Żywiecki: Zmarł Arcyksiążę Otto von Habsburg

   

Otto von Habsburg urodził się 20 listopada 1912 roku jako Franciszek Józef Otto Robert Maria Antoni Karol Maksymilian Henryk Sykstus Ksawery Feliks Renatus Ludwik Kajetan Pius Ignacy von Habsburg-Lotaryński. Gdy jego ojciec cesarz Karol I objął w 1916 roku tron monarchii austro – węgierskiej, Arcyksiążę Otto von Habsburg został następcą tronu. Po upadku monarchii rodzina cesarska zmuszona była do emigracji. Żyła najpierw w Szwajcarii, następnie na portugalskiej Maderze, gdzie w 1922 roku zmarł Cesarz Karol I. Arcyksiążę, jako głowa Domu Habsburgów po śmierci swego ojca, dorastał w Hiszpanii i Belgii. W 1933 roku obronił doktorat na Uniwersytecie Katolickim w Louvain. Następnie poświęcił się przeciwstawianiu narodowemu socjalizmowi i próbom włączenia Austrii do III Rzeszy. Hitlerowcy po aneksji Austrii w 1938 roku skazali Ottona von Habsburga na śmierć, gdyż obawiali się, że zechce on przejąć tron austriacki. Otto von Habsburg podczas II wojny światowej przebywał na emigracji politycznej w Stanach Zjednoczonych.

Po II wojnie światowej wrócił do Europy, osiadł z rodziną w miejscowości Pöcking w Bawarii, gdzie zaangażował się aktywnie w proces integracji europejskiej. Należy na marginesie zaznaczyć w tym miejscu, iż słowa te wówczas nie budziły tak negatywnych skojarzeń na prawicy jak dzisiaj. Zjednoczona Europa dla Ottona von Habsburg, podobnie jak wielu polityków katolickich, rozumiana była jako wspólnota narodów chrześcijańskich, z wyraźnymi odniesieniami do Boga i Kościoła nie tylko w sferze prawodawczej. W latach 1979 – 1999 był z ramienia CSU posłem do Parlamentu Europejskiego, przez wiele lat był także przewodniczącym Międzynarodowej Unii Paneuropejskiej.

Arcyksiążę Otto von Habsburg był do końca życia wierzącym i praktykującym katolikiem. W wywiadzie dla dzieła pomocy „Pomoc Katolikom w Potrzebie w 2007 r. powiedział m. in.: „Walka o duszę Europu jest walką o odniesienie do Boga w konstytucji. Jeśli prawa człowieka, które są istotnym elementem Europy, mają mieć sens i treść muszą logiczne mieć oparcie w Bogu. Wtedy prawo człowieka opiera się ostatecznie na przekonaniu, że człowiek jako istota stworzona przez Boga ma własne prawa. Z tego względu popieram włączenie odwołania do Boga w konstytucji europejskiej. W Europie jesteśmy świadkami wielkiego oporu przeciwko wszystkiemu, co ma związek z wiarą i chrześcijaństwem. Antychrześcijańskie siły są dobrze przygotowane, czego nie możemy powiedzieć z naszej stronie. Chrześcijanie mają jeszcze wiele do zrobienia”.

Dnia 3 października 2004 roku Otto von Habsburg uczestniczył w beatyfikacji swojego ojca – Cesarza Karola I w Watykanie, której dokonał bł. Jan Paweł II. Beatyfikacja ta miała być najważniejszym wydarzeniem w życiu Ottona von Habsburg.

Otto von Habsburg był m.in. potomkiem Piastów i Jagiellonów. W 1977 roku uczestniczył w ponownym pogrzebie króla Kazimierza Jagiellończyka i królowej Elżbiety Habsburżanki. 

Żoną Ottona von Habsburg była arcyksiężna Regina von Sachsen-Meiningen. Mieli siedmioro dzieci i 22 wnuków. Najstarszy syn – Arcyksiążę Karol był od 2007 roku głową Domu Habsbursko – Lotaryńskiego.

Arcyksiążę Otto von Habsburg został pochowany dnia 16 lipca 2011 roku w Kościele Kapucynów w Wiedniu, gdzie spoczywają członkowie rodu Habsburgów. W jego pogrzebie uczestniczyło wielu panujących i byłych monarchów europejskich, między innymi Książę Liechtensteinu Jan Adam II oraz Car Bułgarii Symeon II. W uroczystościach żałobnych wzięło udział ponad 100 000 ludzi, były one transmitowane na żywo przez austriacką telewizję.

Świeć Panie nad Jego Duszą !

 Piotr Żywiecki

[aw]

     Źródło: ekai.pl; gosc.pl; telegrach.co.uk 

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 4]
Facebook

0 thoughts on “Żywiecki: Zmarł Arcyksiążę Otto von Habsburg”

  1. Nie jestem pewny, czy Unia Paneuropejska masona Coudenhove-Kalergiego jest ostoja Boga i chrzescijanstwa. Moim zdaniem raczej nie. Pan Zywiecki tez zapomnil napisac, ze Otto Habsburg byl patronem Three Faiths Forum dle chrzescijansko-muzumalnsko-zydowskiego porozumienia.

  2. „Otto Habsburg byl patronem Three Faiths Forum dle chrzescijansko-muzumalnsko-zydowskiego porozumienia.” Uhu. A Pan Cejka kim jest?

  3. Hrabio P. Żywiecki Otto von Habsburg oraz jego ojciec Karol I von Habsburg to osoby niegodne , drugi używania tytułu Cesarza a pierwszy oraz jego syn używania określenia głowa Domu Habsbursko – Lotaryńskiego. Prawidłowy następcą był arcyksiążę Rudolf , który zmarł dopiero w 1941r. w Turcji mieszkając między polakami a jego dzieci zostały ukryte między polakami w Polsce , arcyksięcia Rudolfa potomkowie nadal żyją w Polsce . Czas pokaże czy władze Austrii będą bały się powrotu potomków Cesarza Franciszka Józefa I. Być dobrym dziennikarzem oznacza być b.dobrym historycznym dedektywem. Otto von Habsburg przy pomocy chrzescijansko-muzumalnskiemu-zydowskiemu forum uzyskiwał więcej głosów , to jest znana zasada działania . Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *