Prezydent Robert Mugabe przemawiał przed Organizacją Narodów Zjednoczonych

Dnia 25 września 2014 r. prezydent Zimbabwe Robert Gabriel Mugabe przemawiał przed Zgromadzeniem Ogólnym Organizacji Narodów Zjednoczonych. W swej mowie zaapelował o zaniechanie działań wynikających ze złej woli i otwarcie nowego rozdziału w relacjach z państwem, któremu od 34 latach przewodzi.

            Prezydent Robert Gabriel Mugabe powiedział, że społeczna sprawiedliwość, polityczna stabilność i zrównoważony rozwój w państwach afrykańskich można osiągnąć poprzez wspieranie i faworyzowanie praw własności środków produkcji dla biednych. Jak podkreślił, Zimbabwe miało poczynić olbrzymie starania by rolnicy mogli w pierwszej kolejności produkować na własne potrzeby a w dalszej na potrzeby rynku. W ten sposób mięli stać się panami swego losu poprzez sam fakt posiadania i używania gruntów. Jednakże, zdaniem prezydenta Mugabe, zmiana własności ziemi, która odbyła się w ramach reformy rolnej, spowodowała reakcję „krajów zachodnich” w postaci jednostronnych i nielegalnych sankcji – chodzi zwłaszcza o Stany Zjednoczone oraz Unię Europejską. Zdaniem przywódcy Zimbabwe państwa, które prowadzą polityczną i ekonomiczną presję względem Harare zamierzają osiągnąć krótkoterminowy efekt w postaci zmiany władzy, lecz nie rozumieją długofalowych skutków swych działań.

Należy zauważyć, że reforma rolna w Zimbabwe polegała teoretycznie na odbieraniu ziemi obywatelom, którzy przeważnie byli reprezentantami rasy białej i oddawaniu członkom różnych wspólnot etnicznych bez odszkodowania. W praktyce ziemia pozostała często nie zagospodarowano lub znaczną ilość gruntów uzyskiwali działacze proprezydenckiej partii Afrykański Narodowy Związek Zimbabwe-Front Patriotyczny (Zimbabwe African National Union-Patriotic Front ZANU-PF).

            Prezydent Mugabe stwierdził, że polityka „państw zachodnich” zmierzająca do zmiany reżimu jest ingerowaniem w wewnętrzne sprawy Zimbabwe a przez to jest „diabolicznie nielegalna” (diabolical illegal policy). Tym samym wezwał do zniesienia wszystkich sankcji, które mają prowadzić tylko do skrzywdzenia jego kraju. Zimbabwe już od kilku lat boryka się z trudnościami gospodarczymi a niektórzy wprost stwierdzają, że jest to państwo upadłe. Według prezydenta Mugabe, Zimbabwe to kraj, gdzie mieszkają ludzie miłujący pokój. Poza tym, jego rząd jest gotowy w każdej chwili zaangażować się w konstruktywny dialog a dobre stosunki muszą być oparte na wzajemnym szacunku i przyjaznej współpracy. Jeśli chodzi o politykę wobec Afryki, Organizacja Narodów Zjednoczonych powinna wspierać dialog, pokój i praworządność, tak jak ma czynić Unia Afrykańska w Demokratycznej Republice Kongo, Sudanie Południowym, Republice Środkowoafrykańskiej oraz Somalii.

            Stany Zjednoczone oraz Unia Europejska nałożyły sankcję na Republikę Zimbabwe po referendum konstytucyjnym i wyborach do Izby Zgromadzeń z 2000 r. – Organizacja Narodów Zjednoczonych, w związku z wetem Rosji i Chin oraz aktywną polityką Republiki Południowej Afryki, nie zdecydowała się na wprowadzenie sankcji. Wtedy (2000 r.) miał miejsce znaczny wzrost przemocy politycznej wobec przeciwników prezydenta Mugabe i jego partii ZANU-PF a zwłaszcza dotknięci nią zostali farmerzy rasy białej, których znaczna liczba została zmuszona do opuszczenia kraju. Wydarzenia te, które przeszły do historii jako Trzecia Chimurenga, trwały aż do wyborów w 2008 r. kiedy to doszło do podziału władzy i utworzenia rządu jedności wraz z opozycyjnym Ruchem na rzecz Demokratycznej Zmiany (Movement for Democratic Change MDC). W 2013 r. Robert Gabriel Mugabe zdecydowanie zwyciężył wybory prezydenckie z liderem MDC, Morganem Tsvangirai. Jednakże przywódca formacji opozycyjnej uznał, że miało miejsce jedno wielkie oszustwo i nie uznał wyników. Prezydent Mugabe skończył w tym roku 90 lat i przewodzi Republice Zimbabwe od 1980 r. – najpierw jako premier a później prezydent. Wcześniej Zimbabwe, jako brytyjska kolonia nosiła nazwę Rodezja Południowa.

Źródło: President Mugabe urges those harbouring ill will for Zimbabwe to cast aside hostility, ‘open new chapter’, 25 wrzesień 2014, http://www.un.org/apps/news/story.asp?NewsID=48862#.VCXFw1cwjLM, [dostęp dn. 26.09.2014]; R. Campos, Mugabe denounces 'evil machinations’ by U.S., EU in Zimbabwe, 25 wrzesień 2014, http://www.reuters.com/article/2014/09/25/us-un-assembly-zimbabwe-idUSKCN0HK2A920140925, [dostęp dn. 26.09.2014].

dr Krystian Chołaszczyński

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *