Rząd: płaca minimalna – 1500 zł

Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2012 r. będzie wynosić 1500 zł – zdecydował we wtorek rząd. Obecnie wynagrodzenie minimalne wynosi 1386 zł, oznacza to jego wzrost o 8,2 proc.

Zgodnie z prawem rząd do 15 czerwca każdego roku przedstawia propozycję płacy minimalnej na następny rok Komisji Trójstronnej. Komisja ma miesiąc na porozumienie się w tej sprawie, w razie braku porozumienia wysokość płacy minimalnej ustala rząd. Ponieważ Komisja nie doszła do porozumienia, w połowie lipca wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak zapowiedział, że ustali wysokość płacy minimalnej na poziomie 1,5 tys. zł. Mówił wówczas, że propozycja rządowa uzyskała akceptację ze strony pracodawców; wyższe oczekiwania, co do wzrostu minimalnego wynagrodzenia w przyszłym roku miała strona związkowa.

Pytany o komentarz po wtorkowej decyzji rządu Pawlak powiedział, że podniesienie płacy minimalnej jest bardzo dobrym rozwiązaniem. „Chciałbym podkreślić, że w ciągu tych czterech lat utrzymywaliśmy cały czas płacę minimalną na poziomie powyżej 40 proc. średniej (płacy – PAP), więc w porównaniu z tym, co było w poprzednich okresach, kiedy płaca minimalne była na poziomie trzydziestu kilku procent, to wyraźnie poprawiła się sytuacja ludzi, którzy mają niższe dochody” – powiedział Pawlak.

Zaznaczył, że płaca minimalna jest ważnym elementem wyrównywania dochodów, dlatego będzie popierał obywatelski projekt ustawy złożony przez Solidarność, który uzależnia wzrost płacy minimalnej od wzrostu PKB.

Minister pracy Jolanta Fedak powiedziała we wtorek w TVP Info, że wysokość płacy minimalnej była konsultowana z pracodawcami i pracobiorcami, choć porozumienia nie udało się osiągnąć. „Ale to jest więcej niż minimalna waloryzacja i to jest to, na co mogliśmy sobie pozwolić w przyszłorocznym budżecie – 1500 zł. Wzrost płacy minimalnej rok do roku będzie wynosił 114 zł” – powiedziała Fedak.

Zdaniem przewodniczącego Solidarności Piotra Dudy, wtorkowa decyzja Rady Ministrów podnosząca wysokość płacy minimalnej jest krokiem w dobrym kierunku, jednak sprawa ta wymaga systemowych rozwiązań. „Na czwartek w Sejmie zaplanowano pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Ten projekt zakłada uniezależnienie jej wysokości od bieżących decyzji politycznych. Proponujemy stopniowe podwyższanie minimalnego wynagrodzenia w tempie zgodnym z tempem wzrostu gospodarczego” – wyjaśnił Duda w rozmowie z PAP.

http://biznes.onet.pl/rzad-placa-minimalna-w-2012-r–1500-zl,18493,4847700,3030259,42,1,news-detal

-asd

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *