Piętka: Apel smoleński na 77. rocznicy powstania KL Stutthof

77. rocznica pierwszego transportu Polaków do KL Stutthof była zapewne jedną z ostatnich, jeśli nie ostatnią, dla nielicznych żyjących, ponad 90-letnich dzisiaj więźniów tego obozu. I na tej – być może już dla nich ostatniej – rocznicy byli polscy więźniowie KL Stutthof zostali uraczeni apelem smoleńskim.

Wiedziałem, że po przejęciu władzy przez PiS będzie źle, ale nie sądziłem, że aż tak. Polską rządzą ludzie, którzy nie tylko nie rozumieją jej historii, ale profanują polską historię i polskość w ogóle. Zauważyłem to już w 2012 r. przy okazji publikacji pierwszej książki Zychowicza, w której ubolewał on, że Polska nie była sojusznikiem III Rzeszy. Animatorzy polityki historycznej PiS najchętniej odwróciliby historię i umieścili Polskę w gronie kolaborantów III Rzeszy, bo wtedy mogliby pójść razem z Hitlerem na Moskwę. Z kolei cały kult żołnierzy wyklętych bierze się z żalu, że zaraz po zakończeniu drugiej nie wybuchła trzecia wojna światowa przeciw Rosji, na którą garstka wyklętych czekała w lasach.

Ale nic straconego, bo jeszcze zwycięskie hufce polskie prowadzone przez Macierewicza będą defilować po Placu Czerwonym w Moskwie. Po to właśnie jest apel smoleński, by jastrzębie PiS mogły w ten sposób przypomnieć, że wkrótce pomszczą na Rosji rzekome zamordowanie Prezydenta Tysiąclecia. Cóż dla nich wobec tego znaczy KL Stutthof? Nic nie znaczy! Okupacja niemiecka – będąca najbardziej śmiertelnym zagrożeniem dla egzystencji biologicznej narodu polskiego w całej jego historii – dla nich nie ma najmniejszego znaczenia.

Czy podczas obchodów 77. rocznicy powstania KL Stutthof przypomniano o niemieckiej polityce zagłady Polaków? O Piaśnicy, Palmirach, Zamojszczyźnie, akcji AB, deportacjach Polaków do Auschwitz, Mauthausen, Dachau, Buchenwaldu, Flossenbürga, Ravensbrück, Neuengamme? Najważniejszy był apel smoleński.

Tak samo profanowano polską historię w okresie stalinizmu, tylko w drugą stronę. Tak samo zresztą jak wtedy ludzie rządzący obecnie Polską sprawiają wrażenie jakby byli z zewnątrz i jakby ich działania były sterowane z zewnątrz w obcym interesie.

Bohdan Piętka

za: facebook

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *