Szlęzak: Kupowanie poparcia kościelnego

Przed laty, jako prezydent, miałem zasługę w powstaniu w Stalowej Woli szkoły katolickiej. Udało mi się przeforsować w Radzie Miejskiej przekazanie dla tej szkoły budynku po zamkniętej szkole podstawowej. Jednak przekazanie budynku na własność Kościołowi nie wchodziła w grę. Sprawa była kontrowersyjna i politycznie kosztowała mnie wiele. Nawet dzisiaj, gdy jestem o wiele bardziej obojętny religijnie niż wówczas, nadal uważam tę decyzję za słuszną. Szkoła powstała, działa, inwestuje w budynek, ale o ile wiem budynek nadal jest własnością miasta.

Jest to istotne z tego względu, że dzisiaj głosami radnych PiS w Sejmiku, przekazano siostrom zakonnym jako darowiznę, budynek w centrum Rzeszowa, wart około 3,8 miliona złotych. Byłem jedynym radnym przeciwnym tej darowiźnie. W tym budynku siostry już prowadzą szkołę, mającą status szkoły publicznej. Ponadto siostry prowadzą jeszcze w Rzeszowie liceum, które osiąga wybitne wyniki. Darowiznę przedstawiano jako gest upamiętniający setną rocznicę urodzin Karola Wojtyły, papieża Jana Pawła II.

Czy wyszedłem na człowieka małostkowego, nie doceniającego wysiłku zakonu w rozwój oświaty? Być może. Będę jednak bronił swojej decyzji. Gdyby takiej darowizny dokonywała osoba prywatna albo jakaś prywatna firma, to na pewno warto byłoby ją pochwalić, albo chociaż sucho stwierdzić, że to jej majątek, więc jej sprawa. Inna kwestia jeśli rozporządza się tak majątkiem publicznym. Czy inna instytucja mogłaby liczyć na taką hojność? Gdyby to było na przykład stowarzyszenie oświatowe, również prowadzące dobrą szkołę. Śmiem wątpić. Ta decyzja wbrew deklaracjom ma podtekst polityczny. Pokazuje faktyczne uprzywilejowanie kościoła katolickiego. Przecież gdyby ten budynek przekazano zakonowi w użytkowanie na wiele lat, nie ograniczałoby to możliwości rozwoju szkoły. Istnieją możliwości prawne, które gwarantują pełne dysponowanie budynkiem. Samorząd województwa podkarpackiego jest jednym z mniej zamożnych w Polsce. Ma wiele zadań na które brakuje pieniędzy. Pozbycie się nieruchomości, której wartość ze względu na szybki rozwój Rzeszowa będzie rosnąć, jest hojne, ale nieroztropne.

Ta sprawa pokazuje pewien sposób myślenia, charakterystyczny nie tylko dla PiS-u, ale będący szerszym efektem upartyjnienia samorządów. W tym myśleniu dominuje załatwianie interesów partyjnych zamiast myślenia, jak zarobić, żeby mieć na własny rozwój, a i na pomoc dla zakonów, które prowadzą dobre szkoły. Jestem przekonany, że tą darowizną radni PiS-u załatwili interes partyjny tak, jak robią to w skali całego kraju, czyli kupują poparcie Kościoła za nieswoje. Szkoda, że w czasie sesji prowadzonej zdalnie nie przebiłem się do głosu i publicznie nie przedstawiłem powyższych racji. Pozostało mi to miejsce..

A Państwo zrobilibyście taką darowiznę?

Andrzej Szlęzak

za: FB

Click to rate this post!
[Total: 23 Average: 4.2]
Facebook

24 thoughts on “Szlęzak: Kupowanie poparcia kościelnego”

 1. „A Państwo zrobilibyście taką darowiznę?”
  A dlaczego nie?
  1. Może nie tyle całkowitą darowiznę, ale przekształciłbym publiczne obiekty oświatowe w obiekty o wspólnej własności i kontroli państwa i podmiotów związanych ze związkami wyznaniowymi (w Polsce głównie KRK).
  2. Nie jestem żadnym liberałem, ani demokratą, żebym popierał świeckie wychowanie narodu. Laicyzacja to pierwszy stopień dekadencji, pierwszy stopień pluralizmu ideologicznego (a faktycznie dyktatury i nieładu liberalizmu). Angażowanie w wychowanie i edukację związków wyznaniowych mających oblicze tradycjonalistyczne jest mile widziane.

     1. Nie, zresztą nawet w ogóle nie obchodzi mnie ten gównospór o majątek kościelny. Jesteśmy gospodarczą neokolonią zagranicznych firm, od 1989 roku rozwalano nam gospodarkę, przy czym wszystkie rządy, które to robiły reprezentuję tę samą opcję demoliberalną, co portal oko.press, ale oczywiście największy „problem” jest w tym, że Kościół sobie przejął jakieś grunty. Zresztą, o ile Kościół nie sprzeda tych gruntów to i tak wolę, żeby należały one do nich niż do Monsanto, czy innej zasranej korporacji z USraela. Łatwiej będzie je potem przejąć, gdy demoliberalizm zostanie posłany na śmietnik historii.

      1. (…)Zresztą, o ile Kościół nie sprzeda tych gruntów to i tak wolę, żeby należały one do nich niż do Monsanto, czy innej zasranej korporacji z USraela.(…)
       Właśnie na tym polega cały wic, że Kościół przejmuje, potem sprzedaje i odnawia prawo do przejęcia kolejnego areału i tak w kółko.

  1. (…)Angażowanie w wychowanie i edukację związków wyznaniowych mających oblicze tradycjonalistyczne jest mile widziane.(…)
   Te islamskie też?

   1. Owszem. Te islamskie też, przykładowo tatarski Muzułmański Związek Religijny w RP dla młodzieży tatarsko-muzułmańskiej. Należy wykluczyć tylko żydowskie, no i sekty w rodzaju Hare Kryszny i Jehowych.

 2. cytat:
  -„Jestem przekonany, że tą darowizną radni PiS-u załatwili interes partyjny tak, jak robią to w skali całego kraju, czyli kupują poparcie Kościoła za nieswoje.”
  …a gdyby nie przekazali budynku siostrom, to jak rozumiem piszacego….ksiadz z ambony by krzyczal, aby owieczki poparly trzaskowskiego?…. …::))))

  panie!! ….
  logika jakas musi byc….

 3. Pan Szlezak znow daje ciala… Przy okazji, do wszystkich kochajacych praworzadnosc i zwykla przyzwoitosc ktore to cechy powinny charakteryzowac konserwatystow – czy Kosciol Rzymsko-Katolicki, tudziez inne wyznania nie powinny w ramach reprywatyzacji , czyli zwrocenia zagrabionego mienia przez stalinowskich komunistow, odzyskac tego co im w „majestacie” prawa ukradziono. Dotyczy to wszystkich ograbionych, ziemian i przedsiebiorcow(nie wykluczajac tych mojzeszowego wyznania) tez . Pozdrawiam.

  1. przypominam uprzejmie, ze proby przywracania przedwojennego ladu odnosnie praw wlasnosci SKONCZYLY SIE W WARSZAWIE TRAGICZNIE GLA KILKUDZUIESIECIU TYSIECY MIESZKANCOW WARSZAWY!!! ……co oznacza, ze dla swietwego spokoju nie powinno sie zroszac tych spraw wiecej ….
   tez bym chetnie odzyskal kamienice, zbombardowana do fundamentow podczas wojny…po wojnie utrzymywana w jako takiej kondycji przez 70 lat, a na koniec, za pieniadze miejskie odrestaurowana…i udawal glupa, ze mi sie nalezy, bo mam na nia papier….
   to nie jest jednak uczciwe…
   kosciol i tak Dostal jakas czesc swojego przedwojennego majatku spowrotem ….
   w porownaniu do innych, ma prawo do zadowolenia….
   bo inni nie dostali nic…
   z powodu wojny, …wszyscy musza ponosic jakos bardziej solidarnie powszechne straty jakie z tego wynikly….
   ostatecznie to niemcy powinni za te szkody przejac odpowiedzialnosc finansowa… wiec jak ktos chce, üpowinien sie do nich zwrocic……nie do tych, …ktorzy przez kilka juz pokolen stali sie prawowitymi wlasicielami na zasadzie zasiedzenia….

   przypominam rowniez, ze koscuiol tez przyczynil sie CZYNNIE do likwidacji polskiego panstwa w XVIII wieku, ….i jakas kara, choc wyznaczyli ja nie ci, ktorzy powinni, …im sie za to nalezala….
   koscil ma duzy majatek, nie musi sie nadmiernie bogacic na nowo, na wzor czyscicieli kamienic….
   czyz nie?….
   do tego, …jesli sie kosciol nie zreformuje, …widze jego NEDZNY KONIEC!!! …i to wkrotce….
   wiec nie wiem po co mu majatek, skoro nie ma on sluzyc spoleczenstwu?
   kosciol to my( w ogolnym pojeciu zainterersowanych)…czyli wierni i ksieza….nie tylko kasta w sutannach …

   1. (…)przypominam uprzejmie, ze proby przywracania przedwojennego ladu odnosnie praw wlasnosci SKONCZYLY SIE W WARSZAWIE TRAGICZNIE GLA KILKUDZUIESIECIU TYSIECY MIESZKANCOW WARSZAWY!!! ……co oznacza, ze dla swietwego spokoju nie powinno sie zroszac tych spraw wiecej ….(…)
    Nie nazywaj oddanie sprawy w ręce aferzystów próbami przywrócenia ładu!!!

    (…)tez bym chetnie odzyskal kamienice, zbombardowana do fundamentow podczas wojny…po wojnie utrzymywana w jako takiej kondycji przez 70 lat, a na koniec, za pieniadze miejskie odrestaurowana…i udawal glupa, ze mi sie nalezy, bo mam na nia papier….
    to nie jest jednak uczciwe…(…)
    Przez te 70 lat można naliczać utracone korzyści… więc uważaj z tego typu argumentami.

    (…)…wszyscy musza ponosic jakos bardziej solidarnie powszechne straty jakie z tego wynikly….(…)
    I dlatego prawowici właściciele milionowych majątków mają sprzedawać aferzystom roszczenia za parę tysięcy?

    (…)ostatecznie to niemcy powinni za te szkody przejac odpowiedzialnosc finansowa… wiec jak ktos chce, üpowinien sie do nich zwrocic……nie do tych, …ktorzy przez kilka juz pokolen stali sie prawowitymi wlasicielami na zasadzie zasiedzenia….(…)
    Zabawne… jakoś takiej argumentacji przy mieniu bezspadkowym nie ma. Jest wręcz odwrotnie: Rozciągacie jurysdykcje na spadkową wynikłe ze śmierci, które zdarzyły się pod jurysdykcją III Rzeszy.

    (…)przypominam rowniez, ze koscuiol tez przyczynil sie CZYNNIE do likwidacji polskiego panstwa w XVIII wieku, ….i jakas kara, choc wyznaczyli ja nie ci, ktorzy powinni, …im sie za to nalezala….
    koscil ma duzy majatek, nie musi sie nadmiernie bogacic na nowo, na wzor czyscicieli kamienic….
    czyz nie?….(…)
    Jeśli Kościół ma być karany to za co innego… za sojusz z tronem, jaki on by nie był. Np. teraz Watykan jest jedynym krajem, który jako rzecze Konstytucja, z którym musimy mieć umowę międzynarodową. Patrzcie na to… nie możemy wypowiedzieć konkordatu nawet gdybyśmy się obrazili na resztę świata włącznie z Watykanem!!!

    1. CYTAT:
     -„co oznacza, ze dla swietwego spokoju nie powinno sie zroszac tych spraw wiecej ….(…)
     Nie nazywaj oddanie sprawy w ręce aferzystów próbami przywrócenia ładu!!!”

     Niestety, ale do tej pory tylko takie formy „przywracania wlasnosci” dominowaly w polsce…
     Do grabiezy majatkow dorwaly sie szmowiny, a uczciwi i prawowici byli wlasciciele albo sa juz dawno w grobie, albo utrudnia sie im by odzyskac wlasnosc…
     Jak dlugo mamy takie sady, ajkie mamy, …czyli postkomunistyczne i zdominowane przez mafijne uklady, z regoly wszelkie tego typu proby odzyskania majatku koncza sie afera…

     Cytat:
     -„Przez te 70 lat można naliczać utracone korzyści… więc uważaj z tego typu argumentami.”
     Prosze sobie raczyc nie zartowac …….:)))

     Cytat:
     -„wszyscy musza ponosic jakos bardziej solidarnie powszechne straty jakie z tego wynikly….(…)
     I dlatego prawowici właściciele milionowych majątków mają sprzedawać aferzystom roszczenia za parę tysięcy?”

     …no wlasnie mysle dokladnie odwrotnie….
     Aferzysci, opanowali ta przestrzen, niemal do perfekcji…a do tego, jak widac po wynikach wyborow w warszawie, jest to akceptowane spolecznie…
     Patologia ma sie dobrze w polsce…

     Cytat:
     -„Zabawne… jakoś takiej argumentacji przy mieniu bezspadkowym nie ma. Jest wręcz odwrotnie: Rozciągacie jurysdykcje na spadkową ….etc…..”
     ..to do kogo pretensje? …
     „Rozciągacie jurysdykcje…..” …rozciagacie?…. mam w tym jakis udzial? ….wolne zarty….:))

     Cytat:
     -„ Patrzcie na to… nie możemy wypowiedzieć konkordatu nawet gdybyśmy się obrazili na resztę świata włącznie z Watykanem!!!”
     Rzeczywiscie….dylemat…
     Chcialbym miec tylko takie problemy…i polsce zyczylbym rowniez tego ..::)

     1. (…)Aferzysci, opanowali ta przestrzen, niemal do perfekcji…a do tego, jak widac po wynikach wyborow w warszawie, jest to akceptowane spolecznie…
      Patologia ma sie dobrze w polsce…(…)
      Kumple Kotasa, Radziwiłła i ludzie od Srebrnej akurat tam przegrali.

      A po za tym ta (…)afera reprywatyzacyjna(…) była sztuczna… bez echa odbywa się historia reprywatyzacji wsi Michałowic czy historia wokół willi Chimera w Milanówku (Nota bene warto tam zajrzeć. Po to, aby zobaczyć jak wygląda polska ochrona zabytków.), która jest tragiczniejsza niż osławiona reprywatyzacja bloku na Nabielaka 9. A nawet takie wielkie afery jak ta w Łodzi nawet rezonowała… ale nie tak, żeby z jej powodu powstała sejmowa komisja śledcza. Może i dobrze, bo żadne miasto nie zasługuje na bycie ofiarą kampanii wyborczej takich pajacy jak Jaki. Chociaż ona wywołała takiej demolki jak tzw. aneksja opolska… https://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-dobrzen-wielki-wznowiono-strajk-glodowy,nId,2377845

     2. (…)„Rozciągacie jurysdykcje…..” …rozciagacie?…. mam w tym jakis udzial? ….wolne zarty….:))(…)
      Żartem jest stosowanie polskiego prawa spadkowego do spadku powstałego pod jurysdykcją III Rzeszy.

     3. (…)Cytat:
      -„Przez te 70 lat można naliczać utracone korzyści… więc uważaj z tego typu argumentami.”
      Prosze sobie raczyc nie zartowac …….:)))(…)
      A co? Państwo nie czerpało korzyści z tego co tam wybudowało?

 4. Wlasnosc to nie jest jakis tam papier ! Wlasnosc , tak jak wolnosc osobista jest fundamentalnym prawem ktore wszyscy musza przestrzegac. Reszta to juz tylko kwestia szczegolow do ustalenia. Jak wielu juz pisalo , w Polsce wszyscy niby sa za wolnoscia ale jak dochodzi do spraw wlasnosci zaczynaja sie schody. Te schody, wg mnie, to nasze komunistyczna mentalnosc, pozostalosci po PRL – to siedzi w kazdym kto przezyl iles tam lat w oparach idiotycznego systemu zwanego socjalizmem. Z tym nalezy walczyc, ale jak widac nie zawsze to wychodzi…

  1. Tak w kwestii własności, historycznie patrząc czyją własnością po przywróceniu wszystkiego mienia zabranego byłby komentujący i z czyjej obory wywalał gnój poganiany batem przez ekonoma?

 5. Przywracanie w W-wie „ladu wlasnosciowego” nie mialo i pewnie nadal nie ma nic wspolnego z ladem/porzadkiem prawnym. Holota po wydzialach prawa UW i innych postbolszewickich uczelniach znalazla kolejny sposob na ograbianie ludzi. Koserwatysci zapewne porafia zrobic takie rozroznienie. Wlasnosc i jej ochrona jest podstawa, fundamentem kazdego spoleczenstwa, przeciez to takie oczywiste ! Ten straszny PRL ciagle kladzie sie cieniem nad nami, nieborakami. Pozdrawiam.

  1. (…)Holota po wydzialach prawa UW i innych postbolszewickich uczelniach znalazla kolejny sposob na ograbianie ludzi.(…)
   Gdyby była ustawa reprywatyzacyjna to tego sposobu już dawno by nie było.

 6. Jest taki przedmiot na wydzialach ekonomii i zarzadzania jak „Historia gospodarcza”, superciekawe rzeczy do studiowania. Niektorzy , mimo ze mamy juz 30 lat niby wolnosci dalej niczego nie rozumieja. Ta wstretna , komunistyczna mentalnosc chyba nie opusci Polski przez nastepnych 50 lat. Polecam wszystkim studiowanie historii gospodarczej, nie tylko a….

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *