Według wstępnych informacji pochodzących od urzędników ze stanu Kaduna, przedstawiciele armii mieli przewieźć ciała z kostnicy do buszu. Militarna akcja, w której miały zginąć setki osób, odbyła się w grudniu 2015 r. po tym, jak pojawiły sie pogłoski o próbie zamachu na życie szefa nigeryjskiej armii. Sami członkowie szyickich muzułmanów odrzucają oskarżenia, jakoby byli zamieszani w planowanie zamachu. W grudniu 2015 r. wojsko oblegało miejsce zamieszkania szejka Ibraheema Zakzaky’ego w mieście Zara, który przewodzi proirańskiemu Islamskiemu Ruchowi Nigerii (Islamic Movement of Nigeria IMN).
W wyniku działań militarnych miały zginąć setki osób, zniszczeniu uległa świątynia oraz dom szejka. Dalsze protesty rozszerzyły się na kolejne pięć miast. Interweniował sam prezydent Iranu Hassan Rouhani, który telefonował do prezydenta Nigerii, Muhammadu Buhari’ego, i dopytywał o przyczyny represji. W odpowiedzi miał usłyszeć, że Sąd Najwyższy stanu Kaduna pozwolił na pochowanie ciał. Oficjalnie zginęło 347 osób. Okoliczności samego pogrzebu nie były jawne i ciała zostały pochowane w tajemnicy, w odosobnionym miejscu, bez poinformowania najbliższych.
Szyici w Nigerii stanowią niewielką mniejszość religijną, lecz ich liczba w ostatnich latach znacząco rośnie. Główną organizacją zrzeszającą szyicką mniejszość jest utworzony w 1980 r. Ruch IMN, który ma wsparcie władz Iranu. W niektórych stanach północnych Nigerii szyici posiadają własne szkoły i szpitale. Szyici, według organizacji chroniących prawa człowieka, są w Nigerii od dłuższego czasu prześladowani. Boko Haram, który jest zdominowany przez sunnitów, uważa mniejszość szyicką za heretyków i z tego powodu szyici są częstym celem ataku.
Krystian Chołaszczyński
Źródło: Nigeria 'should investigate secret slaughter’ of Shias, 13 kwiecień 2016, http://www.bbc.com/news/world-africa-36039976, [dostęp dn. 14.04.2016]; Sheikh Zakzaky: Why Nigeria could fear an attack on Iran, 8 maj 2012, http://www.bbc.com/news/world-africa-17908704, [dostep dn. 14.04.2016].