Watykan zaaprobował biskupa wyświęconego w Chinach

Według źródeł kościelnych, Watykan zaaprobował biskupa wyświęconego w Chinach, pierwszy raz od ochłodzenia stosunków pomiędzy Stolicą Apostolską a Chińską Republiką Ludową w zeszłym roku. Według anonimowych źródeł, Paul Liang Jiansen o którym mowa, został 30 marca wyświęcony na biskupa Jiangmen położonego w południowej części Chin.

Chiny i Stolica Apostolska nie utrzymują oficjalnych stosunków. Obydwie strony od dawna prowadzą spór dotyczący możliwości wyznaczania biskupów przez Watykan. Chiny uznają biskupów obieranych przez Chińskie Patriotyczne Stowarzyszenie Katolickie.

Centrum Studiów Polska-Azja

Od Redakcji: Pomimo łagodniejszego już współcześnie stosunku KPCh wobec kwestii wyznaniowych, nadal katolicy w Chinach są rozdarci pomiędzy wierny Stolicy Apostolskiej Kościół podziemny a podporządkowany Pekinowi PSKCh (Patriotyczne Stowarzyszenie Katolików Chińskich). Papież Benedykt XVI bardzo pragnie unormowania stosunków z Chinami. Prawie 50% Chińczyków oficjalnie nie wyznaje żadnej religii (niemniej do tych danych należy podchodzić z pewną ostrożnością). Z tego powodu Chiny stanowią atrakcyjne pole do pracy misjonarskiej. /sn/

Całość na:http://www.polska-azja.pl/2011/04/13/watykan-zaaprobowal-biskupa-wyswieconego-w-chinach/

Dodał Stanisław A. Niewiński

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *