Słoweńcy za tradycyjną rodziną

W czerwcu ubiegłego roku, poprzedni parlament, w którym przewagę miały ugrupowania centrolewicowe, uchwalił nowe prawo rodzinne. Przewidywało ono między innymi zwiększenie uprawnień dla par homoseksualnych, ale także dla osób samotnie wychowujących dzieci. Największe kontrowersje wzbudziła kwestia adopcji dzieci przez homoseksualistów. Szybko wyłoniła się Inicjatywa Obywatelska na rzecz Rodziny i Praw Dziecka, która zebrała wymaganą liczbę podpisów potrzebną do rozpisania referendum. Swoje poparcie dla tych działań wyraził posiadający największą liczbę wiernych w Słowenii kościół katolicki, ale także wspólnota prawosławna i muzułmanie.

W marcowym referendum do urn poszło 30 proc. uprawnionych. Za liberalizacją prawa rodzinnego było 45 proc. głosujących co oznacza, że większość opowiedziała się za tradycyjnym modelem rodziny. Zwolennicy postępu zamieszkiwali głównie duże miasta (Ljubljana, Maribor) oraz południowo-zachodni region Postoji (Nova Gorica, Izola, Piran i Koper). Tylko w stołecznym regionie Ljubljana więcej niż połowa głosowała na „tak” (kolor zielony na mapie). Najmniejsza akceptacja dla adopcji dzieci przez homoseksualistów widoczna była w leżącym na wschodzie regionie Ptuj i Novo Mesto. „Nie” powiedzieli też Słoweńcy z północnych regionów Kranj, Celje i Maribor. Nieznaczna przewaga konserwatywnych przekonań ujawniła się w regionach: Ljubljana-Beżigrad i Postojna.

WYNIKI REFERENDUM (25 MARCA 2012)

Głosowanie w referendum potwierdziło rysujący się od lat podział geograficznych wpływów partyjnych Słowenii. Jej zachodnia część jest bardziej lewicowa i socjalliberalna. Dobre wyniki osiągali w przeszłości socjaldemokraci, a w wyborach z 2011 roku triumfowało centrolewicowe ugrupowanie burmistrza stolicy Zorana Jankovica – Pozytywna Słowenia. Środkowa i wschodnia Słowenia jest bardziej tradycyjna. Jej mieszkańcy opowiadają się częściej za centroprawicą. Tu lepsze rezultaty w wyborach osiągają: Partia Demokratyczna, Partia Narodowa, Partia Ludowa oraz Partia Emerytów.

Przed środowiskami konserwatywnymi w Słowenii stoi trudne zadanie. Druga strona z całą pewnością nie złoży broni. Korzystając z przyzwolenia, a nawet wsparcia dominujących na europejskich salonach postępowców, powróci za jakiś czas do rozszerzenia praw dla homoseksualistów. Wygrane referendum cieszy, bo to chyba ostatni moment na zwrot w kraju, w którym połowa dzieci rodzi się w związkach nieformalnych, a co trzeci maluch wychowuje się z jednym rodzicem.

Marcin Palade

aw

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

0 thoughts on “Słoweńcy za tradycyjną rodziną”

  1. Te wyniki wcale nie są optymistyczne. W Polsce przewaga tradycjonalistów byłaby przygniatająca. Nawet w USA. Kilka lat temu była tam sonda na ten temat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *