„Sklepy cynamonowe”

Bruno Schulz, Sklepy cynamonowe, Wydawnictwo MG, Poznań 2013, s. 255

            Chociaż co prawda znanego oraz cenionego utworu Bruna Schulza pod tytułem „Sklepy cynamonowe” nie trzeba z pewnością nikomu przedstawiać ani nikogo do zapoznania się z nim zachęcać, to warto zwrócić uwagę czytelnika na nowe, solidne jego wydanie – pierwsze bogato i pięknie ilustrowane – kolekcjonerskie, które ukazało się nakładem Wydawnictwa MG.

            Odbiorcy, który dotąd nie miał okazji zetknąć się z dziełami autora „Sklepów cynamonowych” warto wskazać, że jest to literatura niezwykle oryginalna, niepowtarzalna, urzekająca bogactwem wykorzystanych środków stylistycznych, artystycznych w celu przekazania ważnej społecznie i jednocześnie intymnej treści. Trudno jednoznacznie zinterpretować wiele istotnych, obecnych na kartach książki scen, na przykład czytelnikowi czasem ciężko będzie zidentyfikować emocje intrygującej postaci ojca bohatera czy pojąć charakter ich więzi. Zrozumienie przychodzi wszak dopiero z czasem. To jedno z nielicznych dzieł, w których ewoluuje nie tylko bohater, ale i przede wszystkim czytelnik i sposób jego postrzegania obrazu zaprezentowanego w książce.

            Ten zbiór opowiadań tylko z pozoru ukazuje dzieje rodziny kupieckiej z małego galicyjskiego miasteczka. Czytelnik z pewnością ujrzy w nim wycinki rzeczywistości, którą zna, obrazy i sytuacje, jakich w swoim życiu doznał oraz doświadczył. Zyska możliwość wspólnej z Brunem Schulzem kontemplacji nad nią, zwłaszcza jej materią. Ci z kolei, którzy znają biografię autora ujrzą w świecie przedstawionym podobieństwo do Drohobycza, rodzinnego miasta pisarza, zyskają nowy poziom interpretacji jego dzieł. Natomiast osoby zainteresowane bezpośrednio wyłapywaniem czy interpretowaniem wątków autobiograficznych, które są lepiej lub słabiej ukryte w książce czeka nie lada wyzwanie, ale i intelektualna przygoda.

            Opowiadania zamieszczone na kartach książki mają charakter wizyjny, zaskakująco oniryczny. Preferowany przez narratora sposób przedstawiania zwłaszcza miejsc, ale i także ludzi czy określonych sytuacji stanowi gwarant przeniesienia odbiorcy do zupełnie innej, wyobrażonej, fascynującej, po autorsku przetworzonej rzeczywistości. Stwarza to wręcz magiczny i trudny do oddania klimat, który po prostu trzeba poczuć samemu zanurzając się w treść wspaniałej narracji. To, o czym pisze – szepcze i krzyczy Bruno Schulz, tego właśnie czytelnik doznaje podczas lektury. Na tym właśnie polega wyjątkowość tego obecnie nieco zapomnianego pisarza. Bez wątpienia warto przypomnieć sobie jego niezwykłą twórczość i doświadczyć tych wspomnień.

            Nie można także nie wspomnieć o zaskakujących – równie plastycznych jak opisy autora – ilustracjach, które świetnie oddają złożoność następujących w książce po sobie sekwencji. Uderza ich trafność, wieloznaczność oraz fakt, iż są w stanie w tak doskonałym stopniu uzupełnić czy niekiedy nawet wzbogacić sam tekst.

            Nowe, przepięknie ilustrowane, solidnie wydane nakładem Wydawnictwa MG „Sklepy cynamonowe” autorstwa Bruna Schulza to pozycja obowiązkowa w biblioteczce osoby, która stawia sobie za cel poznanie najważniejszych dzieł w historii literatury. Do tej sfery wszak ona się zalicza. Z pewnością – z uwagi na ponadczasowy i uniwersalny charakter samego dzieła, jak i jego bardzo dobrą formę – można ją polecić również na prezent. Świetnie się ją czyta i doskonale się prezentuje!

Krzysztof Wróblewski

Książka jest dostępna na stronie Wydawnictwa MG: http://www.wydawnictwomg.pl/sklepy-cynamonowe-wydanie-ilustrowane/

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *