Wydarzenie miało miejsce 12 kwietnia 2016 r. Jeden żołnierz zginął na miejscu, pozostała dwójka krótko później w wyniku odniesionych ran. Konwój wojskowy kierował się od miasta Gao do Tessalit, kiedy pod pierwszym z pojazdów eksplodował ładunek wybuchowy. Siły zbrojne Francji uczestniczą w operacji militarnej na północy Mali od 2013 r., kiedy to islamscy ekstremiści zajęli ten obszar kraju.
Już 12 kwietnia 2016 r. prezydent Francji złożył kondolencje rodzinie zmarłego żołnierza. Jednocześnie poinformowano, że straty związane są z francuską operacją Barkhane, której celem jest zagwarantowanie bezpieczeństwa na obszarze Sahelu oraz walka ze światowym terroryzmem. Sama operacja Barkhane rozpoczęła się w 2014 r. i obejmuje 3 500 żołnierzy rozmieszczonych w 5 państwach regionu. Bezpośrednim impulsem do działań dla Francji, było zajęcie sporej części Mali przez organizacje zbliżone w swoim działaniu i celach do al-Kaidy w 2012 r. Wtedy zagrożona była nawet stolica, Bamako. Wyparcie islamskich bojowników z miast przez siły zbrojne Francji skutkowało wycofaniem się fundamentalistów na tereny mniej dostępne, przeformułowanie działań na ataki terrorystyczne (zagrożone zwłaszcza są miejsca wypoczynku cudzoziemców) oraz rozszerzenie obszaru funkcjonowanie na inne kraje, np.: Burkina Faso czy Wybrzeże Kości Słoniowej. Do Mali siły wysłała również Organizacja Narodów Zjednoczonych – ponad 11 700 personelu.
W połowie stycznia 2012 r. organizacja reprezentująca interesy Tuaregów o nazwie Narodowy Ruch Wyzwolenia Azawadu (Mouvement national pour la libération de l’Azawad MNLA) wraz z bojownikami islamskimi z formacji Ansar Dine, Al-Kaida Islamskiego Maghrebu (Al-Qaida in the Islamic Maghreb AQIM) oraz Ruch na Rzecz Jedności i Dżihadu w Afryce Zachodniej (Mouvement pour l’unicité et le jihad en Afrique de l’Ouest MUJAO) przeprowadzili serię ataków na północy Mali. Tuaregowie mieli uzyskać wsparcie od dezerterów oraz żołnierzy wracających po wojnie domowej w Libii. W związku z niepowodzeniami sił rządowych, 22 marca 2012 r. miał miejsce wojskowy zamach stanu, a władzę przejął organ o nazwie Narodowy Komitet na rzecz Przywrócenia Demokracji i Państwa (Comité national pour le redressement de la démocratie et la restauration de l’Etat CNRDR) na czele z kpt. Amadou Sanogo. Konstytucja została zawieszona, a instytucje rządowe rozwiązane. Dnia 6 kwietnia 2012 r. MNLA ogłosiło powstanie państwa Azawad na zajętej północy. W tym też czasie Tuaregowie i islamscy bojownicy zaczęli ze sobą walczyć. W sierpniu 2012 r. powstał rząd jedności narodowej, a Mali oficjalnie poprosiło ONZ o wsparcie. Od stycznia 2013 r. siły islamskie przeszły do ofensywy, a MNLA szukało porozumienia z oficjalnym rządem. Po zdobycia miasta Konna przez bojowników malijskie władze otrzymały wyraźne wsparcie wojsk francuskich oraz afrykańskich (AFISMA) w ramach operacji Serval – od stycznia 2013 r. MINUSMA czyli Wielowymiarowa Zintegrowana Misja Stabilizacyjna ONZ w Mali (The United Nations Multidimensional Integrated Stabilization Mission in Mali) została ustanowiona rezolucją Rady Bezpieczeństwa nr 2100 z 25 kwietnia 2013 r. Obecnie prezydentem Mali wybranym w wyborach powszechnych jest Ibrahim Boubacar Keïta.
Republika Mali uzyskała niepodległość z rąk Francji w 1960 r. i od początku swego niepodległego bytu największym problemem pozostają niepodległościowe dążenia Tuaregów na północy kraju. W 2012 r. Tuaregowie pierwszy raz zawarli sojusz z islamskimi bojownikami, co spowodowało niezadowolenie społeczności międzynarodowej i interwencję sił z różnych państw na czele z Francją. Oficjalnie ONZ poparła porozumienie pokojowe z czerwca 2015 r., lecz faktem pozostaje, że strona rządowa jak i wspierające ją siły międzynarodowe na czele z Paryżem dążą do odzyskania kontroli nad całym krajem i zmuszenie islamskich fundamentalistów oraz separatystów do złożenia broni. Sytuacja w kraju jest niestabilna, pomimo sukcesów militarnych. Ataki o charakterze terrorystycznym powodują niepokój i chaos.
Krystian Chołaszczyński
Źródło: Land mine blast in northern Mali kills three French soldiers, 13 kwiecień 2016, http://www.bbc.com/news/world-africa-36033622, [dostęp dn. 14.04.2016].