Stanisław Hyrnik: SKOK-i ukrywają przed klientami gigantyczną skalę swoich strat

Kilka dni temu Urząd Komisji Nadzoru Finansowego ujawnił raport z kontroli 7 z 55 Spółdzielczych KasOszczędnościowo-Kredytowych (http://polskiepiekielko.pl/2013/12/skok-i-ukrywaja-518-mln-zl-strat.html). Ujawnia on, że władze kas, którymi przez 20 lat rządził senator PiS Grzegorz Bierecki, ukrywają przed klientami katastroficzną sytuację finansową.

Według kontrolerów UKNF tylko 7 z 55 SKOK-ów straciło w pierwszych trzech kwartałach bieżącego roku aż 535 mln zł, czyli o 518 mln zł więcej niż wynoszą oficjalne straty.

Bloger Tomasz Urbaś, który od kilkunastu miesięcy drąży temat sytuacji finansowej kas, już pod koniec października 2012 roku ostrzegał, że SKOK-i mają ogromne problemy finansowe. Dowodem tego miało być m. in. ukrywanie sprawozdań finansowych za 2010 i 2011 rok.

W lipcu tego roku Urbaś rozesłał do gazet oferty publikacji materiałów kompromitujących kasy. Żadne z dużych mediów nie było wtedy nimi zainteresowane. Temat poruszył jedynie powiązany z Kasami portal braci Karnowskich wpolityce.pl, który postraszył blogera… doniesieniem do służb specjalnych.

Wtedy to były tylko spekulacje, które wspomniany już senator Bierecki komentował, iż „nieprzychylne teksty inspirowane są przez konkurencję, która nas się obawia”. Teraz wiemy, że prawda jest jeszcze gorsza.

SKOK-i mają ogromne straty. Brakuje im 1 200 000 000 zł (celowo nie skracam zapisu tej kwoty, by uświadomić czytelnikowi jej ogrom), by móc bezpiecznie funkcjonować . Ponadto współczynnik ich wypłacalności jest ujemny i wynosi -1%, podczas gdy Międzynarodowy Komitet Nadzoru Bankowego określił minimalną wysokość tego wskaźnika na poziomie 8%.

Warto pamiętać, że te dane dotyczą zaledwie 7 z 55 kas.

Niepokojąca jest także liczba niespłacanych kredytów. Ich liczba wynosi aż 32%. Ciekawe informacje przynosi zapoznanie się z ich strukturą. Jak mówi Urbaś w wywiadzie dla portalu Polskie Piekiełko (http://polskiepiekielko.pl/2013/12/skok-om-brakuje-ponad-12-mld-zl-wywiad-z-tomaszem-urbasiem.html): „KNF uchylił rąbka tajemnicy, gdzie wcięło środki SKOK-ów. Najwięcej restrukturyzowanych kredytów udzielono przedsiębiorcom. Aż 44 % z 376 kredytów w wysokości ponad 1 mln zł było przeterminowanych. Tacy biedni wykluczeni przedsiębiorcy – milionerzy. To rekord w całym portfelu kredytowym. Co ciekawe przedsiębiorcy to tylko 1 % kredytobiorców kas.“

Bloger uchyla także rąbka tajemnicy, co do możliwego scenariusza rozwoju sytuacji. Jego zdaniem PiS po ewentualnej wygranej w najbliższych wyborach parlamentarnych, będzie próbował w jakiś sposób wspomóc Kasy, gdyż “bez środków SKOK-ów ludziom PiS-u grozi paraliż finansowy, a podkreślam, że są wyposzczeni już 6 letnią opozycją“.

Urbaś mówi także o stopniu uzależnienia partii Jarosława Kaczyńskiego od pieniędzy SKOK-ów: „W mojej ocenie system SKOK-ów zasila środowisko PiS w ok. 30-50% środków niezbędnych do działalności społecznej i politycznej. Są to: dobrze opłacane etaty dla osób bez diet parlamentarnych, finansowanie akcji PR-owych o wydźwięku politycznym, utrzymywanie mediów tradycyjnych i elektronicznych sprofilowanych na target PiS-u, czy też kredyty na prowadzenie kampanii wyborczych“.

Co stanie się, gdy SKOK-i jednak upadną? Na gospodarkę to nie wpłynie, bo są one zbyt małe. Jednak mogą wywołać falę wypłat depozytów z banków, co może doprowadzić je do niewypłacalności, a to z kolei wywoła finansowe i polityczne tsunami.

Stanisław Hyrnik

a.me.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *