Wyciekły słowa Obamy. Izolacja Izraela na arenie międzynarodowej?

Sytuacji nie poprawiają uwagi prezydenta USA Baracka Obamy, które przeciekły do prasy we wtorek. W artykule opublikowanym przez agencję Bloomberga dziennikarz Jeffrey Goldberg pisze, że według amerykańskiego prezydenta Izrael z każdym kolejnym osiedlem skazuje się na dalszą izolację, Netanjahu jest „politycznym tchórzem” i nie wie, co leży w najlepszym interesie jego kraju. Prawicowi komentatorzy izraelscy uznali ten przeciek za celową próbę wpływania na izraelskie wybory.

Do roli „centrowego listka figowego” w przyszłej koalicji pretendują dwie mniejsze partie: Jesz Atid (Jest Przyszłość), której przewodzi były prezenter telewizyjny Jair Lapid, znany z apeli o separację państwa i religii oraz nowo powstała Hatnuah (Ruch), założona przez byłą minister spraw zagranicznych Cipi Liwni. Oba ugrupowania mają szanse na około 10 miejsc w Knesecie.

Jesz Atid wypłynął na fali konfliktu między świecką a religijną częścią izraelskiego społeczeństwa, nawołując do równego rozłożenia obowiązków wobec państwa między obie te grupy obywateli. Wielu świeckich Izraelczyków ma pretensje do ultraortodoksyjnych żydów (haredim), że nie biorą udziału w dzieleniu się społecznym ciężarem, bo są wyłączeni z obowiązkowej służby wojskowej i wielu z nich korzysta z pomocy społecznej.

Haredim są reprezentowani przez dwie partie. Sefardyjska Partia Strażników Tory (Szas), partia Żydów o bliskowschodnich korzeniach, może liczyć na 12 miejsc w Knesecie, a Zjednoczony Judaizm Tory (JH), partia haredim aszkenazyjskich, czyli o pochodzeniu europejskim – na pięć mandatów.

Źródło: wym-1358696813634 Interia 

M.G. 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

0 thoughts on “Wyciekły słowa Obamy. Izolacja Izraela na arenie międzynarodowej?”

  1. No, i Izrael zostanie sam, zdradzony nawet przez pseudo-przyjaciół fartuszkowych. Szykuje się coś gorszego niż Szoah. „wtedy ci, którzy będą w Judei, niech uciekają w góry”. (Mt 24, 16).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *