Adam Wielomski: Prawica w XX wieku

„Prawica w XX wieku” przybliża czytelnikom myśl najciekawszych, choć zazwyczaj niezbyt popularnych, ideologów prawej strony sceny politycznej.

Na początku swej pracy Wielomski definiuje zagadnienie prawicy, konserwatyzmu, pojęć filozoficznych w radykalnej myśli konserwatywnej. W kolejnych rozdziałach przybliża czytelnikom myśl Nicolása Gómeza Dávili, rozważania konserwatystów o przyczynach rewolucji we Francji, stosunek konserwatyzmu do nowoczesnej techniki.

Część druga „Prawicy w XX wieku” poświęcona jest myśli Carla Schmitta. Wielomski przybliża czytelnikom różnorakie interpretacje twórczości Carla Schmitta, przesłanie decyzjonizm, kwestie bezpieczeństwa konstytucyjnego w myśli prawno-politycznej postrzeganą przez pryzmat doktryny Carla Schmitta.

W części trzeciej czytelnicy mają okazje poznać myśl Charles Maurras. Relacje nacjonalizm i konserwatyzm w twórczości Charlesa Maurrasa, krytykę demokracji i filozofii oświecenia dokonaną przez tego filozofa, kwestie własności i swobody jej użytkowania w doktrynie Action Française.

Tematem przewodnim części czwartej jest nowa prawica i nowy nacjonalizm we Francji. Kwestie wizji polityki w doktrynie nowej prawicy, i stosunku francuskiej prawicy narodowa wobec Unii Europejskiej.

Piąta część opisuje prawicę hiszpańskojęzyczną. Doktrynę polityczną Franco. Percepcje myśli Carla Schmitta w frankistowskiej Hiszpanii. Kwestie Augusto Pinocheta i iberoamerykańskiej idei autorytarnej.

Przedostatnia część szósta poświęcona jest prawicowej ekstremie, myśli Juliusa Evoli i Léon Degrella. W ostatniej części siódmej Wielomski przybliża czytelnikom myśl około prawicową, kwestie amerykańskiego konserwatyzmu i neokonserwatyzmu.

Doktor habilitowany Adam Wielomski jest profesorem nadzwyczajnym w Instytut Nauk Społecznych i Bezpieczeństwa Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach. Wykładał w Szkole Wyższej Bogdana Jańskiego, Warszawskiej Szkole Zarządzania – Szkole Wyższej, Akademii Podlaskiej. Jego doktorat dotyczył filozofii dziejów Josepha de Maistre’a, a habilitacja nacjonalizmu francuskiego w XIX i XX wieku. W swoich licznych publikacjach naukowych poruszał tematykę: państwa, prawa, polityki, konserwatyzmu, ideologii faszystowskiej w krajach łacińskich, stosunku katolicyzmu francuskiego do rewolucji francuskiej, praw człowieka, Franciszka Franco i jego państwa, tradycjonalizmu. Jest prezesem Klubu Zachowawczo-Monarchistycznego, pisuje w „Pro Fide Rege et Lege”, „Myśli Polskiej” i „Najwyższym Czasie”, na stronach portalu konserwatyzm.pl. W 2001 roku kandydował do sejmu z listy Prawa i Sprawiedliwości.

Książka dostępna jest tutaj:

http://sklep.konserwatyzm.pl/prawica-w-xx-wieku/

Jan Bodakowski

tekst na ten temat ukazał się pierwotnie na portalu Prawy.pl http://www.prawy.pl/

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *