Jastrzębski [rec.]: Państwo narodowe i jego wrogowie

Dzisiaj do mnie dotarła najnowsza książka autorstwa Magdaleny Ziętek Wielomskiej i Adama Wielomskiego „Państwo Narodowe i jego wrogowie”. To jedna z ważniejszych pozycji ostatnich lat. Książka jest elementarzem przydatnym każdemu, kto podejmuje codzienną walkę o nasz naród i państwo.
Wielomscy przyzwyczaili nas do przemyślanych i zgłębionych opinii, pozbawionych histerycznej narracji hurapatriotów. Praca poszukuje odpowiedzi na pytania o przyszłość i charakter przyszłej Europy i miejsce w niej Polski.
Ważną częścią książki jest ta zawierająca przemyślenia na temat naszej historii. Znaczące są rozważania na temat PRL-u a tradycji endeckiej. Wyraźnie widzimy tutaj kontynuację myśli Piaseckiego, Bocheńskiego, Wojciechowskiego …
„Zdroworozsądkowe środowiska endeckie włączyły się szybko w repolonizację tych ziem. Rządzący komuniści coraz bardziej przesuwali się od – charakterystycznego dla pierwszego pokolenia – bolszewickiego internacjonalizmu ku formie socjalizmu narodowego. PRL stworzyła pewną formę politycznego patriotyzmu, nadając mu piętno zrozumienia zagrożenia niemieckiego, odbudowywała też tradycje piastowską, o czym świadczy choćby fakt, że to wtedy wymyślono i rozpropagowano ideę tzw. szlaku orlich gniazd. Nieoficjalnym symbolem Polski Ludowej był eksponowany wszędzie koronacyjny miecz królów polskich Szczerbiec – ten sam, który był symbolem Stronnictwa Narodowego”
Tak książka powinna się znaleźć w biblioteczce każdego, kto poczuwa się do spuścizny politycznej narodowej demokracji. Niezależnie czy dzisiaj jest bardziej na lewo czy prawo. Ta książka powinna być przeczytana przez, każdego kto chce zrozumieć czym jest realistyczny patriotyzm i w jakiej idei trzeba szukać ratunku dla przetrwania naszego narodu i państwa.
ps. W kioskach dostępny jest już najnowszy numer Myśli Polskiej z tekstem państwa Wielomskich „Lista Czarnka”
Łukasz M. Jastrzębski
Click to rate this post!
[Total: 9 Average: 4.4]
Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *