Eckardt: „Salut rzymski” czy zwykłe „hajlowanie”?

Awantura, jaka wywiązała się w związku z salutem rzymskim, który w czasach swojej aktywności politycznej wykonywał publicznie były już dyrektor wrocławskiego IPN sprawiła, że wielu moich znajomych ruszyło z obroną dra Tomasza Greniucha. W obliczu „nagonki na suwerenną decyzję personalnej nominacji, w niezależnej państwowej instytucji, jaką jest Instytut Pamięci Narodowej”, napisali list do prezesa IPN, w którym szacowni profesorowie i doktorzy wyjaśnili, iż:
„List jest wyrazem zdumienia, oraz zaniepokojenia samą sytuacją związaną z nagonką na młodego, pełnego energii badacza historii, którego winą zdaje się być to, iż na wiele lat przed podjęciem pracy naukowej, był członkiem legalnie działającej i zarejestrowanej w Polsce organizacji młodzieżowej. W naszej ocenie, fakty te są marginalne. Rzeczowa ocena osoby pana doktora Tomasza Greniucha, winna opierać się na jego dorobku naukowym, oraz prezentowanej postawie prospołecznej”.
Reichsgründungsfeier in der 5. Volksschule in der Alten Jakobstraße,
2085-34
Sam zainteresowany na swojej stronie internetowej tłumaczy swoje saluty rzymskie „młodzieńczą brawurą, często głuchą na zdrowy rozsądek i konsekwencje” oraz wrażliwością na historię kształtowaną „w oparciu o rodzinne losy determinowane przez otwarty opór wobec totalitaryzmów”. Z kolei młodzieńcza przynależność do ONR, to wynik „bezkompromisowych postaw wobec nazizmu i komunizmu mentorów ruchu, pokroju adwokata Henryka Rossmana (zmarł po pobycie w obozie odosobnienia w Berezie Kartuskiej), dr. Tadeusza Gluzińskiego (zmarł podczas nielegalnego przekraczania granicy w okresie niemieckiej okupacji) czy dr Jana Mosdorfa (zginął w KL Auschwitz)”.
Każdy ma prawo do młodzieńczych fascynacji politycznych, także tych radykalnych, odwołujących się do faszyzmu czy komunizmu. Młodość ma to do siebie, że szuka prostych rozwiązań i szybkich recept. Niektórzy z moich znajomych na Facebooku mają za sobą takie doświadczenia. Ba, niektórzy z nich przebyli drogę od radyklanych narodowców do wojujących komunistów, co jedynie potwierdza, że totalitaryzmy usytuowane są na tej samej osi, tyle że różnią się kierunkami. Są jednak błędy młodości, które mają konsekwencje. Słusznie zatem zauważa Tomasz Greniuch, że ulegając młodzieńczej brawurze, był głuchy na rozsądek i konsekwencje.
Gest „hailowania”, „salut rzymski” czy „zamawianie 5 piw”, to dla przygniatającej większości Polaków gesty nie do zaakceptowania. Panuje w tej sprawie narodowy konsensus. Wprawdzie przed II wojną światową było z tym różnie, bo i narodowcy, ale także piłsudczycy, a nawet członkowie niektórych organizacji żydowskich sięgali po ten gest, to po doświadczeniach niemieckiego nazizmu w Polsce, którego nieodłącznym symbolem stała się wyprostowana prawa ręka, wykonywanie „salutu” jest czymś niezrozumiałym.
Mają rację obrońcy dra Tomasza Greniucha, że w jego przypadku mamy do czynienia z nagonką, w której prym wiodą liberalne i lewicowe media. Ale czyż media te nie dostały tego „prezentu” od samego zainteresowanego i IPN-u? Owszem, te same media z wyrozumiałością patrzą na przemianę innego narodowego radykała, posła Michała Kamińskiego (primo voto: Narodowe Odrodzenie Polski, ZChN, Przymierze Prawicy, PiS, Platforma Obywatelska, obecnie Unia Europejskich Demokratów), który nie dość, że działał w organizacji uchodzącej w oczach salonu za par excellence faszystowską, to na dodatek jeździł ze wsparciem do chorego Augusta Pinocheta z ryngrafem Marki Boskiej po pachą.
I co z tego? Łaska liberalnych i lewicowych mediów wiadomo na jakim koniu jeździ. Istotą tutaj jest to, że przywiązanie i wykonywanie pewnych gestów ma swoje konsekwencje. Gestów, które w dzisiejszej rzeczywistości w żadnej mierze się nie bronią. Salut rzymski był wykonywany przez Niemców nad zbiorowymi mogiłami rozstrzelanych Polaków, salut rzymski wykonywali hitlerowscy sędziowie skazujący na śmierć polskich patriotów, salut rzymski niósł Polsce śmierć i zagładę. Sięganie po niego, nawet w dalekich od nazizmu intencjach, jest dzisiaj kompletnie niezrozumiałe. Jest stygmatyzujące. Przynajmniej dla mnie. Endeka.
Maciej Eckardt
za: FB
Click to rate this post!
[Total: 22 Average: 3.9]
Facebook

5 thoughts on “Eckardt: „Salut rzymski” czy zwykłe „hajlowanie”?”

 1. No cóż, radykałowie to pachołki Putina. Anarchiści, anarchokapitaliści, komuniści, siermiężni socjaliści, naziści, faszyści, religijne ultrasy, libertarianie, ekologiczne oszołomy – „Putintern” i tyle w temacie. Proszę na tą grafikę

  https://i.imgur.com/kHE45or.png

 2. Na marginesie – gdzieś mi mignęło, że p. Greniuch wykonywał ten gest mając 30 lat, więc o ile jest to prawdą, to argumentacja z „młodzieńczej brawury” jest raczej komiczna.

 3. albo jest wolność wypowiedzi albo jej nie ma
  i do tego trzeba sprowadzić kwestię tego 'gostka’ z IPN.
  Jeżeli wolno – mediom liberalnym – reklamować qwertytransgender to dlaczego nie można stosować gestu cezara.
  Ale jak się ma takich cepów u 'wadzy’ jak zjednoczone prawiczki pod wodzą jarkacza>gowina>moravera,
  no cóż taki jest koszt 'wasalstwa’ wobec 'IDEOLOGII HEGEMONALNEJ” imperium jak USA-IZRAEL-NATO-UN-EU
  to jest identyczne z kwestią 'aborcja do 12 tygodnia’ a śmiercią 500 000 dzieci z powodu polityki tego imperium mającej stosowną 'ideolo hegemonalną’ a przedstawicielka tego 'imperium’ niejaka Madeleine Albright skwitowała>>WARTO BYŁO.
  Walenie głowy w piasek pt. 'polacy, nic się nie stało’ i samozadowolenie 'ekspertów’ dzielących włos na czworo sprawia u mnie odruchy wymiotne.
  pluje się wam w gębę a wy będziecie uprawiać bełkot 'imperiologia’>’indentariat’znowu z USA>PC Roberts (kiedyś robił u Reagana ale BB zdecydowanie 'odciął się’ ) dzisiaj pisze:
  The Resurrection of the Third Reich in Amerika
  .https://www.unz.com/proberts/the-resurrection-of-the-third-reich-in-amerika/
  czy
  Zionists Lie As Naturally As They Breathe
  https://www.unz.com/article/zionists-lie-as-naturally-as-they-breathe/
  czy
  Christian Zionism as a Parasitic Ideology
  .https://www.unz.com/article/christian-zionism-as-a-parasitic-ideology/
  .
  czy
  The Ukraine’s Many Ticking Time Bombs
  .https://www.unz.com/tsaker/the-ukraines-many-ticking-time-bombs/
  no bo jednak bidet był sponsorem majdanu 2014 na Ukrainie (jak Nuland-EU=Sikorski i gloryfikacji ukro-nazizmu (i ordery dostaje sakowicz, czaputowicz i agnieszka holland+duda+kwachu,::HIHIHI
  .
  PS. W Rosji czy Chinach>NIE MA MOWY o żadnych PROMOWANIU – REKLAMOWANIU 'za kasę’ (jak Nawalny, etc), tam się emisariuszy takich ideolo nieliberalnie traktuje.

 4. #Centrysta>>
  „No cóż, radykałowie to pachołki Putina. Anarchiści, anarchokapitaliści, komuniści, siermiężni socjaliści, naziści, faszyści, religijne ultrasy, libertarianie, ekologiczne oszołomy – “Putintern” i tyle w temacie.”
  John Cleese (ten z monty pythona) powiedział całkiem niedawno a co świetnie się nadaje na opisanie postu>wyrażającego jak sądzę głębię przemyśleń autora >ie Centrysty:
  jeżeli jesteś bardzo, bardzo głupi
  to jak sobie możesz uświadomić
  że jesteś bardzo, bardzo głupi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *