Zmarł przywódca Korei Północnej Kim Dzong Il

Według agencji KCNA, przywódca Korei Północnej Kim Dzong Il zmarł w sobotę 17 bm o godz. 8.30 czasu lokalnego (0.30 czasu polskiego) w pociągu podczas podróży po kraju w rezultacie rozległego zawału serca, w warunkach „wielkiego napięcia umysłowego i fizycznego”. W niedzielę dokonano autopsji, która potwierdziła przyczynę zgonu. Na następcę wyznaczono jego syna Kim Dzong Una, urodzonego w 1983 lub 1984 roku.

Żałoba narodowa w Korei Północnej

„Wszyscy członkowie Partii Pracy, wojskowi i obywatele powinni wiernie podążać za towarzyszem Kim Dzong Unem oraz chronić i umacniać wspólny front partii, armii i narodu” – apelowała oficjalna agencja KCNA.

W Korei ogłoszono żałobę narodową, która ma trwać do 29 grudnia. Kim Dzong Il miał 69 lub 70 lat. W 2008 roku doznał wylewu krwi do mózgu, ale później jego stan zdrowia miał się poprawić.

Mimo to trwał proces stopniowego przekazywania władzy jego synowi Kim Dzong Unowi. Wiadomość o śmierci Kim Dżong Ila postawiła w stan gotowości władze Korei Południowej. Oba kraje formalnie pozostają w stanie wojny od 1953 roku, kiedy to wojna na Półwyspie Koreańskim zakończyła się jedynie zawieszeniem broni. Seul niepokoi się o to, co stanie się z północnokoreańską bronią atomową w przypadku destabilizacji sytuacji politycznej na Półwyspie.

http://wiadomosci.onet.pl/swiat/zmarl-przywodca-korei-polnocnej-kim-dzong-il,1,4975744,wiadomosc.html 

-asd

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

0 thoughts on “Zmarł przywódca Korei Północnej Kim Dzong Il”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *