Zjednoczenie Patriotyczno-Robotnicze „Grunwald” w obronie Ronda Romana Dmowskiego

Zjednoczenie Patriotyczno-Robotnicze „Grunwald” stanowczo protestuje przeciwko pomysłom zmiany nazwy Ronda Romana Dmowskiego w centrum Warszawy. Jako organizacja skupiająca polskich patriotów przywiązanych zarówno do tradycji endeckiej, jak i lewicowej, z najwyższym oburzeniem przyjmujemy postulat zmiany nazwy tego miejsca na „rondo praw kobiet”, wysuwany przez niektóre środowiska mieniące się dziś reprezentacją lewicy w Polsce.
ZPR „Grunwald” zawsze bardzo krytycznie odnosiło się do zmian nazw ulic i placów oraz obalania pomników i tablic pamiątkowych z powodu doraźnych koniunktur politycznych. Dotąd takie „rewolucyjne” traktowanie przestrzeni publicznej było specjalnością antykomunistycznej prawicy, usiłującej wymazać z polskiej historii wszelkie tradycje lewicowe, walki o wyzwolenie społeczne, budowę i osiągnięcia Polski Ludowej, a także fakt wyzwolenia Polski przez Armię Radziecką.
Teraz do tej niechlubnej rywalizacji stanęły środowiska nazywające siebie lewicowymi, choć najczęściej ich lewicowość dotyczy tylko sfery życia „od pasa w dół”, a nie prawdziwych potrzeb i problemów ludzi pracy w Polsce kapitalistycznej i podporządkowanej Zachodowi. Atakując pamięć o jednym z największych polskich mężów stanu i myślicieli politycznych, jakim był Roman Dmowski, środowiska te same wystawiają sobie świadectwo jako ludzi oderwanych od narodowej tożsamości i zabiegających o przychylność tych sił w świecie, które są wrogie Polsce i Polakom.
ZPR „Grunwald” walczy o taką Polskę, w której ulice, place, pomniki i tablice będą odzwierciedlały narodową historię bez ideologicznej cenzury i pamięć o wszystkim, co w naszej przeszłości było ważne i wielkie. Ale też o taką Polskę, która będzie gwarantowała prawdziwe prawa kobiet: prawo do godnego życia, bez groźby nędzy, bezrobocia i bezdomności, do normalnej rodziny i macierzyństwa, do powszechnie dostępnej służby zdrowia, porządnej oświaty i wartościowej kultury. Takich praw kobiet będziemy żądać, a droga do nich nie prowadzi poprzez hałaśliwe akcje na rzecz „wolnej aborcji”, tylko przez walkę o narodowe państwo sprawiedliwości społecznej.
za: FB
Click to rate this post!
[Total: 17 Average: 3.9]
Facebook

1 thoughts on “Zjednoczenie Patriotyczno-Robotnicze „Grunwald” w obronie Ronda Romana Dmowskiego”

  1. Proponuję kompromisowo dla obu stron: rondo gen. Moczara. Patriotyczny, lewicowy, nieantykomunistyczny, nieklerykalny.

    Proponuję również zmienić nazwę Zjednoczenia Patriotyczno-Robotniczego. Grunwald nie brzmi zbyt słowiańsko.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *