Śledczy zbadają zaginięcie akt w sprawie kontrowersyjnej decyzji Lecha Kaczyńskiego

Warszawska prokuratura sprawdza, czy wszcząć śledztwo w sprawie zaginięcia akt sprawy ułaskawienia w 2009 r. wspólnika Marcina Dubienieckiego, zięcia Lecha Kaczyńskiego. Zawiadomienie o przestępstwie złożył szef Kancelarii Prezydenta RP.

– Doniesienie wpłynęło 4 sierpnia – powiedziała rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Warszawie Monika Lewandowska. Dotyczy ono podejrzenia popełnienia przestępstwa z art. 276 Kodeksu karnego, który stanowi: „Kto niszczy, uszkadza, czyni bezużytecznym, ukrywa lub usuwa dokument, którym nie ma prawa wyłącznie rozporządzać, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2”. Postępowanie sprawdzające kończy się po miesiącu decyzją o wszczęciu formalnego śledztwa lub odmową tego.

Rzeczniczka nie ujawniła, jakie czynności będą wykonywane w ramach postępowania sprawdzającego.

W marcu tego roku media ujawniły, że Adam S., z którym mąż Marty Kaczyńskiej – Marcin Dubieniecki – założył spółkę, został w trybie nadzwyczajnym ułaskawiony w 2009 roku przez ówczesnego prezydent Lecha Kaczyńskiego. Po tych publikacjach zarządzono kontrolę w Kancelarii Prezydenta. W lipcu tego roku prezydencki minister Krzysztof Hubert Łaszkiewicz poinformował o podejrzeniu przestępstwa zniszczenia lub utraty trzech notatek oraz pisemnego stanowiska pracownika mówiącego o podstawach do ułaskawienia Adama S. adresowanych do ówczesnego prezydenta.

Kontrola nie dotyczyła samego faktu ułaskawienia, które było wyłączną prerogatywą prezydenta. – Czym innym jest przygotowanie stosownej dokumentacji, która trafia na biurko prezydenta – podkreślił Łaszkiewicz. Zwrócił uwagę na szybki tryb ułaskawienia Adama S., trwający kilka miesięcy, podczas gdy procedura ułaskawiania trwała wtedy średnio około roku. Podkreślił, że na początku czerwca 2009 r. Lech Kaczyński podjął decyzję o ułaskawieniu Adama S. mimo negatywnego stanowiska prokuratora generalnego.

http://wiadomosci.onet.pl/kraj/sledczy-zbadaja-zaginiecie-akt-w-sprawie-kontrower,1,4818082,wiadomosc.html

-asd

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *