Zamach bombowy w Somalii

            Dnia 20 lutego 2015 r. w Mogadiszu, stolicy Federalnej Republiki Somalii (Federal Republic of Somalia, جمهورية الصومال الفدرالية, Jamhuuriyadda Federaalka Soomaaliya), doszło do detonacji dwóch ładunków wybuchowych przed wejściem do jednego z hoteli. Według różnych źródeł zginęło co najmniej 20-25 osób a kilkunasto zostało rannych. Wśród poszkodowanych jest kilku urzędników państwowych, polityków oraz deputowanych. Islamska organizacja al-Shabab przyznała się do podłożenia ładunków wybuchowych.

            Według wstępnych danych, samochód wyładowany materiałami wybuchowymi podjechał pod wejście do The Central Hotel, gdzie zaczęły gromadzić się różne osoby by później udać się na piątkowe modlitwy. Jest to miejsce bardzo popularne wśród polityków oraz urzędników Świadkowie mieli podkreślać, że siła wybuchu spowodowała, iż wrak samochodu znalazł się wewnątrz hotelu. Po eksplozji samochodu przy wejściu, zamachowiec-samobójca miał wysadzić się już na obszarze hotelu a następnie napastnicy otworzyli ogień do modlących się w meczecie przy hotelu. Agencja Reutera powołując się na somalijskiego oficera majora Nur Mohameda podała, że liczba ofiar wynosi 10 osób, lecz należy się spodziewać wzrostu tych danych. Po kilku godzinach władze oficjalnie podały, że liczba ofiar wzrosła do najpierw 20 a później do 25. Natomiast minister informacji Mohamed Abdi Hayir Mareye podał w państwowym Radiu Mogadisz, że śmierć poniosło również kilku urzędników i deputowanym a wśród nich był zastępca gubernatora regionu Banadir (i jednocześnie zastępca burmistrza Mogadiszu), w którym znajduje się stolica kraju. Wśród rannych był wicepremier Mohamed Omar Arte. Należy zauważyć, że to kolejny atak al-Shabab skierowany przeciwko państwowym urzędnikom. Dnia 15 lutego 2015 r. w stolicy zastrzelono trzech urzędników lotnictwa cywilnego a wcześniej zabito jednego z deputowanych w czasie gdy kierował samochodem. W ten sposób islamska organizacji podkreśla, iż uważa rząd oraz osoby z nim związane za osoby niewierzące lub za odstępców od wiary.

Organizację al-Shabab (Harakat al-Shabaab al-Mujahideen, حركة الشباب المجاهدين‎) oskarża się o ścisłe relacje i powiązania z al-Kaidą (Al-Qaeda, القاعدة). Al-Shabab dosłownie z arabskiego oznacza „Młodzież”. Początkowo była to młodzieżowa radykalna frakcja w ramach Unii Trybunałów Islamskich (The Islamic Courts Union ICU, اتحاد المحاكم الإسلامية‎), która w 2006 r. zajęła Mogadisz. Po etiopskiej interwencji i wyparciu Unii, al-Shabab się wydzieliła i od tego czasu funkcjonuje samodzielnie. Oblicza się, że w jej skład może wchodzić od 7 do 9 tysięcy członków. Po operacji kenijskiej armii al-Shabab straciła kontrolę w miastach lecz nadal dominuje na obszarach wiejskich na południu Somalii. Organizacja w swoich celach ma wprowadzenie prawa islamskiego w fundamentalne wersji znanej jako wahhabizm. Na czele grupy stał do niedawna Ahmed Abdi Godane znany jako Mukhtar Abu Zubair Moalim, ale on, jak i jego poprzednik, Aden Hashi Ayro zginęli w ataku lotniczym zorganizowanym przez Stany Zjednoczone. Śmierć Godane została oficjalnie potwierdzona na początku września 2014 r. Na następcę został obrany Ahmad Umar, znany jako Abu Ubaidach.

Źródło: M. Ibrahim, Bombing in Somalia Capital Kills at Least 10 People, and the Shabab Claims Responsibility, 20 luty 2015, http://www.nytimes.com/2015/02/21/world/africa/shabab-claims-responsibility-for-mogadishu-hotel-bombing.html?_r=0, [dostęp dn. 21.02.2015]; Somali capital Mogadishu hit by double explosions at hotel, 20 luty 2015, http://www.bbc.com/news/world-africa-31551447, [dostęp dn. 21.02.2015]; „To my przeprowadziliśmy zamach. Naszym celem byli członkowie władz”, 21 luty 2015, http://www.tvn24.pl/wiadomosci-ze-swiata,2/somalia-al-szabab-przyznaje-sie-do-zamachu,517384.html, [dostęp dn. 21.02.2015]; S. Smith, Shebab’s new leader a devout, ruthless hardliner, 7 wrzesień 2014, http://news.yahoo.com/shebabs-leader-devout-ruthless-hardliner-sources-105730104.html;_ylt=AwrBEiSgiwxUUkoAbqrQtDMD, [dostęp dn. 21.02.2015]; T. Joscelyn, Shabaab names new emir, reaffirms allegiance to al Qaeda, 6 wrzesień 2014, http://www.longwarjournal.org/archives/2014/09/shabaab_names_new_em.php, [dostęp dn. 21.02.2015].

dr Krystian Chołaszczyński

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *