„Wprowadzenie do fenomenologii”

Robert Sokolowski, Wprowadzenie do fenomenologii, tłum. Mariusz Rogalski, Wydawnictwo WAM, Kraków 2012, ss. 236

Roberta Sokolowskiego – filozofa, teologa, wykładowcy filozofii na Amerykańskim Uniwersytecie Katolickim (CUA) w Waszyngtonie, książka pod tytułem „Wprowadzenie do fenomenologii”, która ukazała się w ramach cenionej w środowisku akademickim serii wydawniczej Wydawnictwa WAM – „Myśl Filozoficzna” to bardzo dobry podręcznik czy przewodnik dla osób rozpoczynających swoją intelektualną przygodę z fenomenologią lub chcących sobie uporządkować posiadaną wiedzę w tej sferze. Umożliwia ona wszak poznanie aparatu pojęciowego i idei tego niesłychanie ważnego kierunku filozoficznego XX wieku. Jest to tym bardziej cenna publikacja, że autora odznacza trafność, rzetelność i obiektywizm w dążeniu do poznania oraz przedstawienia ujęcia, przejawów rzeczywistości.

            Publikacja ta wyróżnia się spośród innych tym, że jej bardzo dobra pod względem merytorycznym treść została przedstawiona przystępnie, przejrzyście, jasno, klarownie. Autor – zanim użyje terminologii specjalistycznej – dokładnie wyjaśnia jej znaczenia i pokazuje jak rozumieć ją w kontekście. Jest przy tym konsekwentny i nie stosuje żargonu naukowego. Warto także wspomnieć, że naprawdę świetnie się ją czyta, dzięki żywemu, obrazowemu językowi autora.

            Wartościowe jest także wprowadzenie przygotowane przez tłumacza książki – Mariusza Rogalskiego. Wyjawił on tajniki, które osoba pragnąca czytać dzieła Roberta Sokolowskiego w oryginalne powinna znać, po to, aby pojąć zapisany w nich sens. Jednocześnie wyjaśnia pewne zawiłości w zakresie refleksji filozoficznej, które mogą stanowić dla niewprawnego w lekturze dzieł poświęconych fenomenologii czytelnika nie lada problem. To znaczący walor książki.

            Czytelnik dowie się z książki między innymi tego jak dokładnie definiować fenomenologię jako filozofię. Dlaczego jest ona znaczącym ruchem filozoficznym – a może wcale nie jest. Czy istnieją argumenty, które mogą człowieka doprowadzić do nastawienia fenomenologicznego. Jakie są jej cechy znamienne. Czym różni się od myślenia przedfilozoficznego. Dlaczego redukcja fenomenologiczna jest tak ważna. Niezwykle istotnym atutem tych wyjaśnień jest ich obrazowość, którą zawdzięczają one licznym, bardzo dobrze dopasowanymi przykładami.

            Robert Sokolowski bardzo dobrze zdołał na kartach swej książki uchwycić problem przejawów w kontekście fenomenologii. Ukazał różne ujęcia teoretyczne tego zagadnienia, co stanowi warty samodzielnej reinterpretacji katalog. Zbadał tematy kluczowe, takie jak: część i całość, tożsamość i rozmaitość, obecność i nieobecność. Dał spojrzenie na przenikanie formalnych struktur w fenomenologię. Godne uwagi są też aspekty dotyczące rozumu ujętego teleologicznie, nakierowanego na prawdę.

            Roberta Sokolowskiego książka pod tytułem „Wprowadzenie do fenomenologii” to pozycja obowiązkowa dla osób pragnących poznać podstawy zrozumienia kwestii przejawów i fenomenologii. Stanowi bez wątpienia jeden z najlepszych, o ile nie najlepszy podręcznik poświęcony temu kierunkowi filozoficznemu. Warto go polecić wszystkim zainteresowanym jego poznaniem.

Krzysztof Wróblewski

Książka jest dostępna na stronie Wydawnictwa WAM: http://katalog.wydawnictwowam.pl/?Page=opis&Id=61592

a.me.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *