Prof. dr hab. Ryszard Bender (1932-2016)

W wyborach ’93 wspólnie z innymi lubelskimi narodowcami pomagaliśmy Panu Profesorowi walczyć o Senat z ramienia Klubu Inteligencji Katolickiej, w ramach którego długo współpracowaliśmy goszcząc z wykładami liderów pokłóconej wówczas centroprawicy, tocząc dyskusje ideowe i geopolityczne. Prof. Bender wspierał dzielnie i bez oglądania się na kontrowersje współtworzony przez nas wówczas Akademicki Klub Dyskusji Myśli Społeczno-Politycznej VADE MECUM, wszedł też do Rady Programowej tygodnika „Myśl Polska”, który udostępniał mu następnie swe łamy m.in. do prostowania licznych fałszów historycznych, tak szeroko rozlewanych łajnem przez GW i tym podobne kloaki.

Później podzieliły nas głównie kwestie taktyczne i ambicjonalne, z pewnością też mimo wielu punktów wspólnych – nie byliśmy z jednej bajki politycznej. A mimo to nigdy nie straciłem ani sympatii, ani szacunku do Pana Profesora, porządnego polskiego chadeka ze skłonnościami narodowymi, „Białego” w rozumieniu polskiej tradycji politycznej – a człowieka sprytnego i obrotnego w ramach bieżących rozgrywek.

Prof. Bender miał piękną kartę KUL-owską, zwłaszcza w czasach PRL, był potrzebnym posłem neo-Znaku i PZKS-u. Niezależnie też od wielu zastrzeżeń do bieżących zagrywek o. Tadeusza – istnienie Radia Maryja jest generalnie wielkim pozytywem dla formacji świeckich katolików, rozgłośnia ta nie przebiłaby się w eter bez pracy Pana Profesora na czele Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Oczywiście, przesadą bywa ocenianie ludzi tylko przez pryzmat ich wrogów i przeciwników, jednak biorąc pod uwagę kto przez całą polityczną i naukową drogę nienawidził i opluwał Pana Profesora – tym większe należą Mu się szacunek i uznanie. Niezależnie od tego co zdarzało mu się niekiedy mówić, pisać i nawet robić, bez większego związku także z różnymi drobnymi śmiesznostkami, od których nikt z nas (zwłaszcza w pewnym wieku…) nie będzie pewnie wolny – śmierć Pana Profesora Ryszarda BENDERA to wiadomość smutna i strata dla polityki polskiej.

Konrad Rękas

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

0 thoughts on “Prof. dr hab. Ryszard Bender (1932-2016)”

  1. Poznałem go osobiście przy realizacji projektu Libertas. Zwyczajny człowiek, bez zadęcia. Gdy próbowałem go w rozmowie traktować zbyt dostojnie mawiał :”proszę do mnie mówić prozą”, ważna była idea, a nie dzielące nas tytuły. RIP

  2. pamiętam jak patrząc Jaruzelowi w oczy powiedział mu , że ma przywrócić orłu koronę i zmienić nazwę państwa na RP. Później pamiętam jak opluwała go GW i to powodowało, że w moich oczach rósł. R.I.P.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *