Wielomski: Aforyzmy o talibach i porażce imperium

Amerykańska ambasada ewakuowana z Kabulu za pomocą śmigłowców startujących z dachu ambasady. Przypomina to do złudzenia ewakuację z Sajgonu. Stany Zjednoczone przegrały wojnę.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

Zdjęcie symbolizujące porażkę imperium. Afganistan to Las Teutoburski Amerykanów.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

Amerykanie sami sobie wyhodowali talibów. Jako islamiści byli idealnymi kandydatami na antykomunistów przeciwko ZSRR. Problem w tym, że byli równie idealnymi kandydatami na antyliberałów… Na filmie Zbigniew Brzeziński fraternizuje się z islamistami.

Afganistan to takie państwo, które nie broni swoich granic, nie ma armii, nie ma rządu. Wydaje się, że bezbronne. Można wtargnąć, bez oporu zająć stolicę, miasta, punkty strategiczne. Wejść jak nóż w masło. I kiedy wywiesisz wszędzie swoje flagi i ogłosisz, że Afganistan został zdobyty bez oporu, wtedy zaczyna się jatka. Strzelają zza każdego krzaka i zza każdego kamienia. Odcinają od zaopatrzenia, likwidują wszystkie patrole. Czas nie ma znaczenia. Będzie trzeba prowadzić wojnę rok, dwa, dwadzieścia? Są cierpliwi. 2000 lat doświadczenia mówi im, że w końcu każdy ucieknie, bo koszty wojny nie do wygrania zaczną wielokrotnie przewyższać możliwe zyski. Żadne imperium nigdy ich nie pokonało.

Stwierdzenie, że w Afganistanie Amerykanie przegrali wojnę z wieśniakami w sandałach nie jest ściśle. Proszę popatrzeć na fotki. Połowa z nich nosi klapki.

Tęczowi libertarianie przegrali z talibami.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

Talibowie to goście w turbanach z poczuciem humoru. Otóż rzecznik talibów został spytany czy pod ich rządami będzie jeszcze w Afganistanie respektowana wolność słowa. Zręcznie odpowiedział, że w Afganistanie będzie panowała taka sama wolność słowa jak na Facebooku.

Adam Wielomski

Za: FB

Click to rate this post!
[Total: 28 Average: 5]
Facebook

7 thoughts on “Wielomski: Aforyzmy o talibach i porażce imperium”

 1. (…)Zręcznie odpowiedział, że w Afganistanie będzie panowała taka sama wolność słowa jak na Facebooku.(…)
  Czyżby ogłosili sojusz z Donaldem Trumpem?

  1. Taki dogmat religii libertariańskiej. Najpierw „kobiety i dzieci”, potem „lekarze i inżynierowie”, a następnie powszechna deregulacja i prywatyzacja oraz obniżanie podatków najbogatszym jako przepustka do raju.

   1. Wiecie co jest najlepsze? W Talibanie bycie zabitym przez kobietę zamyka drogę do hurys (po naszemu aniołków)… zatem gdyby na prawdę zrobić wojsko czystko kobiece to ich morale z miejsca poleciałoby na pysk.
    Czyli mówiąc wprost, gdy pozbylibyśmy się europejskiej rycerskości to więcej byśmy zrobili dla obalenia wojującego islamizmu niż wysyłając całą nawet armię NATO.

    1. „Wojujący islamizm” powstał jako amerykańsko-izraelska konkurencja dla socjalistycznego świeckiego nacjonalizmu. Dlatego nie należy oczekiwać, że umyślni twórcy są w jakikolwiek sposób zainteresowani poskromieniem swojego wytworu.

 2. Tak tylko formalnie.

  Afganistan był skutecznie podbijany. Preislamska Persja panowała przez pokolenia (utrata dopiero podczas inwazji czy to Macedończyków, czy przez Muzułmanów), Grecy Baktryjscy przez około 100 lat czy koczowniczy Yuezhi. Islamska Persja też potrafiła długi czas władać skutecznie Afganistanem unikając znacznych rebelii aż do początku XVIII wieku (co doprowadziło Safawidów i Persję do wielkiej katastrofy).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *