Thomas Cathcart, Daniel Klein, Heidegger i hipopotam idą do nieba. O życiu, śmierci i zaświatach na serio i w żartach, tłum. Krzysztof Puławski, Wydawnictwo Media Rodzina, Poznań 2012, ss. 255
Tym, którzy umiłowali mądrość poleca się pięknie i starannie wydaną książkę, która odniosła na całym świecie spektakularny sukces komercyjny, a cieszy się przy tym uznaniem intelektualistów i filozofów. Mowa o dziele Thomasa Cathcarta oraz Daniela Kleina, pod tytułem „Heidegger i hipopotam idą do nieba. O życiu, śmierci i zaświatach na serio i w żartach”. To swoista wyprawa filozoficzna w kierunku bram nieba. Jej uczestnicy postawili sobie za ambitny cel zweryfikowanie tego, czy wybitni antropologowie, filozofowie, teologowie, psychologowie, socjologowie, psychoterapeuci mieli rację mówiąc za swoich żywotów o życiu i śmierci. Dokonują w ramach podróży weryfikacji twierdzeń, reinterpretacji koncepcji świata – a wszystko to z dużą dawką: rozsądku, inteligencji i humoru – czasem nawet niekiedy czarnego. Efekt tego jest niepowtarzalny, zaskakujący oraz imponujący. Aż chciałoby się rzec – nareszcie coś nowego!
Autorzy dokonują przeglądu sposobów myślenia o śmierci i pojmowania jej istoty. Wskazują na stereotypowe ujęcia umierania. Są myślicielami poszukującymi aktywnie problemów, którym warto się przyjrzeć i im się z ogromną uwagą przyglądają. Twierdzą przy tym, że: „W końcu udało nam się dotrzeć do tych Naprawdę Ważnych Pytań na zajęciach z metafizyki, teologii, etyki i egzystencjalizmu”. Jakie to są pytania? I jak brzmią na nie odpowiedzi? Aby tego się dowiedzieć, warto sięgnąć po tę pasjonującą książkę.
Niektóre konstatacje wydają się z pozoru przewrotne – na przykład: „Żarty mają pewną dziwną właściwość – dzięki nim można łatwiej przekazać najgorsze informacje. Dlatego właśnie mamy tyle dowcipów o seksie i śmierci, gdyż boimy się i jednego, i drugiego”. Jednakże warto nadmienić, że wszystkie one – nawet te najbardziej kontrowersyjne poglądy czy sposoby wyjaśnienia filozoficznych koncepcji – są doskonale uargumentowane oraz wyjaśnione. Wszak, jak trafnie wskazują – dzięki żartom umiejętnie opowiedzianym można wyjaśnić najbardziej skomplikowane idee filozofii. Thomas Cathcart oraz Daniel Klein z powodzeniem tego dokonali.
I tak oto czytelnicy dowiedzą się jak dawne społeczności poszukiwały sposobów radzenia sobie ze śmiertelnością poprzez nieśmiertelną religię. Poznają teorię Zygmunta Freuda o tworzeniu religii i zamieszczania gwoli potrzymania ludzkiego złudzenia o nieśmiertelności. Ujrzą właściwości konceptów dziewiętnastowiecznych filozofów z północnej Europy – Sørena Kierkegaarda, Artura Schopenhauera, dwudziestowiecznych egzystencjalistów – Martina Heideggera, Jeana-Paula Sartre’a, teologa Paula Tillichera i wielu, wielu innych. Ich rozważania umieszczone w kontekście żartów, historyjek, anegdotek i motywu przewodniego – śmiertelności zostały niesłychanie interesująco ukazane. Wątpliwości czytelników mających problemy ze zrozumieniem idei filozoficznych – wyrażanych nieraz niemal hermetycznym językiem – dzięki lekturze tej publikacji zostaną całkowicie rozwiane.
Książka autorstwa Thomasa Cathcarta oraz Daniela Kleina pod tytułem „Heidegger i hipopotam idą do nieba. O życiu, śmierci i zaświatach na serio i w żartach” spodoba się tym, którzy z filozofią są za pan brat, to znaczy znają i rozumieją poszczególnych filozofów rozmyślających o wątkach eschatologicznych na przestrzeni dziejów. Zainteresuje ich wszak z pewnością świeże spojrzenie na te idee, zamieszczone na kartach dzieła. Okaże się jednak użyteczna także dla osób, które mają trudności z przyswojeniem koncepcji, zrozumieniem intencji oraz refleksji filozofów. Przystępna forma i obrazowe wyjaśnienia, ułatwiają odbiorcom zapamiętywanie. W związku z tym publikację tę warto polecić wszystkim tym, którzy widzą w refleksji o śmierci wyzwanie i są gotowi się z nim zmierzyć.
Krzysztof Wróblewski
Książka jest dostępna na stronie Wydawnictwa Media Rodzina: http://mediarodzina.pl/prod/175/Heidegger-i-hipopotam-ida-do-nieba