Pierwszych w Polsce święceń kapłańskich od Vaticanum II w rycie trydenckim

"Pierwsze w Polsce święcenia w rycie trydenckim odbyły się 4 czerwca w kościele pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Krakowie. Udzielił ich bp Tadeusz Pieronek diakonowi Markowi Grabowskiemu z Bractwa Kapłańskiego św. Piotra. Liturgia w formie nadzwyczajnej rytu rzymskiego, była sprawowana po łacinie, według mszału z 1962 roku, czyli sprzed II Soboru Watykańskiego. W uroczystości uczestniczyło ok. 300 osób.

„Było to pierwsze święcenie kapłańskie w Polsce, po reformie liturgicznej z 1962 roku, w formie nadzwyczajnej rytu rzymskiego, potocznie nazywana trydencką, po łacinie. Przyjął członek Bractwa Kapłańskiego św. Piotra, które ma papieski przywilej używania ksiąg liturgicznych obowiązujących w 1962 roku” – mówił KAI ks. dr Wojciech Grygiel FSSP.

Jak dodał, kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski wyraził zgodę na święcenia. O udzielenie święceń bp. Pieronka poprosili księża z Bractwa Kapłańskiego św. Piotra. Codziennie sprawują oni Mszę św. w rycie trydenckim w katedrze krakowskiej na Wawelu".

za: http://www.franciszkanska3.pl/Bp-Pieronek-udzielil-swiecen-w-rycie-trydenckim,a,10188

A. Me.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

0 thoughts on “Pierwszych w Polsce święceń kapłańskich od Vaticanum II w rycie trydenckim”

  1. Szkoda, że na zdjęciu utrwalone są święcenia kapłańskie wg Novus Ordo Missae (pomijam sympatię i szacunek do widocznego na wspomnianym zdjęciu JEm Franciszka Kardynała Macharskiego)?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *