0 thoughts on “Duma i Nowoczesność”

 1. @Apfelbaum Po francusku duma i pycha sa rozdzielone.Poniewaz to francuski jest nowozytnym jezykiem katolickim par excellence,to on jest wyznacznikiem.Po polsku tez jest rozdzial.Duma to prawowita postawa sklonna do obrony szeroko pojetej tozsamosci, a pycha to falszywa pseudomilosc wlasnej sily.Duma jest cnota, a pycha klamstwem.

 2. Pomoc Afrykanerom to wzruszajaca i piekna inicjatywa. Filmik imponujacy jak na warunki socjalistyczne. Az sie usta same otwieraja, zeby zawolac :” Za Dom, Gotowi!” Mam nadzieje ze o DiN-ie na portalu „konserwatyzm.pl” jeszcze usłyszymy.

 3. @A. Ratnik – napisal byl Pan: „Poniewaz to francuski jest nowozytnym jezykiem katolickim par excellence,to on jest wyznacznikiem.” Quel orgueil! Wyznacznikiem jest łacina, a francuski jedynie oswieceniowa karykatura tego jezyka.

 4. Łacińska „superbia” oznacza według mojego słownika zarówno pychę, hardość, jak i dumę. Łacina ma więc tak jak angielski. Czułem tą dumę w filmiku i nie podobała mi się ona.

 5. @Apfelbaum Niech Pan wezmie „feritas”.Wracamy do tego samego cyrku, ktory byl przy dyskusji o kibicach. Upudrowane noski znow w akcji! Co Pan ludziom proponuje w takim razie, narkotyki?

 6. @Apfelbaum Organizacja o niczym nie zapomniała. Nad nazwą założyciele prowadzili spory i dysputy. Pochodzenie słowa „Duma” jest akurat dyskusją dla lingwistów i innych którzy w tego typu tematach są dobrzy. Słowo „Duma” ma charakter pozytywny i można tu przytoczyć wiele przykładów.

 7. @A. Ratnik – a ktoz to jest moim „ukochanym publicysta”? Raczy mi Pan wyjawic? Nawiasem piszac, kto by pomyslal, ze sa ludzie, ktorych nie znam, a oni wiedza o mnie takie rzeczy, ktorych ja sam nie wiem.

 8. Ja nie miałem zamiaru wyłącznie pisać o lingwistyce. Po prostu ta duma, aż bije z spotu i wgniata mnie w fotel. Ta duma z polskości wyrażająca się w anglojęzycznym podkładzie muzycznym, to nastawienie na fizykalność i cielesność. Nie ma się wątpliwości, że osoby nie są dumne z polskości, ale z własnych ciał. Nawet kobiety siłują się na ręce. Jedyna przedstawiona charytatywna akcja dotyczy „ubogich Afrykanerów”, co bez wyjaśnienia ich aktualnej sytuacji wygląda jak podkreślenie pomagania białym, a nie czarnym. Scena dotycząca akcji zresztą, tak nie pasuje do reszty filmu, że aż wywołuje zaskoczenie. Wraz z „Afrykanerami” zaskoczenie totalne. Rozumiem, że niektórzy lubią się być, strzelać z łuku i biegać po lesie w masce gazowej, ale jaki ma to związek z profilem tego portalu. /// Szczerze mówiąc p. Ratnik wolałbym chodzić po francusku z pudrem na nosie choćby tak ( http://www.pudelek.pl/artykul/32924/mozil_w_barokowej_peruce_zdjecia/ ) niż ogolić się na łyso i być mylonym ze skinheadem.

 9. @Apfelbaum. W ogóle jakim prawem możesz mówić że ktoś nie jest dumny z polskości? Co przekazu jaki daje na film… Ja go rozumiem bez problemy ale Pan/Pani widać nie. Organizacja pokazuje w tym spocie rok swej działalności oraz inicjatywy jakie wdraża w życie. Te strzelanie z łuku to pokazanie imprezy o nazwie survival którą DiN organizuje od dwóch lat, jest nie tylko pokaz tężyzny fizycznej ale także umysłowej, oraz są wykłady dotyczące spraw historycznych, socjologicznych itd. Sam spot ma około 3 minut a tu nagle ktoś by chciał wiedzieć wszystko i w szczegółach… proszę pisać na wskazany adres internetowy i tam się Pan/Pani dowie więcej w tym o sytuacji Afrykanerów. W DiN-ie jest parę osób które cenią portal prof. Wielomskiego i bardzo im zależało aby portal poświęcił im trochę czasu.

 10. Uwielbiam to sformułowanie „jakim prawem możesz…”. Bardzo zabawne określenie. Potrzebna jest podkładka, by wyrazić swoją opinię? Według mnie nie. Oczywiście pan może się przejmować, tym że nie podoba mi się ten spot, że nie widzę W NIM dumy z polskości, że oglądając go MAM WRAŻENIE dumy z siebie z własnej cielesności. Moją opinię trudno nazwać nawet chamską, czy nieżyczliwą, gdyż mówię o wrażeniach jakie mam po tym krótkim materiale, który jak sam pan napisał mało o was mówi. Może dane są ułożone i zebrane przez przypadek dość niekorzystnie i podane w niekorzystnej w formie. PS: Język polski ma taką właściwość, że użytkownik odmieniając część czasowników ujawnia swoją płeć. Nie wiem czy uznać pańskie „Pan/Pani” za ignorancję językową, czy formę obrazy, ale tak czy inaczej źle to świadczy tylko o panu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Duma i Nowoczesność

Jak można dowiedzieć się z ich strony, Duma i Nowoczesność została założona rok temu.
Jednak dopiero teraz możemy dowiedzieć się czym tak naprawdę jest i czym
się zajmuje. A to za sprawą filmu, który jest swego rodzaju prezentacją
tej organizacji. Nazywa się Duma i Nowoczesność. Jak sami przyznają ich
cel to podtrzymywanie i upowszechniania tradycji narodowej,
pielęgnowanie polskości oraz rozwoju świadomości narodowej,
obywatelskiej i kulturowej. Co ciekawe deklarują, że nie są „skrepowani
sztywnymi programami i ich nie posiadają”. Jak widać skupiają się na
sportach ekstremalnych, kulturze i pracy społecznej. Podjęli cztery
inicjatywy:
1. Organizowany raz w roku Survival PRZETRWAĆ BY ZWYCIĘŻYĆ
www.survival.din.org.pl Ta impreza to zawody o puchar i inne nagrody.
Strzelają z różnego rodzaju broni jak łuk, proca, wiatrówki, dmuchawka,
ale i nie tylko bo przeciągają line, pływają pontonem, a wszytko
wieczorem uzupełnia impreza przy ognisku.
2. Rozpoczęli Zbiórkę Charytatywną POMÓŻMY AFRYKANEROM
www.zbiorka.din.org.pl Przez pół roku będą zbierać pieniądze na zakup
długoterminowej żywności, środków czystości, odzieży, koców, i zabawek,
które następnie zostaną przekazane ubogim Afrykanerom w RPA.
3. Kampania STOP LUDOBÓJSTWU AFRYKANEROM www.afrykanerzy.din.org.pl to
inicjatywa jak na razie mająca miejsce tylko w internecie. Polega na
rozsyłaniu petycji w tej sprawie do różnych instytucji polskich i
europejskich. Petycje można także poprzeć odwiedzając portal
www.petycje.pl/8368
4. Kolejna inicjatywa, jednak tym razem w przygotowaniu to Gala MMA im.
ŻELAZNEGO www.mma.din.org.pl Gala ma łączyć sport i młodych ludzi z
patriotyzmem, a to za sprawą patrona tej imprezy który w wieku 23 lat
został zamordowany przez komunistów oddając tym samym swoje życie za
naszą Ojczyznę.
Nie pozostaje więc nam nic innego jak zaprosić do obejrzenia krótkiego
filmiku prezentującego tę organizację:
http://www.youtube.com/watch?v=9jI5MdAsKu8
jak i do odwiedzenia ich portalu: www.din.org.pl

aw

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

0 thoughts on “Duma i Nowoczesność”

 1. Mam nadzieję że o DiN-ie na portalu „konserwatyzm.pl” jeszcze usłyszymy 🙂 Przy polaryzacji sceny politycznej i przywłaszczeniu władzy przez 5 partii, kolejny antymainstreamowy projekt lokalny jest przydatny i to na Ziemi Śląskiej:)

 2. Pomoc Afrykanerom to wzruszajaca i piekna inicjatywa. Filmik imponujacy jak na warunki socjalistyczne. Az sie usta same otwieraja, zeby zawolac : Za Dom, Gotowi! Mam rowniez i ja nadzieje ze o DiN-ie na portalu „konserwatyzm.pl” jeszcze usłyszymy.powodzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *