Szlęzak: Porażka projektu „Czwartej Rzeczpospolitej”, czyli PiS rządzący

Nie wiem czy od wieków, ale na pewno ostatnie dwadzieścia pięć lat to w Polsce czas zmagań tych, którzy chcą lepiej Polskę urządzić z tymi, którzy chcą się lepiej urządzić w Polsce. Moim zdaniem cały czas wygrywają ci drudzy.

Do pewnego czasu i ja wiązałem nadzieję z PiS-em na to, że w końcu zaczną wygrywać ci, którzy chcą lepiej urządzić Polskę. Niestety nic z tego. Dymisja ministra Dawida Jackiewicza jest na to jednym z dowodów. Nawet jeżeli Jarosław Kaczyński zorientował się, że stronnictwo chcących lepiej urządzić się w Polsce bierze górę, to już nad tym nie zapanuje. Na niższych szczeblach władzy i na prowincji wyrabiają się rzeczy, które mimo ogromnej demoralizacji nie przyszłyby do głowy politykom koalicji PO – PSL.

Ot taki przykład z mojego regionu. Z politycznego polecenia dyrektorem szpitala zostaje ktoś, kto ma złą opinię jako fachowiec. Po niecałym roku ten dyrektor doprowadza szpital na skraj bankructwa. Jednocześnie zapewnia lokalną opinię publiczną, że dokłada starań, by szpital ratować i w tym samym czasie składa dokumenty na konkurs na stanowisko dyrektora w innym szpitalu. Jest na tyle ustawiony w PiS, że bez problemu wygrywa ten konkurs. Oczywiście dosłownie ucieka ze szpitala, którym dotychczas zarządzał.

Takich przykładów niszczenia substancji państwa są tysiące. Jak powiedziałem trwa to od dwudziestu pięciu lat. Tak postępowały wszystkie ugrupowania rządzące w tych latach. PiS chce złamać siłę korporacji sędziowskiej, która rzeczywiście już jest lepiej urządzona w Polsce z ogromną stratą dla normalnego funkcjonowania państwa. Obawiam się, że to się nie uda.

Podobnie jest z innymi mocno osadzonymi korporacjami, przez których pazerność, przywileje i bezkarność państwo polskie jest ociężałym i niewydolnym tworem. Można wymienić kilkanaście grup od polityków poprzez urzędników, lekarzy na księżach kończąc, które dopóki nie mają realnego wpływu na władzę, dopóty krzyczą, że Rzeczpospolitą trzeba lepiej urządzić i oni to zrobią, byle dać im wpływ na władzę. Jak już ją mają, to troska o lepsze urządzenie Rzeczpospolitej zastępowana jest przez starania o lepsze urządzenie siebie. PiS też to przegrał.

A Państwo widzicie jakąkolwiek szansę, żeby to się zmieniło?

Andrzej Szlęzak

za: facebook

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *