Połosak: Zarządzanie Chinami

19 grudnia 2019 roku odbyła się w sali balowej Zamku Królewskiego w Warszawie, organizowana przez Ambasadę Chińskiej Republiki Ludowej w RP, inauguracja książki Przewodniczącego Xi Jinpinga „Zarządzanie Chinami”. Było to ciekawe wydarzenie, które nasunąć mogło refleksje, zarówno dotyczące obecnej pozycji Chin w świecie, jak też obecnego wizerunku Państwa Środka w Rzeczypospolitej Polskiej.

    Wydarzenie miało cechy spotkania dyplomatycznego. Wszyscy obecni otrzymali zaproszenia od Ambasady ChRL i współorganizatora – Wydawnictwa Adam Marszałek (gwoli przypomnienia – Wydawnictwo Adam Marszałek jest też organizatorem dorocznego Kongresu Azjatyckiego w Toruniu). Niespodzianką nie była liczna obecność przedstawicieli chińskiego biznesu z Wólki Kosowskiej. Prezentacja książki połączona była z polsko-chińską konferencją, dotyczącą zarządzania państwem. W przerwie obrad, dla uczestników był przygotowany bankiet.

    Teraz kilka słów o samej książce. Oczywiście, praktycznie żaden czytelnik nie będzie dawał wiary twierdzeniu, że „Zarządzanie Chinami” jest pozycją autorstwa samego Przewodniczącego Xi. Jak większość „dzieł polityków” jest niewątpliwie efektem pracy wielu ghostwriterów. Tym niemniej jest to publikacja, która daje obraz najbliższych perspektyw chińskiej polityki.

    Książka „Zarządzanie Chinami” składa się z przemówień, jakie wygłosił Przewodniczący Xi Jinping, zarówno podczas posiedzeń partyjnych, jak też podróży zagranicznych. Ponadto, wydawnictwo to jest też obszernym przedstawieniem postaci Przewodniczącego w formie panegiryku, charakterystycznego dla (neo)maoizmu. Można by rzecz – i po części jest to prawda – że książka ta jest jedynie marksistowską, partyjną propagandówką, jednak niekoniecznie. Teksty przemówień naszpikowane są paralelami, powiedzeniami i przysłowiami, które skrywają aluzje do praktycznej polityki.

    Zachęcam do obejrzenia zdjęć!!!!

Andrzej Stefan Połosak

 

Click to rate this post!
[Total: 6 Average: 4.3]
Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *