Wojciech Sambor, Wojciech Skrobisz, Dariusz Babrzyński, Rafał Łabędzki, „Scenariusze negocjacji biznesowych. Trening umiejętności”

Wojciech Sambor, Wojciech Skrobisz, Dariusz Babrzyński, Rafał Łabędzki, Scenariusze negocjacji biznesowych. Trening umiejętności, Wydawnictwo POLTEXT, Warszawa 2013, ss. 164

            Czytelnika, który dosyć już ma podręczników do komunikacji werbalnej i niewerbalnej, do negocjacji czy z zakresu asertywności, z pewnością zachwyci najnowsza propozycja wydawnicza Wydawnictwa POLTEXT autorstwa Wojciecha Sambora, Wojciecha Skrobisza, Dariusza Babrzyńskiego, Rafała Łabędzkiego, pod tytułem „Scenariusze negocjacji biznesowych. Trening umiejętności”. Nie jest to wszak zbiór suchej teorii czy masy informacji dotyczących psychologii i potencjalnych ludzkich zachowań, lecz praktyczny poradnik z dużą ilością ćwiczeń, które pozwalają posiąść ważne w życiu codziennym umiejętności, takie jak chociażby niedawanie się wykorzystywać innym ludziom przy załatwianiu wspólnych spraw, negocjowanie korzystnych cen przy zawieraniu umów czy odmawianie natrętnym sprzedawcom bez poczucia winy.

            Bardzo dużym walorem książki jest to, że zawiera ona aż osiem autorskich scenariuszy negocjacyjnych, które można z powodzeniem wielokrotnie ćwiczyć w domu, ale nie tylko. Precyzyjnie zostały w nich nakreślone cele oraz obszary negocjacji, co ułatwia korzystanie z nich, zwłaszcza początkującym – przyszłym negocjatorom. Sprawdzą się one także dla studentów przy nauce, a także wykładowców w ich pracy dydaktycznej i trenerów prowadzących szkolenia – również biznesowe. Co istotne, nie zostały one przerysowane, przejaskrawione, co się często w podręcznikach tego typu zdarza. Autorzy zdecydowali się – i słusznie – na ukazanie specyfiki realnych sytuacji. Wszak życie zweryfikuje nabyte kompetencje.

            I to także czytelnik na pewno doceni. W książce nie ma sytuacji oderwanych od rzeczywistości, czyli takich, które się zwykłym ludziom nie zdarzają w szarej codzienności. Odbiorca zyskuje wgląd w możliwe sytuacje – takie jak na przykład nagabywanie przez sąsiada, rozmowa z żoną czy sprzedawcą. Autorzy nakłaniają do refleksji nad dotychczasowymi negocjacjami i tymi przeprowadzonymi w ramach zaproponowanych scenariuszy. Proponują pytania, które warto sobie zadać po odbyciu takiej próby sił, między innymi – czy przemyśleliśmy różne alternatywy, czy udało nam się szybko przejść do meritum i właściwie wykorzystać czas, czy zdołaliśmy przejąć kontrolę nad sytuacją, czy czuliśmy się poddani obcemu wpływowi? Jednocześnie radzą, podpowiadają, jak wystrzegać się błędów i przede wszystkim – nauczyć się radzić sobie w trudnych sytuacjach samodzielnie oraz mieć z tego satysfakcję.

            Przydatna – zwłaszcza dla osób samodzielnie ćwiczących negocjacje – okaże się dołączona do książki płyta CD. Zawiera ona bardzo dobrze opracowane pod względem merytorycznym oraz graficznym – a przy tym ciekawe i oryginalne – materiały, na przykład arkusze niezbędne do realizacji scenariuszy dla grających. Z kolei pomoce dydaktyczne dobrze obrazują zaprezentowane na kartach podręcznika opisy technik, taktyk oraz istoty rozgrywek. Świetnie nadają się one również do samodzielnej pracy. A ich wartością dodaną jest to, że pozwalają bardzo szybko zorientować się w swoich mocnych oraz słabych stronach. To z kolei powoduje rozeznanie, co do tego, co należy zmienić w swoim zachowaniu, aby stać się skutecznym negocjatorem, a z czego i jak można jeszcze bardziej owocnie korzystać gwoli pokonania przeciwnika.

            Wojciech Sambor, Wojciech Skrobisz, Dariusz Babrzyński, Rafał Łabędzki, swoją książką pod tytułem „Scenariusze negocjacji biznesowych. Trening umiejętności” zapełnili istotną lukę na polskim rynku wydawniczym. Był on wszak dotąd i jest nadal nasycony podręcznikami oferującymi masę teorii, którą nieraz trudno jest zastosować w życiu. Takich, które jedynie uświadamiają czytelnika, ale nie dają mu praktycznych wskazówek, nie pokazują jak działać czy wdrażać teorię w życie. Całkiem inaczej jest w tym przypadku. Czytelnika, którego dotąd zawodziły wszelkie książki z zakresu negocjacji, ta propozycja Wydawnictwa POLTEXT z pewnością zachwyci.

Krzysztof Wróblewski 

Książka jest dostępna na stronie Wydawnictwa POLTEXT: http://www.poltext.pl/b1337-Scenariusze-negocjacji-biznesowych.htm

a.me.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *