Sąd bada sprawę o antysemityzm

Dnia 12 sierpnia 2011r. w Sądzie Rejonowym dla Warszawy Mokotowa odbyła się kolejna rozprawa wytoczona przez pana Jana Kobylańskiego. Oskarżeni to: p. Mikołaj Lizut, p. Jacek Hołub, p. Karol Dolecki, p. Dominik Uhlig, p. Agnieszka Kublik, p. Adam Michnik, p. Jerzy Wójcik, p. Jarosław Gugała, p. Ryszard Schnepf, p. Dorota Wysocka-Schnepf, p. Jerzy Morawski, p. Andrzej Kaczyński, p. Grzegorz Gauden, p. Daniel Passent, p. Jerzy Baczyński, p. Tomasz Wróblewski.

Pod Sądem grupa delegatów OWP brała udział w pikiecie poparcia prezesa Jana Kobylańskiego, a kilka osób uczestniczyło w przebiegu rozprawy na sali sądowej.

Oskarżeni ci, nie stawili się osobiście, lecz byli reprezentowani przez swoich adwokatów. Lech Wałęsa, który był świadkiem, również nie stawił się z powodu przebytej choroby. Nie dostarczył jednak zwolnienia lekarskiego. Pani mecenas Beata Czechowicz, reprezentująca kilku oskarżonych poprosiła o powołanie biegłego językoznawcę, który wydałby opinię, czy w zeznaniach p. Kobylańskiego są treści, które można uznać za przejaw antysemityzmu. Ponadto, p. mecenas poprosiła o powołanie na świadka pana Władysława Bartoszewskiego, który był Ministrem Spraw Zagranicznych i odwołał z funkcji konsula w Urugwaju p. Jana Kobylańskiego.

Pełnomocnik oskarżyciela p. mec. Andrzej Lew-Mirski przekazał informację, iż jego klient chce jak najszybciej zakończyć sprawę, która ciągnie się od 6 lat (!). Ponadto nadmienił, iż chciał zdjąć z własnego wizerunku tylko brzemię kłamstw i pomówień wygłaszanych na jego temat.

Sędzia Sądu Rejonowego p. Robert Żak postanowił odrzucić wniosek p. mec. Czechowicz o powołanie biegłego językoznawcę tłumacząc, iż dowód jest nieprzydatny. Ponadto odrzucił wniosek o przesłuchanie p. Władysława Bartoszewskiego z uwagi na to, iż otrzymał pismo z Ministerstwa Spraw Zagranicznych, w którym ówczesny Minister (p. Bartoszewski) nie podał przyczyny o odwołaniu z funkcji konsula.

Kolejna rozprawa odbędzie się 13 września br. Oby sprawa została wtedy zamknięta.

Relacja: Marta Jakubowska

[aw]
Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *