„Ulica Mandelsztama”. Recenzja książki

Jarosław Marek Rymkiewicz, Ulica Mandelsztama, Wydawnictwo Sic!, Warszawa 2012, ss. 46

Najnowsze wydanie – wznowienie – książki Jarosława Marka Rymkiewicza – poety, eseisty, historyka literatury, pod tytułem „Ulica Mandelsztama” zachwyci wielbicieli jego poezji. Jest ono bardzo ładnie wydane, oraz tym bardziej cenne, że zostało wzbogacone o kilka utworów, które powstały w latach osiemdziesiątych i nie były zamieszczane w jej poprzednich wydaniach.

            Tomik ten na wskroś przesiąknięty jest polskością i patosem, co zwłaszcza wyraźnie jest widoczne między innymi w wierszu pod tytułem „13 grudnia”:

„Bagnetem mu przebili bok,

Cierniowa Jego jest korona.

Mieliśmy jeden polski rok.

O patrz! Ojczyzna twoja kona!”.

Liczne są także przejmujące odwołania do strefy sacrum, jak na przykład w wierszu pod tytułem „Modlitwa”, gdzie autor pisze:

„Połamali nasze kości żeby w ziemi zgniły

Matko Boska Poczajowska zajrzyj w te mogiły

Pokruszyli  nasze czaski ziemię zaorali

Pod czerwoną flagą śmierci na harmonii grali”,

a także tradycji literackiej:

„Codziennie staje Persefona

Pod zakrwawioną białą ścianą

Przynosi nam niejasną wieść

O tamtych których rozstrzelano”.

            Jarosław Marek Rymkiewicz bardzo często odwołuje się do wartości najwyższych, śmierci i przemijania, by ukazać kruchość życia i pokazać na czym powinno polegać człowieczeństwo, zwłaszcza w czasach trudnych, momentach kryzysowych, w obliczu braku nadziei i przepełniającego zwątpienia. Bardzo sprawnie posługuje się środkami artystycznego wyrazu, zwłaszcza piękne są jego metafory oraz synekdochy.

            „Ulica Mandelsztama” to tomik poezji do którego warto powracać na różnych etapach swojego życia, aby ponownie odczytać znaczenia zawarte w wierszach. Jego wznowienie zdaje się doskonałą okazją do przypomnienia sobie twórczości Jarosława Marka Rymkiewicza, wraz z jej ważnymi przesłaniami oraz podjęcia się reinterpretacji.

Krzysztof Wróblewski

Książka jest dostępna na stronie Wydawnictwa Sic!: http://www.wydawnictwo-sic.com.pl/ksiazka/337/Ulica-Mandelsztama/nowosci/

a.me.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *