Żółto-niebieska sobota w Katowicach

Ruch Autonomii Śląska zaprasza na szóstą edycję Marszu Autonomii, który co roku odbywa się dla upamiętnienia nadania ziemiom górnośląskim autonomii przez Sejm Ustawodawczy w 1920 r. Uczestnictwo w pochodzie to także sposób na zamanifestowanie swojego przywiązania do Górnego Śląska, do śląskiej tożsamości, ślōnskij gŏdki i kultury. Marsz wystartuje w sobotę, 14 lipca w samo południe z placu Wolności w Katowicach. Uczestnicy pochodu będą się tradycyjnie kierować w stronę placu Sejmu Śląskiego.

Największą atrakcją VI Marszu Autonomii będzie największa w historii flaga górnośląska o długości 100 metrów. Tradycyjnie będzie orkiestra, motocykle i przede wszystkim wielki barwny pochód. W tym roku, ze względu na przebudowę centrum miasta, trasa marszu została zmieniona. Z placu Wolności pójdziemy ulicą 3 Maja, skręcimy w Stawową, później ulicą Mickiewicza w stronę Moniuszki. Po przejściu ul. Szkolnej wejdziemy na ul. Warszawską, a następnie pomaszerujemy ul. Francuską w górę, potem ul. Jagiellońską na plac Sejmu Śląskiego. Trasa ma ok. 2,3 km.

Na placu Sejmu Śląskiego przemówi przewodniczący Jerzy Gorzelik oraz zaproszeni goście: Jordi Solé (sekretarz generalny Wolnego Sojusz Europejskiego) oraz Olena Duć-Fajfer (przedstawicielka Łemków w Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych).

O godz. 13.30 rozpocznie się II Dzień Górnośląski. Impreza, podobnie jak w zeszłym roku, będzie miała charakter rodzinnego pikniku, pełnego atrakcji dla „małych” i „dużych”. Wydarzenie uświetnią swoimi występami m.in. zespoły Around The Blues i Oberschlesien oraz łemkowski zespół Tierioczki, a także znakomity śląski bluesman Jan „Kyks” Skrzek.

Na pl. Sejmu Śląskiego odbędzie się także Jarmark Produktów Śląskich, gdzie będzie można nabyć górnośląskie gadżety czy rękodzieło, ale także spróbować specjałów regionalnej kuchni. Na imprezie nie zabraknie zimnych napojów, w tym regionalnego piwa.

To nie koniec atrakcji. O godz. 19:00 w Teatrze Śląskim będzie można zobaczyć spektakl „Miłość w Königshütte” w reżyserii Ingmara Villqista. Po jego zakończeniu, o 21:30 rozpocznie się otwarta dyskusja z udziałem aktorów (wstęp wolny). Natomiast o 21:00 w ramach 14. Letniego Ogrodu Teatralnego wystąpi Jola Literska z koncertem pod tytułem „Dejcie pozór!”.

—–

Szczegółowy program II Dnia Górnośląskiego:

13:30 – Jan „Kyks” Skrzek

14:30 – Prezentacja Jarmarku Produktów Śląskich

14:45 – Around The Blues

15:45 – Tierioczki (grupa łemkowska)

16:00 – 032

17:00 – Pokaz rycerski

17:15 – Eraserhead

18:15 – Śląskie Stowarzyszenie Miłośników Broni

18:30 – Oberschlesien

a.me.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

0 thoughts on “Żółto-niebieska sobota w Katowicach”

  1. Czy któraś z grup uświetniających Marsz swoimi występami zaśpiewa słynne „Toboły”, 🙂 ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *