Peter Higgins, „Czerwony Golem”

Peter Higgins, Czerwony Golem, przeł. Marcin Wawrzyńczak, Wydawnictwo AKURAT, Warszawa 2013, ss. 336

            Dzięki takim autorom jak Peter Higgins połączenie gatunków political fiction  oraz thriller ma na świecie coraz to więcej zwolenników. I nie ma w tym niczego dziwnego, ponieważ jest to połączenie doskonałe, o czym łatwo się przekonać sięgając po perełkę z tego obszaru, jaka właśnie ukazała się na polskim rynku wydawniczym. „Czerwony Golem” – bo o tej książce mowa – wciąga za sprawą wartkiej i intrygującej akcji, rzeczywistego tła wydarzeń (to Moskwa lat 30. XX wieku, opanowana przez jedną wszechwładną partię oraz tajniaków), a także inspirującej do myślenia fabule. Powieść ta dostarcza materiału do refleksji o biegu dziejów i zagrożeniach towarzyszących współczesnym realiom politycznym, pokazuje pewne uniwersalne scenariusze i świetnie oddaje charakter zmagań człowieka z jego dwoistą naturą oraz światem zewnętrznym. Bez wahania można stwierdzić, że klasyk światowego politica fiction właśnie ujrzał światło dzienne w Polsce!

            Wydarzenia opisane w książce dzieją się gdzieś w centrum totalitarnego imperium – Właści, w którym wciąż funkcjonują starożytne artefakty. Instytucje totalne ani ludzie funkcjonujący w ich ramach nie są w stanie poradzić sobie z cyklicznymi atakami terrorystycznymi oraz ich społecznymi następstwami, które zaczynają przybierać niepokojące rozmiary. Podejmowane ze strony aparatu państwowego działania są bezskuteczne i wydają się coraz bardziej beznadziejne. Głównym podejrzanym o planowanie oraz realizację zamachów jest syn znanego rewolucjonisty – Józef Kantor. Pomimo tej pozornej prostoty sprawy, jej rozwikłanie wydaje się niemożliwe. Dlatego na pomoc w przeprowadzeniu śledztwa, do Mirgorodu przybywa na wezwanie władz – ku zaskoczeniu wszystkich – Wissarion Hipolitowicz Łom.

            Wissarion Łom Nie to wszakże niepopularny śledczy z prowincji. Ze względu na wydarzenia z przeszłości nie cieszy się względami przełożonych. Stąd jego wezwanie do stolicy powoduje u niego strach – nie czuje, aby była to zapowiedź czegoś dobrego, lecz raczej wręcz przeciwnie. Łom nie ma jednak alternatywy – musi być posłuszny władzy i wykonać rozkaz. Podejmuje się zatem wyśledzenia kryjówki Józefa Kantora i jego popleczników. Zamierza dowieść ich winy i zapobiec kolejnym atakom. Po drodze jednak następuje seria nieprzewidzianych wypadków. Przykładowo w Mirgorodzie zaczynają przytrafiać się niemożliwe do racjonalnego wytłumaczenia rzeczy (prawdopodobnie mające coś wspólnego z aniołem, który niegdyś spadł z nieba na ziemię). Jest to konsekwencją ścierania się w misternie ukutym świecie przedstawionym tego, co ludzkie z tym, co boskie. Efekty, jakie uzyskał dzięki temu Peter Higgins, są wspaniałą pożywką dla wyobraźni czytelników.

            Warto także wspomnieć, że doskonały kontekst dla zaprezentowanych wydarzeń stanowi straszliwa wojna z sojuszem wyspiarskich narodów, która zbliża się ku końcowi. Jednocześnie trwają poszukiwania młodej kobiety posiadającej unikatową wiedzę co do tego w jaki sposób można ocalić od zagłady świat. Wśród tych wątków czytelnik posiadający znajomość historii powszechnej dostrzeże wiele analogii pomiędzy współczesną polityką i znanymi przykładami z dziejów świata a totalitarnym sprawowaniem rządów w państwie wykreowanym twórczo przez autora. Między innymi znajdujący się w centrum stolicy ogromny budynek ze znaczną ilością korytarzy, zaułków, tajnych przejść, skrywających wiele tajemnic archiwów z teczkami zawierającymi nazwiska i dane obywateli jest wymowną metaforą współczesności.

            Książka Petera Higginsa pod tytułem „Czerwony Golem” sprawdzi się jako świąteczny prezent, a także jako absorbująca lektura podczas długich, zimowych wieczorów. Nie jest to wszakże jedna z bezwartościowych powieści, których mamy ostatnimi czasy wysyp. Jej najmocniejszym atutem jest to, że rozwija zdolność myślenia o wydarzeniach politycznych, społecznych i kulturowych. Pozwala na wzmocnienie umiejętności łączenia faktów, doszukiwania się przyczynowo-skutkowych zależności wśród działań aktorów międzynarodowej sceny politycznej. Poza tym niesie ze sobą wartościowy, ponadczasowy i uniwersalny przekaz na temat potrzeby kultywowania wartości moralnych w społeczeństwie. Uzmysławia do czego może doprowadzić degradacja moralna. Jest to więc powieść ze wszech miar godna polecenia.

Krzysztof Wróblewski

Książka jest dostępna na stronie Wydawnictwo AKURAT: http://www.wydawnictwoakurat.pl/ksiazki/fantasy/55-czerwony-golem-wkrotce

a.me.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *