Wybory w Tanzanii

Pokazały one, że po 51 latach, czyli od powstania Zjednoczonej Republiki Tanzanii, niepodzielnie w kraju rządzi Chama cha Mapinduzi CCM (Partia Rewolucji) założona przez twórcę państwa tanzańskiego, Juliusa Nyerere.

Według oficjalnego komunikatu Państwowej Komisji Wyborczej Tanzanii, wybory prezydenckie wygrał dr John Pombe Magufuli z Partii CCM. Oddano na niego 8 882 935 ważnie oddanych głosów, co dało poparcie rzędu 58,46%. Ogłoszenie wyników odbyło się w Hali im. Juliusa K. Nyerere w stolicy Dar es Salaam. Przewodniczący Komisji Wyborczej Damian Z. Lubuva powiedział, że wybory przeprowadzono w uczciwy i przejrzysty sposób. Główny kontrkandydat dla Magufuli, Edward Lowassa, jest przeciwnego zdania. Drugi był właśnie Edward Lowassa z partii Chama cha Demokrasia na Maendeleo CHADEMA. Zagłosowało na niego 6 072 848 uprawnionych (39,97%). Trzecie miejsce zajęła Anna Elisha Mngwira z partii Alliance for Change and Transparency ACT z poparciem 0,65% (98 763 głosy). W dalszej kolejności: Lutalosa Yemba z Alliance for Democratic Change ADC (0,43%/66 049 ważnie oddanych głosów); Hashim Rungwe Spunda z Chama cha Ukombozi wa Umma CHAUMMA (0,32%/49 256 ważnie oddanych głosów); Machmillan Elifatio Lyimo z Tanzania Labour Party TLP (0,05%/8 198 ważnie oddanych głosów); Janken Malik Kasambala z National Reconstruction Alliance NRA (0,05%/8 028 ważnie oddanych głosów) oraz Fahmi Nassoro Dovutwa z United People’s Democratic Party UPDP (0,05%/7 785 ważnie oddanych głosów).

Tym samym były nauczyciel chemii i członek wielu rządów CCM, Magufuli, został piątym z kolei prezydentem Tanzanii i zastąpi na tym stanowisku Jakaya Kikwete, który wywodził się z tej samej formacji politycznej i piastował urząd przez dwie pełne kadencje dopuszczalne ustawą zasadniczą. Zwycięstwo lidera wszystkich przedwyborczych sondaży możemy uznać za całkowite. Odniósł Magufuli zwycięstwo we wszystkich okręgach wyborczych, nawet w tych, które były traktowane jak bastion opozycji wobec CCM. By zmienić polityczny stan rzeczy w Tanzanii i odsunąć od władzy partię, która rządzi ponad 50 lat, cztery najważniejsze opozycyjne formacje polityczne zawiązały koalicję o nazwie Umoja wa Katiba ya Wananchi UKAWA (CHADEMA + National Convention for Construction and Reform – Mageuzi NCCR-Mageuzi + Civic United Front CUF + National League for Democracy NLD). Niewiele jednak to dało – tylko napiętą sytuację w samej stolicy; zanotowano jeden przypadek użycia bomby przez zwolennika opozycji i wzmocnione patrole policyjne. Rządzący zaapelowali by przegrani, „o których nawet na wsi nie słyszano”, zaakceptowali wyniki. Wybory okazały się olbrzymim ciosem dla całej opozycji, która poparła jednego wspólnego kandydata.

Nowy prezydent John Magufuli w Tanzanii nosi pseudonim Buldożer. Wiąże się to z programem jego autorstwa, jako ministra pracy, dotyczącym budowy sieci dróg na obszarze całego państwa. Całą swoją kampanię wyborczą prowadził pod hasłem etosu ciężkiej pacy. Jak podkreśla BBC, obywatele tego afrykańskiego państwa stawili przez elektem trudne zadanie, które wiąże się ściśle z codziennym problemem. Chodzi o przerwy w dostawach prądu, które są coraz częstsze, dłuższe i dotkliwsze. Według analityków, zwycięstwo Magufuli wiąże się z nadzieją szybkiego rozwiązania tego problemu i to jest głównym zadaniem nadciągającej kadencji obok innego stałego problemu wszystkich państw w Afryce, czyli korupcji.

Należy w tym miejscu zauważyć, że wybory do parlamentu częściowo autonomicznego okręgu archipelagu Zanzibar zostały unieważnione w związku z licznymi nieprawidłowościami. Sami komisarze wyborczy mieli się obrażać i dopuszczać fizycznej agresji. Społeczność międzynarodowa nie kwestionuje wyników wyborów w kraju, lecz właśnie sytuację na Zanzibarze podkreśla i wyraża zaniepokojenie. Wyniki wyborów parlamentarnych nie zostały jeszcze ogłoszone, lecz prawdopodobnie wygra je CCM i przejmie większość mandatów.

Krystian Chołaszczyński

Źródło: Na Elias Malima, http://www.nec.go.tz/uploads/files/URAIS%20matokeo%20.pdf, [dostęp dn. 04.11.2015]; Tanzania poll: John Magufuli of CCM defeats Edward Lowassa, 29 październik 2015, http://www.bbc.com/news/world-africa-34669468, [dostęp dn. 04.11.2015]; W. Ayaga, Ruling party’s John Magufuli declared Tanzania’s President-elect, 30 październik 2015, http://www.standardmedia.co.ke/mobile/article/2000181065/ruling-party-s-john-magufuli-is-tanzania-president-elect, [dostęp dn. 04.11.2015]; R. Nesoba, John Magufuli – Tanzania’s 'Bulldozer’ president-elect in profile, 29 październik 2015, http://www.bbc.com/news/world-africa-34670983, [dostęp dn. 04.11.2015]; Lowassa quits CCM, joins Chadema, 29 czerwiec 2015, http://maasaimedia.com/2015/07/lowassa-quits-ccm-joins-chadema/, [dostęp dn. 04.11.2015].

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *