Rosja: W 2012 roku zgłosimy w ONZ rozszerzenie granic w Arktyce

"W 2012 roku Rosja zgłosi komisji ONZ rozszerzenie swych granic w Arktyce" – poinformował wicepremier Siergiej Iwanow na posiedzeniu Kolegium Morskiego. Państwa bogatej w surowce energetyczne Arktyki coraz ostrzej kłócą się o granice tego regionu.

"Liczę, że w przyszłym roku przedstawimy komisji ONZ uzasadnione naukowo oświadczenie o rozszerzeniu granic naszego szelfu w Arktyce" – powiedział wicepremier.

Przypomniał, że niedawno rozpoczęła się druga ekspedycja naukowa, która ma uzasadnić roszczenia Rosji do rozszerzenia granic jej szelfu. Ekspedycja ma wykazać m.in., że tzw. Grzbiet Łomonosowa (podwodne pasmo górskie) stanowi kontynuację szelfu kontynentalnego Rosji.

Jeśli rejs przyniesie oczekiwane wyniki, Rosja dostanie ponad milion metrów kwadratowych w Arktyce i prawo do eksploatacji złóż ropy i gazu w trójkącie Czukotka-Murmańsk-biegun północny – pisze agencja ITAR-TASS.

Dziennik.pl

Całość na:http://wiadomosci.dziennik.pl/swiat/artykuly/344469,rosja-w-2012-roku-zglosimy-w-onz-rozszerzenie-granic-w-arktyce.html

Dodał Stanisław A. Niewiński

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *