Ratowanie Grecji pod znakiem zapytania z powodu zabezpieczeń?

Przygotowany zaledwie miesiąc temu program ratowania Grecji przed niewypłacalnością może nie wejść w życie z powodu żądań o przedstawienie przez grecki rząd setek milionów dolarów w formie zabezpieczenia nowych pożyczek.

Taki postulat postawiła Finlandia, jeden z autorów greckiego programu ratunkowego. Uruchomiło to lawinę podobnych żądań ze strony pozostałych krajów strefy euro i może zniweczyć wysiłki, mające uspokoić światowe rynki.

Sprawa zabezpieczeń jest jedną z kilku przeszkód stojących na drodze do wdrożenia programu, który europejscy przywódcy ogłosili podczas szczytu z 21 lipca. Porozumienie miało położyć kres prawie dwuletniemu kryzysowi związanemu z zadłużeniem publicznym i finansową stabilnością liczącej 17 krajów strefy euro.

Od tego czasu program ratowania Grecji, który miał Atenom zapewnić ok. 150 mld euro, jest przedmiotem politycznych przepychanek sprowokowanych przez północnoeuropejskie kraje, zmęczone całą sytuacją. Pod znakiem zapytania stoją również próby zaangażowania do całego procesu inwestorów prywatnych. Choć największe banki zgodziły się na redukcję wartości posiadanych przez nie greckich obligacji, to grecki minister finansów powiedział w tym tygodniu, że program upadnie, jeśli nie weźmie w nim udziału większa ilość inwestorów prywatnych.

Jednocześnie działania uzgodnione w lipcu przez unijnych przywódców muszą jeszcze zostać zaakceptowane przez parlamenty poszczególnych krajów strefy euro. W części z nich, m.in. w Niemczech i Finlandii, wcale nie jest to takie pewne. Niemiecka kanclerz Angela Merkel odwołała w tym tygodniu ważną wizytę w Rosji, aby pomóc przepchnąć grecki pakiet ratunkowy przez niemiecki parlament. Sprzeciwia się mu nawet część członków rządzącej koalicji.

W Finlandii nacjonalistyczna parta Prawdziwi Finowie zyskała duże poparcie w wiosennych wyborach na fali sprzeciwu wobec programu ratowania Grecji, przyjętego w zeszłym roku. Kiedy latem tego roku okazało się jasne, że Grecja wymagać będzie dalszej pomocy, fińscy negocjatorzy twierdzili podczas lipcowego szczytu, że ich polityczna scena zmieniła się na tyle, że udzielenie przez Finlandię pożyczki bez zabezpieczeń nie będzie możliwe.

http://biznes.onet.pl/ratowanie-grecji-pod-znakiem-zapytania-z-powodu-za,18493,4831735,3219970,199,1,news-detal

-asd

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *