Engelgard: Mamy wojnę ze wszystkimi

Swego czasu zapytano Józefa Piłsudskiego, co się stanie jak ZSRR dogada się z Niemcami. Ten miał odpowiedzieć: „Wtedy nie zostanie nam nic innego jak bronić się szablami na Placu Saskim”. Piłsudski chciał pewnie, kreśląc ten surrealistyczny obraz, pokazać ewentualną beznadziejność naszego położenia.

Dzisiaj, jak się zdaje, idea walki szablami do samego końca na Placu imienia tegoż Piłsudskiego – zaczyna być przez sterników „polskiej polityki zagranicznej” brana pod uwagę na serio.

Oto bowiem spotkały nas w ciągu bardzo krótkiego czasu co najmniej trzy ciosy, które uzmysławiają nam w jakiej sytuacji znalazła się Polska. Po pierwsze był szczyt Joe Biden – Wladimir Putin, co spotkało się w Polsce z nieskrywaną irytacją połączoną z wylewaniem pomyj na „głupich Amerykanów”. Po drugie, po upadku Benjamina Netanjahu w Izraelowi władzę objęła ekipa, która odgrzała temat „żydowskiego mienia bezspadkowego” i powróciła do nacisków mających na celu wyłudzenie od Polski miliardów, jako kraju „współodpowiedzialnego za zagładę Żydów”.

Od razu też ten postulat znalazł poparcie USA. I niejako na deser – w  niemieckim dzienniku „Die Welt” (a więc poważnym) ukazał się artykuł pod wymownym tytułem: „Merkel straciła cierpliwość do Polski”. Można znaleźć w nim potwierdzenie informacji, że kanclerz Niemiec nie chciała się spotkać z Mateuszem Morawickim z okazji 30-lecia układu polsko-niemieckiego, tylko wysłała do nas prezydenta Franka-Waltera Steinmeiera. Jeśli odłożymy na bok kwestie ideologiczne (praworządność i LGBT), Niemcy mieli i mają do nas pretensje o próby torpedowania projektu Nord Steram II, żądanie reparacji a ostatnio zniweczenie pomysłu Merkel zorganizowania szczytu UE-Rosja. W konkluzji „Die Welt” pisze, że „Niemcy spisały Polskę jako europejskiego partnera na straty”.

Te wszystkie bardzo poważne sygnały spotykają się w Polsce, głównie w kręgach rządowych i w związanych z nimi mediach, z tromtadracją, prowokacyjnymi i prymitywnymi komentarzami takich tuzów „polityki polskiej” jak Witold Waszczykowski, Antoni Macierewicz czy Dominik Tarczyński, uznających np. za „wielki sukces” storpedowanie szczytu z Putinem w interesie banderowskiej Ukrainy. My i reszta świata – taki idzie przekaz do opinii publicznej. Polskie dumne mocarstwo ma przeciwko sobie Rosję, USA, Niemcy, Izrael i UE. I co? I nic, będziemy walczyć. Otto von Bismarck ostrzegał Niemców, żeby nigdy nie prowadzili wojny na dwóch frontach. My mamy już pięć. Żyjemy w czasach kiedy takie szaleństwa nie kończą się tragicznie. W wieku XVIII podobna „polityka” poprzedników obecnych elit prowadzona także pod dumnym szyldem „stronnictwa patriotycznego” – zakończyła się rozbiorem Polski. Teraz czeka nas co najwyżej izolacja i śmieszność.

Jan Engelgard

Myśl Polska, nr 27-28 (4-11.07.2021)

Click to rate this post!
[Total: 15 Average: 4.2]
Facebook

2 thoughts on “Engelgard: Mamy wojnę ze wszystkimi”

 1. Zamiast komentarza

  „PATRYOTA”
  Kazimierz Przerwa-Tetmajer (1898):
  […]
  Rozum, wiedza, talent, praca
  U nas, bratku, nie popłaca!
  Postęp i cywilizacja
  W kąt, gdy wchodzi do gry nacya!
  […]
  Możesz kpem być i cymbałem,
  Możesz dureń być siarczysty,
  Byleś z mocą i zapałem
  Kraj miłował macierzysty!
  […]
  Huha! Hopsa! Każdą nową
  Myśl witamy krzyżem pańskim
  Precz z geniuszem Europy
  Farmazońskim i szatańskim!
  My o jedno tylko modły
  Szlemy k niebu z naszej chaty:
  By nam buty śmierdzieć mogły,
  Jak śmierdziały przed stu laty!
  […]
  Hoc ha! Hopsa! Byle zdrowo,
  Zdrowa dusza – zdrowe ciało!
  Niechaj śmierdzi, jak śmierdziało,
  Byle tylko narodowo!
  Wolę polskie gówno w polu
  Niźli fiołki w Neapolu!
  Swojsko, polsko, po naszemu,
  Hoc! Hoc! Hopsa! Tak jak wtedy,
  Gdy nas naprzód tłukły Szwedy,
  Potem Niemcy i Moskale
  – Hoc! Hoc! Hopsa! Doskonale!
  Po swojemu! Po staremu!
  […]
  Niechaj żyje stara cnota!
  Daj nam dalej kisnąć Boże!
  Jedno, drugie, trzecie morze
  – Vivat „prawy patryota”!…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *