W środę Czesi pożegnają byłego prezydenta

O godzinie 8.00 kondukt żałobny z trumną zmarłego byłego prezydenta Czech, dawnego czechosłowackiego opozycjonisty Vaclava Havla wyruszy ze Starego Miasta przez Most Karola na Hradczany. Wojskową lawetę żałobną pociągnie sześć karych koni kladrubskich.

O udział w pochodzie i pożegnanie Vaclava Havla zaapelowała we wtorek wdowa po zmarłym prezydencie, Dagmar. 

Najbardziej prawdopodobnym miejscem pochówku Vaclava Havla jest rodzinna krypta w arkadach kaplicy Cmentarza Vinohradzkiego, gdzie oprócz pierwszej żony prezydenta Olgi spoczywają jego rodzice. Spekuluje się też o złożeniu urny na cmentarzu zasłużonych na Wzgórzu Wyszehradzkim, jednak – jak podkreśla administracja nekropolii – ze względu na to, że Havlowie mają swą kryptę rodzinną w innym miejscu, tak się raczej nie stanie. 

Prymas Czech, praski arcybiskup Dominik Duka, po zaplanowanych na piątek państwowych uroczystościach żałobnych w katedrze św. Wita na Hradczanach rodzina zmarłego zabierze ciało i nastąpi pożegnanie podczas prywatnej ceremonii.– Na życzenie rodziny, a także z przyczyn technicznych ceremonia będzie kontynuowana w sali obrzędowej w krematorium i dopiero po świętach nastąpi złożenie urny do grobu – wyjaśnił Duka.  

http://tvp.info/informacje/swiat/w-srode-czesi-pozegnaja-bylego-prezydenta/5970062 

-asd

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

0 thoughts on “W środę Czesi pożegnają byłego prezydenta”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *