Rosyjski internet czyszczony z bluźnierstwa

13 lipca, za wyrokiem sądu w Czeczenii z maja bieżącego roku, z rosyjskiego portalu społecznościowego Vkontakte zniknęła mająca 26 tysięcy członków ateistyczna grupa „Boga nie ma”. W lakonicznej informacji od moderatora stwierdzono krótko, że „naruszała ona zasady panujące na stronie”. Decyzja sądu, wedle której działała moderacja strony, powzięta na podstawie inspekcji prokuratorskiej z 6 kwietnia, uzasadniona była tym, że grupa „obraża uczucia prawosławnych chrześcijan”.

Roskomnadzor, zajmujący się między innymi rejestracją blokowanych stron internetowych, wyjaśnia, że działał z upoważnienia sądu w Czeczenii. Prokuratura czeczeńska opublikowała na początku maja na swojej stronie internetowej informację, że „w trakcie monitoringu sieci odkryła materiały mogące obrażać uczucia wiernych”.

Rządzący w Czeczenii od 2007 r. (od marca 2011 r. jako Przywódca) Ramzan Kadyrow jest jednym z najbardziej energicznych i konserwatywnych polityków rosyjskich. Wiosną 2014 r. zaaranżował powstanie czeczeńskich batalionów ochotniczych walczących po stronie powstańców Zagłębia Donieckiego przeciwko demoliberalnej i nacjonalistycznej rewolucji na Ukrainie. W styczniu 2015 r. zorganizował wielotysięczne marsze przeciwko bluźnierczemu francuskiemu tygodnikowi „Charlie Hebdo”. Powołuje się też na kodeks karny wprowadzony w Czeczenii w 1996 r. grożący karą śmierci za homoseksualizm, choć jak dotychczas, poza przypadkami spontanicznych linczów i samosądów, nie dokonano z tego tytułu żadnej egzekucji.

Ronald Lasecki

Na podstawie: http://www.dailystar.com.lb/News/World/2015/Jul-13/306474-russia-blocks-atheist-webpage-over-insulting-believers.ashx#.VaU3WPlQ43k.facebook

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *