Jak głosi dokument, święto ustanowiono w tym dniu „w celu uczczenia męstwa i heroizmu obrońców niezależności i całości Ukrainy, wojennych tradycji i zwycięstw narodu ukraińskiego oraz w celu dalszego umocnienia ducha patriotycznego w społeczeństwie”.
Wcześniej Dzień Obrońcy Ukrainy obchodzono 23 lutego – w rocznicę powstania Armii Czerwonej.
Z okazji rocznicy powstania UPA skrajnie prawicowe ugrupowania zorganizowały w Kijowie i kilku innych miastach okolicznościowe pochody. W stolicy Ukrainy, pod gmachem Rady Najwyższej, doszło do starć neobanderowców z milicją. Rannych zostało 15. milicjantów, zatrzymano 21. agresywnie zachowujących się manifestantów, w tym trzech członków neonazistowskiego batalionu „Azow”, biorącego udział w pacyfikacji Donbasu.
Nacjonaliści byli niezadowoleni z faktu, że Rada Najwyższa nie przyznała wodzowi Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów Stepanowi Banderze statusu bohatera narodowego i nie nadała praw kombatanckich weteranom UPA.
Doradca ministra spraw wewnętrznych Ukrainy Anton Heraszczenko oświadczył, że „za organizatorami dzisiejszej prowokacji stały służby specjalne Federacji Rosyjskiej”.
Ukraińska Powstańcza Armia została założona przez banderowską frakcję Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów. Ponosi odpowiedzialność za masowe zbrodnie na ludności polskiej, żydowskiej, ukraińskiej i żołnierzach Armii Czerwonej w okresie II wojny światowej i w pierwszych latach po jej zakończeniu. Historycy szacują, że bojówki UPA zamordowały w ramach czystek etnicznych na Wołyniu, w Galicji Wschodniej i w Bieszczadach około 100 tysięcy Polaków.
http://glagol.in.ua/2014/10/14/poroshenko-prikazal-prazdnovat-den-zashhitnika-otechestva-ne-23-fevralya-a-14-oktyabrya/#ixzz3G9xqvWzR
http://rusvesna.su/news/1413287039
http://glagol.in.ua/2014/10/14/verhovnaya-rada-ne-priznala-upa-geroyami/