Rosja: nowe prawo o bluźnierstwie?

Aleksander Sidiakin, deputowany rządzącej partii Jedna Rosja zapowiedział na swoim profilu na Twitterze zgłoszenie projektu ustawy przewidującego zwiększone kary za bluźnierstwo. „Planuję zgłoszenie inicjatywy zaostrzenia kar za akty świętokradztwa wobec świątyń” zapowiedział Sidiakin, dodając że jest to reakcja na ostatnie akty zniszczenia czterech krzyży na terenie Rosji.

Sidiakin uważany jest za nieoficjalnego eksponenta konserwatywnej linii politycznej obecnego prezydenta Rosji, Włodzimierza Putina. To właśnie on był projektodawcą ustaw drastycznie zwiększających kary za naruszenie dóbr osobistych podczas protestów oraz zobowiązującej finansowane z zagranicy organizacje pozarządowe do rejestrowania się jako „zagraniczni agenci”.

Tymczasem do sprofanowania krzyży w Rosji po skazaniu Pussy Riot przyznała się nieznana wcześniej grupa Narodna Wola. Zwierzchnik Cerkwi w Moskwie, Dymitr Smirnow nazwał te akty „deklaracją wojny przeciwko Kościołowi”.

(na podst. RIA Novosti, „Kommiersant” opr. R.L.)  

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

0 thoughts on “Rosja: nowe prawo o bluźnierstwie?”

  1. Ten projekt jest wyraźnie „nie-miłośmierdny”, prawdopodobnie dałoby mu się też zarzucić faszyzm (albo i klero-faszyzm), antysemityzm, a może nawet terroryzm, :-). Czekamy na protesty demokratów, autorytetów i prawdziwych patriotów. A tymczasem – kolejne brawa dla Rosjan!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *