących ciekawostek oraz nieznanych dotąd niuansów. Poza tym, że pozwalają one na spojrzenie wstecz, z takiej perspektywy o jaką jeszcze niedawno było trudno z uwagi na utajnienie rozlicznych materiałów, to w dodatku warunkują one efektywniejszy ogląd historii i weryfikację pewnych zdarzeń. Dają także możliwość zrozumienia pewnych mechanizmów wpływu i innych fenomenów obserwowanych we współczesnej rzeczywistości politycznej. To niezwykle pomocne dla czytelników zainteresowanych niewypaczonym oglądem gry o sumie zerowej toczącej się pomiędzy dzisiejszymi światowymi ośrodkami decyzyjnymi. Z tego względu, że dzieło to zawiera prezentację autorskich badań Patricka Pesnota można bez wahania stwierdzić, że niejednokrotnie zaskoczy czytelnika świeżością wniosków, trzeźwością ocen oraz rzetelnością w sferze dążenie do zarysowania całościowego spojrzenia na arenę polityczną.

Autor przekonująco wyjaśnia czytelnikowi tajemnice, jakie po dzień dzisiejszy wielu spędzają sen z powiek. Przygląda się między innymi tajemnicy Andropowa czy duchom STASI. Wyjawia kto i dlaczego był prawdziwym zabójcą Trockiego. Obnaża mechanizmy zależności, w jakie zatopione były ówczesne elity. Odpowiada na pytania o wielokrotnie dyskutowaną i rozważaną rolę tajnych służb z obszarze działalności radzieckiej armii w odniesieniu do starć z wyzwoleńczymi ruchami na Węgrzech i w Słowacji. Najciekawsze są jednak uwagi dotyczące personalnych zakusów, działań, interesów. Pokazują one wszak wyraźnie kto, za co i dlaczego był odpowiedzialny. Kto na czym stracił, a kto zyskał. Na czym czasem polegała nieudolność tych, którym się zdawało, że mogą więcej i z jakich powodów w istocie byli w zakresie swych wpływów ograniczeni. To fascynująca gra pytań, odpowiedzi i prób rozwikłania skomplikowanych zagadek.

Znaczącym walorem prezentowanej czytelnikowi książki jest to, że jej autor odsłonił i wykazał jak należy odczytywać pewne historyczne wydarzenia, które poznaliśmy jedynie na podstawie przekazów medialnych. Jedna z najciekawszych prezentacji dotyczy przekazu telewizyjnego w odniesieniu do dymisji całego Biura Politycznego KPCz. Dostarczył przy tym pewnego klucza, dzięki któremu samodzielnie będziemy dokonywać interpretacji spraw w szerokim kontekście: społecznym, politycznym, kulturowym, medialnym. To cenne – zwłaszcza w dobie XXI wieku, kiedy to jesteśmy bombardowani ogromem wiadomości, można by rzec, że otłumanieni wręcz szumem informacyjnym.

Książkę autorstwa Patricka Pesnota pod tytułem „Rosyjscy szpiedzy. Od Stalina do Putina” gorąco poleca się tym czytelnikom, których interesuje współczesna historia polityczna oraz kulisy działań radzieckich i rosyjskich ośrodków decyzyjnych, a jednocześnie tym, co nie godzą się na wypaczanie ich społecznego sensu przez środki masowego przekazu. To znaczy odbiorcom chcącym uzyskać pełny, niezakłamany obraz rzeczywistości politycznej, a przede wszystkim – nauczyć się samodzielnego myślenia o jej istocie. To nowatorskie i warte poznania dzieło.

Książka jest dostępna na stronie Wydawnictwa MUZA: http://muza.com.pl/product.php?id_product=1412

Krzysztof Wróblewski        

a.me.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *