Wielomski: Rządy PiS to bonapartyzm – kontynuacja rewolucji francuskiej przez Napoleona I i III

Adam Wielomski: Rządy PiS to bonapartyzm – kontynuacja rewolucji francuskiej przez Napoleona I i III.

Click to rate this post!
[Total: 7 Average: 5]
Facebook

5 thoughts on “Wielomski: Rządy PiS to bonapartyzm – kontynuacja rewolucji francuskiej przez Napoleona I i III”

  1. No nie bardzo. Obaj Napoleonowie oparli się o burżuazję i pro-burżuazyjną arystokrację (np. Talleyrand). No, ale dla monarchisty burżuj to przecież rewolucjonista.. Czyż nie czas pożegnać z monarchizmem i lepiej zająć się np. odkłamywaniem dziedzictwa Narodowej Demokracji, która skończyła się wraz z powrotem Dmowskiego z Paryża do Warszawy w 1920 roku ?

    1. Ale przecież Rewolucja Francuska była rewolucją burżuazyjną, gdyż rewolucjonistami byli burżuje i reprezentowała ona interesy burżuazji. Powiedzenie tego to żaden monarchizm, to stwierdzenie faktów. Marks i jego uczniowie też byli monarchistami, bo uznali Rewolucję Francuską za burżuazyjną?

      1. Przyrównanie, w tytule, rządów PiS do bonapartyzmu jest nieadekwatne i szkalujące bonapartyzm – niech konserwatyście będzie to wybaczone… Bonapartyzm to utrwalenie rządów prawa, kodeks Napoleona, nowoczesne instytucje prawne i państwowe, to wzrost pozycji Francji w hierarchii międzynarodowej. PiS to sanacyjna II RP, rozbijająca wspólnotę, zawłaszczająca państwo dla siebie, skłócona z sąsiadami , osamotniona wobec zagrożeń współczesności, robiąca laskę (pardon) Amerykanom.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *