Znakomita, polska Parma!

We wtorkowe przedpołudnie miałem okazję uczestniczyć w niecodziennym wydarzeniu. Z inicjatywy posła SLD, Cezarego Olejniczaka, w hallu Nowego Domu Poselskiego otwarto prezentację prac podopiecznych Warsztatów Terapii Zajęciowej funkcjonujących w miejscowości Parna w powiecie Łowickim. Prezentację specyficzną, a nawet wstrząsającą. Są to bowiem prace plastyczne opowiadające o tym, jak podopieczni tej instytucji wyobrażają sobie wybuch II Wojny Światowej w 73 rocznicę tego wydarzenia.

Prezentacja ta jest wstrząsająca nie tylko ze względu na swój temat. Przede wszystkim jest bowiem wstrząsająca dlatego, że możemy zobaczyć na własne oczy, jak dramatycznie i realistycznie postrzegają to wydarzenie osoby niepełnosprawne intelektualnie. Brawa za to nie tylko dla posła Olejniczaka i pomagającego mu w tym dziele posła Artura Ostrowskiego. Brawa przede wszystkim dla samych artystów, a szczególnie dla tych, którzy o takim temacie ich prac pomyśleli. Odtąd Parma będzie mi się mniej kojarzyć ze znanym włoskim miastem, bardziej zaś z małą miejscowością w powiecie łowicki i jej fantastycznymi mieszkańcami. Ta nasza, polska Parma jest wprost znakomita!

Inicjatywa tej wystawy przychodzi też w niezwykłym i bardzo trafionym momencie. W momencie, gdy skończyły się Igrzyska Paraolimpijskie. W momencie, w którym wielu Polaków, którzy dotąd niewiele wiedzieli o niepełnosprawnych sportowcach, dziś bardzo się nimi interesuje. Interesują się osobami niepełnosprawnymi w ogóle. Dzięki twórcom i podopiecznym łowickiej Parmy mają zaś okazję poznać także niepełnosprawnych artystów i ich formę plastycznej ekspresji. Wielkie brawa dla organizatorów za ten pomysł!.

Na koniec jestem winien jeszcze jedno wyjaśnienie. Jedne przeprosiny. Drogą mailową skontaktował się bowiem ze mną pan Błażej Kłodowski, który zwrócił mi uwagę że, w ferworze mojej polemiki z Januszem Korwin – Mikke wykazałem się dużym brakiem delikatności. Że zastanawiałem się nad jego sprawnością intelektualną oraz czy aby jest w tej materii pełnosprawny i w ten sposób mogłem urazić osoby niepełnosprawne intelektualnie.

To prawda, przyznaję, poniosło mnie. Chęć bycia w tym sporze bardziej wyrazistym okazała się tutaj u mnie większa niż roztropność, rozum, wyczucie i delikatność. Wszystkich, których dotknęło to sformułowanie gorąco i serdecznie przepraszam, a panu Kłodowskiemu bardzo dziękuje za zwrócenie mi uwagi.

Jan Filip Libicki

www.facebook.com/flibicki

aw

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

0 thoughts on “Znakomita, polska Parma!”

  1. Kolejny dowód na to, ze Libicki promuje antycywilizacje oparta na inwalidach. A robi to, tylko dlatego, ze sam jest jednym z nich. Demos ma krótka pamięć, i o niepełnosprawnych juz zapomniał. Teza iż wiecej osób bedzie sie niepełnosprawnymi interesować jest fałszywa. Po nachalnej, wręcz brzydzajacej promocji paraolimpijczykow, ludzie normalni zniechęca sie do inwalidów. Gdyby było dla ludzi przyjemne oglądanie tych inwalidów to stacje zawarcie walczylyby o prawo do transmisji paraolimpiady. Tak niebylo. Libicki dalej nie rozumie, lub nie chce zrozumieć, ze w po jest pionkiem do nabijania pkt wyborczych. PO jest dzięki niemu „wrażliwa”. Libicki dalej bedzie w tej szopce brał udział, bo go tam toleruje. Brak mi czasu niestety na dłuższy wpis, ale fakt jest jeden – Libicki nie mysli trzeźwo. Przepraszam za błędy ort., interpunkcyjne i inne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *